Zdraví

Už v tom zase lítám

Kouření je zlozvyk, který škodí zdraví, páchne, je neestetický a dávno nemoderní. To si uvědomila redaktorka Dana Svobodová a rozhodla se přestat. To se jí dařilo několik let, ale nevydržela.

smoke

Když jsem před pěti lety nastoupila do redakce, nekouřila jsem. Byla jsem hrdá sama na sebe, na to, že jsem se zbavila svého zlozvyku. Tím spíš, že to u mě byl dlouhodobý proces. Nepatřila jsem mezi borce, kteří jeden den  típnou cígo a už se k němu nevrátí. Ani jsem se tak nebála, že když přestanu, tak ztloustnu, ale že mi bude chybět cigareta jako věrná společnice při práci. Že se nebudu umět vzdát té slastné chvilky, kdy nakreslím várku návrhů, rozložím si je na podlahu a se zapálenou cigaretkou zhodnotím výsledek.

Někde jsem slyšela pěkný termín „abstinující kuřák“, tím jsem byla i já. S kouřením jsem se sice rozloučila, ale nemohla jsem s jistotou říct, že mám úplně vyhráno. A sama sobě jsem si slibovala, že si dám pár facek, kdybych do toho měla zase spadnout.

Vydržela jsem tři roky. Přečkala jsem večírky s vínečkem, které jsou obzvlášť rizikové, nezapálila jsem si při kafíčku s kamarádkami ani při práci, vydržela jsem to dokonce i přes rozvod.

A pak přišlo jedno natáčení, nerváky, stres a první vyžebraná cigareta. Chutnala jako seno, po prvním šluku jsem ji musela típnout, ale napětí bylo tak obrovské, že jsem vyžebrala další. Všichni ve štábu kouřili jako protržená kamna a já do toho spadla znova. S první koupenou krabičkou jsem zahodila ty tři roky. Já hloupá husa, nána pitomá, tu facku si opravdu zasloužím!

A co je nejhorší, kouřím víc než předtím. Dřív jsem si nikdy nezapálila dopoledne a byla jsem vděčná, že v redakci je kouření zakázáno. Dokud jsem seděla v kanceláři s kolegyní Simonou – zapřisáhlou nekuřačkou, nenapadlo mě si zapálit. I kolegyně Míša kouřila tajně z okna, ale když Simona odešla, měly myši pré a z naší voňavé nekuřácké kanceláře se rázem stalo smradlavé doupě. 

Páchnou mi vlasy, mám načichlé oblečení a vztek sama na sebe. Ale jak z toho ven? Dokážu ještě vůbec někdy přestat? Je jediná možnost: „Míšo, pojď do toho se mnou a nechme toho!“

 

   
04.11.2010 - Zdraví - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [6] zázvor [*]

  E-cigaretu mám,ale nějak se na ní nemohu naučit.Přece jen je to jiná chuť.I se jinak drží v ruce.A ono jednou za týden u piva kouřit "E" to prostě neodolám a zapálím si normální.Ale aspoň jsem normální kouření snížil na +- 10 denně. A pokračuji.Bohužel jsem spíš závislý mít něco v ruce.Kolikrát mezi nekuřáky na cigaretu zcela zapomenu,ale stačí mini impuls a Sml15

  superkarma: 0 21.11.2010, 14:50:40
 2. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Anai — #4 Sml22 My mame doma centralni klimatizaci a nekuracke navstevy nas ujistovaly, ze neciti, ze se v dome kouri. Ale nemely pravdu, TED to u nas nesmrdi. Jak e-cigareta chutna? Tak, jak ji chces, muzes mit chut cigaret ruznych znacek, muzes ,,kourit" prichut kavy, jablka, skorice, hrebicku........ milion. Staci si vybrat. Ja mam oralni zavislost, musim mit furt neco v puse. A taky bych nevedela, co s rukama. Miluju ji. A to nemluvim o tom, ze nektery mesic me moje zaliba stoji max. $40, jine mesice 0. VON prestal hulit uplne, svou e-cig. mi dal. Pred rokem a neco. Ve dvou bychom prohulili v marlborkach tak $500/mesic.

  superkarma: 0 04.11.2010, 17:52:11
 3. [4] Anai [*]

  Eva_Fl — #1 A myslíš, Evi, že by mně ta e-cigareta uspokojila, i když nejsem na nikotinu závislá, jen na tom v ruce? Jak to "chutná"? Možná vyzkouším kvůli svému okolí. Jinak můj byt nikdy nesmrdí, já snad taky ne... prostě ne, asi to dělá velké množství kytek. I nekuřáci nevěří, že tam kouřím....

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #5
  superkarma: 0 04.11.2010, 13:45:52
 4. avatar
  [3] wich [*]

  Kočky, jděte do toho. Už z těch vyjmenovaných důvodů. Držím pěsti Sml59

  superkarma: 0 04.11.2010, 13:44:26
 5. [2] Anai [*]

  Dano, ale Míša psala před pár lety tady, že z nekouřením měla nějaké zdravotní potíže a že jí kouření nevadí. Mně taky ne, já ani moc přestat nechci. Já totiž nemám potřebu kouřit v práci a vůbec přes den, já jsem asi ta příležitostná: jasný impuls: hospůdka, popelník .... dále návštěva u kuřáků v bytě, kde se kouří a do třetice: po celém dni uvařím večeři, najíme se, udeří osmá večerní, sedák k TV a dám tak 3. Když přijdu ale někd pozdě, třeba v 9, na TV nekoukám a dám jen jednu na dobrou noc... Nevadí mi nekouřit v nekuřáckých bytech, vůbec na to nemyslím a užiju si večírek stejně, jako s cigárem. Ovšem já nešlukuju a kouřím ty nejlehčí kentky... už ty trošku silnější jsou na mě moc silné. Takže já nejsem ryba ani rak. Jsem rebel: když jsem na dovolené na Seychelách zjistila, že tam zakazují kouřit i ve venkovních restaracích, hodně mně to vadilo. Jsem zvyklá kouřit, když čekám v restauraci na jídlo.

  superkarma: 0 04.11.2010, 13:43:10
 6. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Opet - doporucuji e-cigaretu. Nekourim uz pres rok. Ja, ktera jsem sjizdela 40 marlborek denne. Kupuju si liquidy lahodne a zacinala jsem na 36 mg nikotinu, pak slezla na 24, 16 a ted mam 11. Miluju chut vanilky a bananu, nesmrdim, "kourim" si vsude, kde JA chci, proste pohoda. Sml24

  1. na komentář reaguje Anai — #4
  superkarma: 0 04.11.2010, 01:09:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme