Zdraví

Už máte nachystanou vánoční lékárničku?


Doufejme, že běžnou lékárničku má doma každý. Jenže, jak často ji kontrolujete, zda v ní je dost léků pro různé běžné i méně běžné obtíže? O tom, že se podobná kontrola vyplatí, by mohla vyprávět pětatřicetiletá Monika.

"Čas od času mě chytne žlučník. Není to nic vážného, co by vyžadovalo doktora, ale po těžkých jídlech mě bolí a bývá mi hodně těžko, a proto mám  vždycky doma nějaké prášky, které mi tohle trápení pomohou zahnat," říká žena. Přesněji, skoro vždycky - loni se na Boží hod odpoledne ukázalo, že tam není ani jedna kýžená pilulka, a Monice nezbylo, než přetrpět bolesti a mít tak zkažený celý den. Jelikož bydlí na vesnici, neměla to srdce hnát hlavu rodiny do okresního města, kde se dala tušit otevřená lékárna. "Ale letos se mi to nestane, protože lékárničku mám na Vánoce nachystanou už teď," uzavírá Monika.

Co všechno do ní vlastně patří? Nakonec, nijak se neliší od lékárničky běžné, jde spíše o to, abyste měli vše po ruce pro dny, kdy nemusí být žádná otevřená lékárna po ruce a kdy se tam navíc nikomu nebude chtít. V potaz je třeba vzít i to, že některé problémy hrozí o Vánocích více než jindy a že se k vám mohou sjet příbuzní, kteří mohou také potřebovat nějaké léky.

Jinými slovy, vánoční lékárnička představuje takový užší výběr z lékárničky domácí, doplněný o některé speciální léky, zaměřené na nejvíce pravděpodobná zdravotní rizika, jež se mohou přihodit během svátků. Do vánoční lékárničky patří například něco na drobné úrazy a popáleniny, něco na žlučník, na zmírnění kocoviny a rovněž něco na průjem. Množství bramborového salátu totiž nemusí potrápit jen žlučník.

Hrozba průjmu je o Vánocích reálná nejen u těch, kdo poleví v sebekázni a jedí více, než je zdrávo, ale třeba i u těch, kdo jedí sice střídmě, ovšem ne zcela čerstvou stravu. Znáte to: když udělat mísu bramborového salátu, tak obrovskou, když smažit kapří či vepřové řízky, tak v počtu hodném menší armády. Alespoň se o svátcích nebude vařit a snědí se zbytky! Bohužel tyto zbytky, zvlášť pokud jde o majonézové či drůbeží pochoutky, mohou zachutnat některým bakteriím, zvláště pokud se neskladují v ideálně chladném prostředí. 

Zatěžkávací zkouškou pro naše trávení je i fakt, že se vánoční pokrmy vymykají běžnému jídelníčku, jsou jinak připravené, jinak kořeněné a obvykle dosti kalorické. Jako projímadlo často zafunguje i ve větší míře konzumovaný alkohol.

Z toho všeho plyne jednoznačný závěr: akutní průjem nebývá o Vánocích žádnou vzácností. „Většina akutních průjmů v našich podmínkách odeznívá spontánně do dvou až tří dnů. Při jejich léčbě je rozhodující dostatečné zavodnění a náhrada ztráty tekutin,“ vysvětluje Petr Mareček, gastroenterolog z berounského Medicentra. Dieta spočívá především v omezení tuků. A samozřejmě lze použít symptomatické léky, tedy takové, jež tlumí projevy průjmu a uleví tak pacientovi. Některé léky na průjem mohou mít rovněž podobu žvýkacích tablet. Nechte si s výběrem poradit v lékárně. "I samoléčba má ale své hranice," upozorňuje doktor Mareček. Pokud se průjem zkomplikuje vysokou horečkou, křečovitými bolestmi břicha nebo krví a hlenem ve stolici, je třeba vyhledat lékaře.

 

               
   
08.12.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] verkaH [*]

  MEK: tak v to doufáme také

  superkarma: 0 03.12.2007, 18:07:21
 2. avatar
  [11] MEK [*]

  já doufám,že lékarničku potřebovat nebudu

  superkarma: 0 03.12.2007, 17:31:06
 3. avatar
  [10] MEK [*]

  já doufám,že jí ani potřebovat nebudeme

  superkarma: 0 16.12.2006, 17:02:41
 4. avatar
  [9] Věrulinka [*]

  Zatím jsem lekárničku na vánoční svátky nepotřebovala,ale....

  superkarma: 0 13.12.2006, 12:23:14
 5. avatar
  [8] Kikinka001 [*]

  superkarma: 0 03.12.2006, 11:23:27
 6. avatar
  [6] Linde [*]

  lékárničku doma mám a nemyslím, že Vánoce by měly měnit její obsah-něco proti průjmu, horečce, bolestem zad, popáleninám, prdění a zánětům je tam pořád, tak čím jsou Vánoce zas až tak jiné? když mám v úmyslu se přež*at, tak se nacpu klidně i o víkendu, nebo v týdnu např. Mikulášovský týden je vzornou ukázkou:)a pomůže mi jen a jen pohyb na čerstvém vzduchu, abych to nacpané břicho trošku usměrnila:)a taky úklid domu pomáhá rozhejbat ten teřich :)

  superkarma: 0 09.12.2005, 06:37:34
 7. avatar
  [5] Vivian [*]

  Lékárničku nevedu, mám po ruce akorát pár obvazů, mulových čtverců, pinzetu, nůžky a podobné věci, pro případ úrazu, ale prášky rozhodně nepapáme:) Naše Vánoce nejsou přežírací. A když už nám není dobře po těle, nesnažíme se to "vyřešit" konzumací prášků.

  superkarma: 0 08.12.2005, 15:30:53
 8. [3] mekki [*]

  Kocovina?Po vetším množství vypitého alkoholu jsem naučená vypít aspoň litr čisté vody a když se vyspím udělám si česnečku nebo silný hovězí vývar...a věřte mi,jde to i bez léků...

  superkarma: 0 08.12.2005, 09:23:10
 9. avatar
  [2] Aja [*]

  Taky mne ten článek dost překvapil...:-( Klidně se přežer, pak to zajez léky! POHODA! :-( Proč trochu nepodpořit farmaceutický průmysl, že?

  superkarma: 0 08.12.2005, 09:18:02
 10. avatar
  [1] Ladia [*]

  Nemám a neznám vánoční lékárničku. Snad každý člověk ví, co snese a tak by se podle toho měl řídit i o Vánocích...

  superkarma: 0 08.12.2005, 08:54:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme