.

Už jste byli v Kutné Hoře?

Cestování

Už jste byli v Kutné Hoře?

kutna horaJestli chcete prožít výlet napěchovaný zážitky a poznáváním, určitě si do itineráře zařaďte Kutnou Horu – město patřící do seznamu památek UNESCO. Nebudete se zde nudit ani minutu. Posichrovat to navíc můžete 19.–20. června, kdy tu probíhá každoroční velká historická slavnost Královské stříbření.

Co vás tady čeká?

Jestli máte děti, určitě je vezměte s sebou, protože v Kutné Hoře je nečeká „nudné“ chození po památkách, ale dobrodružství, na které budou ještě dlouho vzpomínat.

Sama jsem to zažila se svou tehdy osmiletou dcerou a jejími dvěma spolužačkami, které jsem vyvezla na výlet, a byly doslova nadšeny.

kutna hora

Muzeum hutnictví a stříbra

Jako první se můžete vydat do muzea stříbra. Není ledajaké. Po prohlídce expozice, kde se dozvíte vše o zdejším dobývání rudy, vás navlečou do hornické haleny perkytle, helmy a do ruky dají svítilnu a pošlou rovnou do dolů. Prohlídkový okruh vám předvede celý proces, kterým musela projít stříbrná ruda, než se z ní staly mince. Jeho součástí je replika středověkého dolu. Od roku 2007 je muzeum obohaceno o novou část, takzvanou Havířskou osadu. Kromě staveb a všech těžebních propriet uvidíte i figuríny těžařů. Pro děti jako dělané.

Královská mincovna ve Vlašském dvoře

Nejslavnější mince zde ražená byl pražský groš. Královská mincovna ve Vlašském dvoře nebyla jen výrobním místem, ale především ekonomickým a finančním centrem celého státu.

Kostnice

Další adrenalin můžete vstřebat v Kostnici v Sedlci. Umíte si představit hrůzostrašnější výzdobu než lustr složený ze všech kostí lidského těla, nebo dekorace z lidských lopatek a kyčlí? Ve 13. století se zdejší opat vypravil do Jeruzaléma a donesl hrst posvátné půdy, kterou rozházel na hřbitově. Od té doby se zde nechávali pohřbívat křesťané až z daleké ciziny, aby se tak přiblížili vzkříšení. K místním nebožtíkům později přibylo 30 tisíc obětí moru a za husitských válek spousta husitů.

Chrám sv. Barbory

kutna hora

Chrám sv. Barbory navrhl a začal stavět Jan Parléř - syn Petra Parléře, autora chrámu sv. Víta a Karlova mostu v Praze. Měl také pražské katedrále konkurovat a sebrat trochu lesku i chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, o které si řekneme trochu níže. Až budete vstupovat, všimněte si nad levým vchodem plastiky horníka, který se k vám točí zády a vystrkuje holý zadek. Byl sem umístěn v době, kdy se kutnohorští havíři semkli proti zástupcům krále.

Katedrála Nanebevzetí Pany Marie v Sedlci a cisterciácký klášter

Klášter zde byl založen již v roce 1142 a byl to první cisterciácký klášter na území Čech a Moravy. Prvenství si držel i chrám. Stal se první katedrálou a zároveň největší sakrální stavbou na tehdejším území Čech a Moravy. Katedrála je zapsána v seznamu památek UNESCO.

A teď speciální pozvánka na Královské stříbření

O víkendu 19.–20. června se v Kutné Hoře koná každoroční gotická historická slavnost.

V tyto dny se celé město ocitne 600 let zpátky. Očekává se příjezd českého a římského krále Václava IV. s jeho dvorem a manželkou Žofií Bavorskou. Horníci budou chystat uvítání krále, na jeho počest se otevře jarmark a na loukách pod Vlašským dvorem se rozhoří svatojánské ohně lidové veselice. Chrámem sv. Panny Barbory se rozeznívají fanfáry a proběhne slavnostní „Stříbrná mše“.

Do města se sjedou rytíři, gotičtí hudebníci, bude se tančit v krčmách a soupeřit při rytířských kláních. Uličky se zaplní stovkami historických postav v dobových kostýmech

Scénář slavnosti vychází ze skutečných událostí i ze známé silné náklonnosti, které se Kutná Hora těšila u Václava IV.

Celá slavnost probíhá jako neopakovatelná velkolepá divadelní premiéra pro stovky herců a desetitisíce diváků. Více na www.stribreni.cz

Připojíte se?

   
09.06.2010 - Doma - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Linde [*]

  byla jsem v Kostnici, to je fakt zážitek a chystáme se na sv. Barboru a rozhodně chci vidět Kamennou kašnu, což je takový velký dům na vodu

  http://www.virtualczech.cz/kraj-stredocesky/119-kutna-hora-kamenna-kasna

  superkarma: 0 13.06.2010, 22:28:36
 2. avatar
  [9] Vera.Macík [*]

  Byli jsme tam s našimi chlapečky, když ještě chodili do školy. Navštívili jsme chrám sv. Barbory, kostnici i Vlašský dvůr, muzeum hutnictví už jsme nestihli. Mladší syn tam od té doby byl párkrát, vždycky, když chtěl oslnit některou ze svých lásek. My se tam také ještě chystáme, tak snad se nám to ještě jednou povede. Sml80

  superkarma: 0 09.06.2010, 18:57:04
 3. avatar
  [8] Dante Alighieri [*]

  macamala — #7 No tak já bych tam určitě vlézt nemohla, protože mně nebylo dobře ani v Koněpruských jeskyních a tam to přitom nijak zvlášť úzké není. Absolutní tmu jsem poznala taky - právě v Koněpruských, když průvodkyně zhasla.

  superkarma: 0 09.06.2010, 15:43:42
 4. [7] macamala [*]

  Pálivka — #5 Do dolu jsem taky vlezla, ohromný zážitek. Hlavně, když průvodkyně řekla, abychom si zhasli baterky. Poprvé jsem poznala absolutní tmu. Můžeme tak zažít atmosféru doby, kdy horníkům zhasla jejich lucernička. Mám pocit, že rovnou řekli na pokladně, že lidé obezní, se srdečním onemocněním, astmatici, klaustrofobici atd. mají zůstat venku. útěchou bylo to, že na začátku jde jedna průvodkyně a na konci výpravy druhá. Nově je teď otevřena Jezuitská kolej (mám zdání, že je tam galerie). V době mé návštěvy ještě nebyla.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #8
  superkarma: 0 09.06.2010, 14:33:30
 5. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  Pálivka — #5 Nedoporučuji tam lézt nikomu, kdo má i byť slabou klaustrofóbii nebo nějakou vadu srdce.

  Veliké plus pro Kutnou Horu je také to, že tam je perfektní značení pro turisty, zvláště WC a jsou čistá!

  A co je naprosto super? Dílna a prodejnička klobouků jedné módistky! Klobouky Sml67Sml67Sml67!

  superkarma: 0 09.06.2010, 10:57:17
 6. [5] Pálivka [*]

  Už uplynulo hodně roků, kdy jsem navštívila Kutnou Horu s členkami Českého svazu žen. Bylo to o letních prázdninách a protože  autobus nebyl plně obsazen, vzala jsem s sebou neteř se svojí kamarádkou, které trávily prázdniny u mojí maminky.Kutná Hora pro ně byl zážitek. Když nás navlékli do plášťů, dali nám na hlavu přilbu a do rukou baterku a hajdy do dolů. Byla s námi jedna silnější paní, která měla i velké poprsí. Těžko se v uzších místech protahovala, to jsme se teda všichni pěkně nasmáli. Když jsme z celodenního výletu dorazili domů, neteř mi povídá. Teto, až zase pojedeš se ženskýma na výlet, prosimtě vem nás s sebou.Opravdu všem doporučuji. Kdo nesnáší úzké prostředí, ten ať do dolů nechodí, ale v Kutné Hoře je opravdu hodně co k vidění.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #6
  2. na komentář reaguje macamala — #7
  superkarma: 0 09.06.2010, 09:24:52
 7. [4] macamala [*]

  Byla a je to tam moc hezké. Bylo pěkné počasí, v okolí je několik dobrých zámků.

  superkarma: 0 09.06.2010, 08:31:06
 8. avatar
  [3] Lukáš Čejka [*]

  Už jste byli v Kutné Hoře?

  Jo.Sml22Sml54

  superkarma: 0 09.06.2010, 08:20:07
 9. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  V KH jsme často, jezdíme tam na úřady, ale na památky ještě nebyl čas, napravíme Sml67Sml22Sml30

  superkarma: 0 09.06.2010, 07:31:59
 10. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Není nad to, zajet si tam sama a v klidu si Kutnou Horu procourat!

  Tohle bude určitě divácky úspěšné. Mě odrazuje ta spousta návštěvníků.

  superkarma: 0 09.06.2010, 06:46:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme