Začátek prosince s sebou konečně přinesl sněhovou nadílku a možná se chystáte autem na hory. Sněhové řetězy sice nejsou součástí povinné výbavy, ale při cestě na lyžovačku by vám v autě neměly chybět. Umíte je nasadit?

snih

Možná na to máte lidi, ale někdy se třeba stane, že nejsou po ruce, a vy si musíte poradit sama. Jako tenkrát já. Byly časy, kdy jsem na hory jezdila jen s dcerami. Řetězy jsem vozila, ale vždycky jsem se ale děsila chvíle, kdy je budu muset použít. Upřímně řečeno, nikdy jsem to netrénovala a jen jsem doufala, že mě to nepotká. Potkalo.

Musela jsem odbočit z hlavní posypané silnice na vedlejší totálně zasněženou a neskutečně strmou. Nic jiného mi nezbývalo. Vyndala jsem „kufřík“ s řetězy, návod a šla na věc. Naštěstí bylo ještě vidět a řetězy se mi podařilo nasadit napoprvé. No, řeknu vám, že jsem se pěkně nafoukla, jak jsem dobrá. Jenomže jak se říká, pýcha předchází pád a napodruhé to žádná láva nebyla. Tedy spíš katastrofa.

Stejná cesta, ale tentokrát za tmy, silného mrazu a větru. Počasí, že bys psa nevyhnal. Však také zůstal v autě a sledoval, jak se panička moří s nandáváním řetězů. Na návod nebylo vidět, baterku jsem neměla a v palčácích to nešlo vůbec. Nakonec jsem ty řetězy nějak přidrátovala, ale: Práce kvapná, málo platná. Po pár metrech začalo něco rachtat. Špatně utažené řetězy se uvolnily a namotaly se na nápravu. A kdyby jenom to. Rozbily podběhy a zrušily ABS, takže mě tahle fušerská prácička přišla na několik tisíc.

Já vás nechci strašit, ale možná by nebylo od věci naučit se s řetězy zacházet, dokud máte ještě auto v pořádku. Co kydyby…

Už při nákupu řetězů je třeba znát rozměr pneumatik, ale pro jistotu uveďte i značku a konkrétní model vozu. Odborníci (ale i já) doporučují si nasazování řetězů před cestou v klidu vyzkoušet. Pro trénink může posloužit i rezerva.

Zručnost v nasazování se řidiči v terénu za vydatného sněžení či mrazu bude určitě hodit. Mohu jen potvrdit!

Čtěte také

Reklama