Tradiční ozdobou vánočních stolů je vánoční hvězda. Květina, která by nám měla připomínat, že Vánoce jsou hlavně svátky lásky a klidu, a ne materiálních darů. Povězme si něco o původu této krásné květiny.

hvězda

Kapky krve Bohyně, nebo slzy chudého chlapce?

Podle staré aztécké legendy se Poinsettia, známá více jako vánoční hvězda, zrodila z několika kapek krve ze zlomeného srdce jedné nešťastně zamilované místní bohyně. Proto tolik oslnivě rudé květy.

Jiná legenda zase vypráví o chudém mexickém chlapci, který chtěl dát dárek k Betlému do kostela. Neměl však za co a rozplakal se. Jeho slzy se proměnily v červené květy. Chlapec je pak celý šťastný odnesl do kostela k Betlému.

Ať už je pravá verze první nebo druhá, vánoční hvězda se stala tradiční ozdobou našich vánočních stolů, krásně doplňuje dekoraci celého svátečně vyzdobeného bytu.
Na výběr máme nejen „červené kapky krve“, k dostání je více než stovka různých barev, tvarů a velikostí této rostliny.

Jedna z nejpopulárnějších vánočních rostlin na světě

Proč je Vánoční hvězda nejpopulárnější právě v období kolem Vánoc?
Protože právě kolem Vánoc dochází k formaci květů a barevných listů, kdy rostlina přechází z vegetativního období růstu se zelenými listy do plodného období. To však nastává pouze, když denní světlo trvá méně než dvanáct hodin.
Ve střední Evropě toto období začíná zhruba mezi začátkem a polovinou září, poté se rostlina začíná vybarvovat. Dalších sedm až devět týdnů je ještě třeba, než se vánoční hvězda dostane do obchodů ve svých typických pestrých barvách.

Péče o vánoční hvězdu

Vánoční hvězda pochází z Mexika, proto jí vyhovuje stálá teplota nad 20 °C. Květináč by neměl stát přímo na studeném parapetu, zvláště u okna, kterým táhne studený vzduch. Vánoční hvězda potřebuje dostatek světla, ale rozptýleného, ne přímé sluneční paprsky Zaléváme ji odstátou, nejlépe vlažnou vodou.
Přihnojujeme ji normálním hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.

Zajímavosti

V subtropickém klimatu Střední Ameriky a Mexika vyrůstá vánoční hvězda do podoby až 4 m vysokého keře. Okolo roku 1828 jejímu kouzlu podlehl americký velvyslanec Joel Poinsett, vášnivý lékař a botanik, který si ji přivezl domů do USA. Na jeho počest dostala jméno „poinsettie“.

Na starém kontinentu se okouzlující zimní květina objevila až na počátku 19. století. V roce 1804 si přírodovědec Alexander von Humboldt během cesty po Americe všiml sytě rudé rostliny a přivezl ji s sebou domů. V Berlíně byla posléze zařazena do katalogu rostlin a v roce 1833 jí botanik Carl Ludwig Willdenov přidělil botanické jméno Euphorbia pulcherrima, což znamená „nejkrásnější z rodu euphorbias“.

Na začátku 20. století začal poinsettii pěstovat a prodávat Paul Ecke, německý emigrant v Americe. Zajímavé je, že už tehdy ji prodával jako vánoční rostlinu. Jeho syn šel v otcových šlépějích a poinsettii přivedl do luxusních losangeleských obchodů na Sunset a Hollywood bulváru. Povzbuzen úspěchem, Ecke svůj obchod postupně rozšiřoval. Na farmě v jižní Kalifornii začal poinsettie pěstovat také pro prodej v květináčích.

Tak co, máte už jeden takový květináč i doma?

použitý zdroj:www.vanocni-hvezda.cz

Reklama