Kouření je zlozvyk, který škodí zdraví, páchne, je neestetický a dávno nemoderní. To si uvědomila redaktorka Dana Svobodová a rozhodla se přestat. To se jí dařilo několik let, ale nevydržela.

smoke

Když jsem před pěti lety nastoupila do redakce, nekouřila jsem. Byla jsem hrdá sama na sebe, na to, že jsem se zbavila svého zlozvyku. Tím spíš, že to u mě byl dlouhodobý proces. Nepatřila jsem mezi borce, kteří jeden den  típnou cígo a už se k němu nevrátí. Ani jsem se tak nebála, že když přestanu, tak ztloustnu, ale že mi bude chybět cigareta jako věrná společnice při práci. Že se nebudu umět vzdát té slastné chvilky, kdy nakreslím várku návrhů, rozložím si je na podlahu a se zapálenou cigaretkou zhodnotím výsledek.

Někde jsem slyšela pěkný termín „abstinující kuřák“, tím jsem byla i já. S kouřením jsem se sice rozloučila, ale nemohla jsem s jistotou říct, že mám úplně vyhráno. A sama sobě jsem si slibovala, že si dám pár facek, kdybych do toho měla zase spadnout.

Vydržela jsem tři roky. Přečkala jsem večírky s vínečkem, které jsou obzvlášť rizikové, nezapálila jsem si při kafíčku s kamarádkami ani při práci, vydržela jsem to dokonce i přes rozvod.

A pak přišlo jedno natáčení, nerváky, stres a první vyžebraná cigareta. Chutnala jako seno, po prvním šluku jsem ji musela típnout, ale napětí bylo tak obrovské, že jsem vyžebrala další. Všichni ve štábu kouřili jako protržená kamna a já do toho spadla znova. S první koupenou krabičkou jsem zahodila ty tři roky. Já hloupá husa, nána pitomá, tu facku si opravdu zasloužím!

A co je nejhorší, kouřím víc než předtím. Dřív jsem si nikdy nezapálila dopoledne a byla jsem vděčná, že v redakci je kouření zakázáno. Dokud jsem seděla v kanceláři s kolegyní Simonou – zapřisáhlou nekuřačkou, nenapadlo mě si zapálit. I kolegyně Míša kouřila tajně z okna, ale když Simona odešla, měly myši pré a z naší voňavé nekuřácké kanceláře se rázem stalo smradlavé doupě. 

Páchnou mi vlasy, mám načichlé oblečení a vztek sama na sebe. Ale jak z toho ven? Dokážu ještě vůbec někdy přestat? Je jediná možnost: „Míšo, pojď do toho se mnou a nechme toho!“

 

Reklama