Cestování

Už jste byli v Bruselu?

O Bruselu jsem četla, že je v něm nuda. Pak jsem tam jela na čtyři dny a vůbec se nenudila. A ještě jsem si tam moc pochutnala na vaflích a mušlích vařených ve víně. Oboje tu mají na každém rohu.

Brusel je město poměrně malé, takže nechcete-li se vydat na toulky do nedalekých Antverp či Brugg, stačí vám pohodlně dva tři dny, abyste viděli to, co každý návštěvník prostě vidět musí. Hlavní náměstí Grand Place, radnici, čůrajícího chlapečka, bleší trhy, Atomium, muzeum comicsů, Rue des Bouchers a její restaurace, nebo královský palác a vládní čtvrť EU.

Já jsem si na internetu koupila zpáteční letenku za necelou tisícovku a zamluvila ubytování přes www.booking.com, který se mi v současné nabídce osvědčuje nejvíc (není to žádné PR, mám to fakt vyzkoušené). Za velice příznivé ceny zde najdete ubytování ve městech celého světa, předem nic neplatíte a pokoje navíc bývají na úrovni.

l

V noci jsem se bála

Takže stojím v Bruselu na letišti a vydávám se do hotelu, který je přímo u metra stanice Luise. Je noc. První, co mě překvapilo, bylo složení nočních chodců, lépe řečeno postávačů. Samé partičky mladých výrostků a mužů tmavší pleti – Turci, Arabové… čert ví. Jedni chtějí připálit cigaretu, druzí se ptají na cestu, odhaduji, že mi chtějí ukrást batoh nebo aspoň peněženku, a jdu, jak nejrychleji umím. S prostitutkou si mě určitě splést nemohli, těch tu stojí na každém rohu nepočítaně a vypadají rozhodně úplně jinak než já (plátěné khaki kalhoty, ošlapané sandály, mikina, batoh na zádech). Do hotelu jsem dorazila celá zpocená a uřícená. Ta úleva, přežila jsem!

Čůrající chlapeček za to nestojí

Druhý den se vyrážím seznámit s Bruselem, sídlem evropského parlamentu a městečkem jako z pohádky. Všechno je titěrné, přehledné, bohatě zdobené. Hlavní náměstí Grand Place je velké asi jako pětina Václavského náměstí v Praze, ale zato opravdu krásné. Cechovní domy vypadají se svými obrovskými okny jako renesanční zdobená zrcadla – jedno krásnější než druhé. Od věci není navštívit zdejší radnici Musée de la Ville, kde je nejen pár dobových obrazů, ale i 650 oblečků pro zdejší symbol - Čůrajícího chlapečka. K samotnému chlapečkovi to je odtud pouhých deset minut pěšky a v tomto směru vám garantuji zklamání. Asi 30 centimetrů malá soška je nenápadně vklíněná mezi dva bezvýznamné domy a není na ní vůbec nic zajímavého.

brusel

Pojďte na mořské potvory

Co ale rozhodně doporučuji, je procházka po ulici Rue des Bouchers – ulice řezníků. Je to úzká ulička hned vedle Grand Place, celá lemovaná restauracemi a obchůdky se suvenýry. Když jsem prošla poprvé, úplně mi začaly téct sliny, jaké lahůdky zde nabízeli. Za deset euro plný hrnec mušlí s hranolkami, za dvacet obrovské mísy s ledem obložené kraby, langustami, ústřicemi, krevetami… mňam! Musím přiznat, že tolik jako v Bruselu jsem za jídlo nikde neutratila, protože mi bývá přehnaných výdajů za stravu líto. Tady jsem ale fakt neodolala. Po mušlích si určitě dejte teplou vafli s čokoládou, oříšky a šlehačkou. Takovou nikde neochutnáte! A na závěr krabici belgických pralinek – výjimečně dobré jsou jen ty drahé. Levnější jsou stejné jako náš Orion nebo Figaro.

Nákupy všeho druhu

Chcete-li se věnovat nákupům, nejlepší je ulice Rue Neuve – desítky butiků a obchoďáků s velice dobrými cenami. Máte-li štěstí, nakoupíte za polovic než u nás. Strašně se mi líbil i bleší trh na náměstí Marolles, který se zde koná každý čtvrtek a neděli už od roku 1640! Harampádí všeho druhu a stáří proložené historickými kousky, antik zboží, obrazy, tkaničky od bot, medaile, odznaky, africké sošky… zkrátka na co si vzpomenete. Nakoupila bych toho tady hodně, ale smlouvá se většinou francouzsky, takže jazykově nevybavený člověk jako já má smůlu. Dovezla jsem si ty tkaničky.

brusel

Projížďka metrem

V Bruselu je skvěle vymyšlené metro, i když chvilku trvá, než se vyznáte. Několika úrovni vlaků se ale dostanete v malé chvilce úplně všude a nikdo nekontroluje jízdenky, takže ti odvážnější zde můžou cestovat gratis. Na stanicích hraje hudba - každý den jiný žánr a některé zastávky jsou vyzdobené obřími comicsovými výjevy Rin Tin Tina, psa Pluta, Šmoulů a tak dále.

Atomium

Když už tady budete, nezapomeňte na Atomium – obří molekulu železa, která má v každém svém atomu výstavu svého zrodu nebo comicsů. V nejhořejším patře jsem ale nebyla, musela bych vystát dvouhodinovou frontu, a za to mi to nestálo. Blízko Atomia je ale park Bruparck, kde je spousta atrakcí pro děti včetně velkého aquaparku a takzvané Mini Evropy, což je soubor nejznámějších evropských staveb zmenšených do velikosti člověka. Jsou tu i Hradčany a Staroměstská radnice.

Waterloo

A až vás omrzí Brusel, vydejte se do Waterloo, památníku bitvy, kde Napoleon v roce 1815 prohrál své velikášské ambice na evropskou nadvládu. Je pouze 15 kilometrů za Bruselem a je to zvláštní pocit vidět místa, o kterých se celá Evropa učí ve škole. Je tu promítací síň, muzeum voskových figurín a vysoká mohyla, na kterou vede asi 200 schodů. Bohužel vše je ve francouzštině, takže se vyplatí mít s sebou tištěného průvodce. Příznivé je to, že vstupy jsou všude nízké, nemusíte se bát, třeba jako v Londýně, že vás památky zruinují. Děti a studenti s ISIC kartou mají navíc velké slevy.

Už jste byli v Bruselu? Jaký na vás udělal dojem? A jestli jste nebyli, láká vás k návštěvě?

   
25.11.2009 - Tipy - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Introvertka [*]

  Ještě jsem tam nebyla, kdyby mě někdo pozval, jela bych ale toužím po více po jiných městechSml16.

  superkarma: 0 22.12.2009, 20:48:58
 2. avatar
  [11] Ferdas [*]

  nikdy jsem tam nebyla, ale ráda bych Sml67

  superkarma: 0 19.12.2009, 17:50:58
 3. [10] magdulali [*]

  Jó, jela bych se tam podívat, ale né s prázdnou peněženkou, chtělo by to nějakého zazobanýho milence.Sml80

  superkarma: 0 17.12.2009, 13:02:49
 4. [9] pechova.mon [*]

  Sml54Tak tam jsm nebyla ráda bych se tam podívala musí to byt nádhera ale moje peněženka to nedovolíSml80

  superkarma: 0 16.12.2009, 08:15:56
 5. [8] Dana90 [*]

  Jak píšeš,že objednáváš ubytování přes booking.com,tak co je to prosím tě PR v závorce?A kde se dají na netu za solidní ceny a hlavně aby to nebyl podvod koupit letenky?a za jak dlouho ti to asi přišlo?Já jsem z Olomouckého kraje.Díky za rady Sml16

  superkarma: 0 13.12.2009, 17:28:54
 6. [7] SONIKA [*]

  Určitě se tam pojedu podívat.Pěkné.

  superkarma: 0 13.12.2009, 04:10:12
 7. [6] MonikaT [*]

  V Bruselu jsem jeste nebyla ale nekdy se tam chci podivat

  superkarma: 0 12.12.2009, 00:28:40
 8. [5] VeeDee [*]

  V Bruselu jsem byla letos v říjnu a musím říci, že mě teda moc nenadchnul. Celkově mi přišel takový přeplácaný, hlavně architekturou. Mísí jednotlivé styly (uprostřed novostavby nechají kus starého baráku) a přijde mi, že se v něčem snažili kopírovat Paříž (monumenty v lajně za sebou atp.). Prostě mě osobně se to moc nelíbí. Každopádně doporučuji shlédnout Muzeum hudebních nástrojů, kde dostanete sluchátka, ve kterých slyšíte, jak nástroje hrajou (a každou první středu v měsíci od jedné hodiny odpo. vstup zdarma!!!:-), Atomium (za mě žádná fronta nebyla, měla jsem štěstí nebo to bylo tím, že pršelo, takže výhled nic moc? :-)) a doporučuju se vydat hledat čůrající holčičku... je to také jen malá socha v jedné slepé uličce, ale každopádně je dobrodružství jí hledat! ;-)

  superkarma: 0 27.11.2009, 11:34:40
 9. [4] Jamca [*]

  Ahojky,v Bruselu jsem byla minulý rok na prodloužený víkend v listopadu(měla jsem štěstí,jela jsem e známým,kteří zde pracují pro EU,takže jsem měla i průvodce),je to opravdu krásné město,doporučuji navštívit,mají vynikající wafle a super hranolky, lepší jsem nikde nejedla. Byla jsem i v Brugg, je tam skvělá atmosféra,možná na mne udělalo město ještě větší dojem nž Brussel.

  superkarma: 0 25.11.2009, 20:45:45
 10. avatar
  [3] 13042000 [*]

  Ano, byla jsem v Bruselu, viděla jsem i Čůrající holčičku, tu zná málokdo. Moc se mi tam líbilo.

  superkarma: 0 25.11.2009, 16:00:26
 11. avatar
  [2] enka1 [*]

  Ještěže tam nebyli ti oškliví fanoušci.

  superkarma: 0 25.11.2009, 12:16:54
 12. [1] petruskass [*]

  V Bruselu jsem byla 10 měsíců jako aupair a musím říct, že je to opravdu krásné město a Belgie je nádherný stát...Sml59

  superkarma: 0 25.11.2009, 10:53:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme