Možná si stejně jako já dáváte na čas s vykopáním hlíz vašich oblíbených jiřin, dosen, nebo mečíků. Ale jak se říká, není čas na hrdinství, nečekejte na první mrazy a udělejte to co nejdřív.

Pokud jste zkušená zahradnice, určitě víte, jak na to, ale předpokládám, že se mezi vámi, milé čtenářky, najdou i takové, které jsou v zazimování květin stálými nováčky stejně jako já.

Loni jsem se dopustila školácké chyby a přišla jsem o krásné exempláře jiřin, které obdivovali všichni kolemjdoucí. Nechala jsem je v zemi moc dlouho a jejich choulostivé hlízy pravděpodobně namrzly. I když jsem je vykopala a udělala všechno tak, jak se má, na jaře jsem našla už jen plesnivé cosi, co skončilo na kompostu. Škoda.

Letos bych se stejné chyby ráda vyvarovala, takže tento víkend jdu na to.

n

Jaký by měl být správný postup podle zahradnice Kamily Hubáčkové?

  • Seřízněte rostliny asi deset centimetrů nad zemí
  • Opatrně vyryjte nejlépe rycími vidlemi
  • Očistěte od přebytečné zeminy. Jednak hlízy lépe uschnou a uvidíte i případná poškození.
  • Poškozené hlízy bez milosti vyřaďte. Stejně by „nepřežily“ a ještě by kontaminovaly plísněmi ty zdravé. 
  • Nezapomeňte je roztřídit podle barev, výšky a plnosti květů. Popište si cedulky, nejlépe plastové, a přivažte je ke stonkům nebo popište krabici, ve které je budete skladovat. Na jaře se v nich lépe zorientujete.
  • Nechte hlízy oschnout na slunci (pokud ještě nějaké bude) nebo v teplé místnosti. Oschnutím se  „zatáhnou“a zabrání se plesnivění.
  • Nakonec je umístěte do nemrznoucího sklepa a zasypte pískem, pilinami nebo rašelinou.

Jak se uskladňují cibulky gladiol?

Úplně stejným způsobem, ale gladioly by měly přezimovat v úplné tmě. Proto je dejte třeba do krabice od bot s víčkem.

Letos mi do mé květinové „rodiny“ přibyly ještě dosny. Ty ještě do nedávna kvetly, ale protože jsou zasazené v květináči, budou náchylné na chlad a ranní mrazíky, takže i s nimi se budu muset rozloučit. Uskladnění jejich hlíz je stejné jako u jiřin.

Tak, milé zahradnice, držím vám palce, ať své oblíbené květiny včas zazimujete a na jaře se můžete těšit na jejich sázení.

Máte nějaké zkušenosti, o které se s námi chcete podělit? Děláte to jinak, než zde bylo popsáno? Napište nám do diskuze pod tento článek.

Čtěte také:

Reklama