.

Už jen po dva dny bude otevřena Býčí skála!

Cestování

Už jen po dva dny bude otevřena Býčí skála!

byciBýčí skála. Jedna z nejznámějších jeskyní u nás se nachází ve střední části CHKO Moravský kras. Snad každý o ní ve škole slyšel v souvislosti s nálezem sošky býčka. Jeskyně není běžně veřejnosti přístupná, otevírá se jen na tři víkendy v roce. Už jen po dva dny (22.-23.5.2010) budete mít možnost navštívit ji!

Vstupujeme do temné jeskyně. Obklopí nás vlezlé vlhko a chlad. Takový rozdíl oproti teplé louce zalité sluníčkem, kde jsme byli ještě před chvílí! Veliká předsíň, ve které stojíme, je jen chabě osvětlována světly nainstalovanými jeskyňáři. A ještě jedním světlem. Skalní průrvou do jeskyně dopadá kužel světla. Dopadá přímo na obětní oltář...
Se zatajeným dechem posloucháme vyprávění našeho průvodce. V rukou třímá hůl, jejíž špici zdobí replika sošky býčka. Průvodce mluví o dávných krvavých rituálech, které se tu zřejmě odehrávaly.

byciNemohu odtrhnout zrak od obětního kamene zakrytého šátkem. Bujná fantazie mi v mysli vytváří děsivé výjevy. Průvodce přistupuje ke kameni a strhne šátek. Dav zašumí. Některé dámy musí vyhledat oporu u svých mužů.
Na obětním kameni leží polovina lebky a dvě ruce useknuté v lokti.

Býčí skála je jednou z nejzajímavějších jeskyní u nás. A to hned ze dvou důvodů. Prvním je délka - spolu s Rudickým propadáním tvoří druhý nejdelší jeskynní systém v ČR o délce přes 13 km. Druhým je nález, který v Předsíni Býčí skály učinil Dr. Jindřich Wankel. Je to dosud největší celek nalezených předmětů (z doby železné) v celé Evropě.

Od průvodců se dozvíte mnoho zajímavostí z historie Býčí skály, od počátků osídlení jeskyně v dobách dávno minulých až po vybudování podzemní továrny nacisty během druhé světové války. Při procházení jednotlivými chodbami a síněmi uslyšíte o průzkumech a bádání speleologů, prorážení štol a chodeb, odčerpávání vody ze sifonu, o jejich objevech nových a nových prostor.

byci

Každý rok je pro návštěvníky připraveno jiné téma prohlídek a doprovodný program. Letošním tématem je Býčí skála 2010: Vyřešení problému podzemního Jedovnického potoka.

Prohlídky probíhají od 9 do 16 hodin. Délka prohlídky jeskyně trvá přibližně 90 minut. Jeskyně je osvětlena, vlastní svítilnu si tedy brát nemusíte.

byci

byciV sobotu jsou pro návštěvníky (kromě cca čtvrthodinového povídání o Dr. Wankelovi a jeho objevech) připraveny i ukázky replik halštatských nálezů.
Navíc - 22. 5. se Býčí skála připojí k Mezinárodnímu dni parků a návštěvníkům nabídne speciální rozšířený program. V 11 hodin začíná 50minutový program pro děti - loutkové divadlo. Ve 12.15 začíná cca hodinový přednáškový cyklus s názvem Problém podzemního toku Jedovnického potoka. Přednášet budou samotní účastníci speleologických objevů.

V neděli ve 13 hodin probíhá prohlídka jeskyně s komentářem v anglickém jazyce.

Doplňkový program je připraven pro všechny zájemce ve stanu na louce. Letošním tématem je speleologické bádání na Býčí skále v letech 1969-1992.

Vstupné v pravém slova smyslu se neplatí. Přesto je vybírán menší poplatek - dobrovolný příspěvek, který půjde na úhradu nákladů za osvětlení či bude využit na speleologické bádání v lokalitě Býčí skály.

Oblečení a obuv. Je vhodné vzít si do batohu pevné boty (pokud možno takové, které na blátě příliš nekloužou) a teplou bundu.

byci

Doprava je trošku komplikovanější. Můžete využít vlak či autobus a z Adamova jít pěšky lesní cestou podél Křtinského potoka. Nebo jet autem. Ale potom musíte počítat s případnými problémy s parkováním. Vzhledem k tomu, že Býčí skála je téměř po celý rok nenavštěvovaná, není u ní zbudováno parkoviště.

V okolí Býčí skály můžete navštívit i další zajímavá místa. Například:

 • Stará huť u Adamova (http://www.technicalmuseum.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=154);
 • Jeskyně Výpustek (http://www.cavemk.cz/jeskyne-vypustek/provozni-doba-a-ceny-vstupneho-jeskyne-vypustek.html);
 • Nový hrad u Adamova (http://www.blanensko.info/novy-hrad.php);
 • Rozhledna Alexandrovka u Adamova.

Věřím, že pokud se na prohlídku Býčí skály vypravíte, čeká na vás nezapomenutelný zážitek.

Krásný výlet!

   
21.05.2010 - Doma - autor: Markéta Matlová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Linde [*]

  Knopper — #6 tak to je jedna z posledních jeskyní, kde jsem nebyla.Sml15 Nikdy mi to ještě nevyšlo - buď je tam zrovna voda, tak to odvolali, nebo můj je v práci a já tudíž bez autaSml80

  superkarma: 0 23.05.2010, 16:04:20
 2. avatar
  [6] Knopper [*]

  linde — #5 a co teprve Ochozska jeskyne, ktera je pristupna snad jen dvakrat rocneSml58Sml67Sml29

  1. na komentář reaguje linde — #7
  superkarma: 0 23.05.2010, 12:19:33
 3. avatar
  [5] Linde [*]

  heligona — #4 to je zlomek toho, co Moravský kras nabízí Sml24, třeba taková procházka Vinoky a prohlídka Smrtní jeskyně, to je jako bonus k tomu, a co teprve Hladomorna, Pekárna, Rudické propadání, Kolíbky, pískovna Seč.......Sml25Sml29

  1. na komentář reaguje Knopper — #6
  superkarma: 0 21.05.2010, 20:08:39
 4. avatar
  [4] heligona [*]

  linde — #3 Tak a je to tady, teď tam budem muset jet znovaSml30

  1. na komentář reaguje linde — #5
  superkarma: 0 21.05.2010, 19:55:21
 5. avatar
  [3] Linde [*]

  heligona — #2 jojo, Výpustek je opravdu zážitek i pro ženskou, kterou vojenství absolutně nezajímá.

  Jinak kousek od Býčí skály - na druhé straně silnice je lávka přes potok a vede k jeskyni Jáchymce, též super a volně přístupné. Nutné světlo a opatrnost! Uvnitř je nechráněná propast! Ovšem na pokrajích jeskyně fajn výzdoba i krásné scenerie. Jinak se jí také podle tvaru vchodu říká Evina jeskyně Sml52Sml24Sml16Sml32

  1. na komentář reaguje heligona — #4
  superkarma: 0 21.05.2010, 19:35:09
 6. avatar
  [2] heligona [*]

  Býčí skálu jsme navštívili loni. Moc se mi tam líbilo, hlavně, že je to tam takové přirozené, žádné vybetonované chodníčky, mosty a zábradlí. Stavili jsme se i ve Výpustku, ten je zpřístupněn snad max. dva roky a taky můžu jen doporučit Sml16

  1. na komentář reaguje linde — #3
  superkarma: 0 21.05.2010, 08:12:21
 7. [1] karym [*]

  Nádherný kraj, jeskyně na každém kroku ze kterých dýchá tajemno, krásné lesy, zámky a chrámy - prožila jsem zde jednu z nejlepších dovolených a prošla ho celý s rodinou pěšky.

  superkarma: 0 21.05.2010, 06:15:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme