Bojíte se klíšťat? Máte proč. Kousnutí klíštěte může zanechat následky na celý život. Mnohá totiž bývají infikovaná virem klíšťové encefalitidy či bakterií lymské boreliózy. Zima je vhodnou dobou, kdy bychom se měli proti encefalitidě nechat očkovat. Proti borelióze prozatím očkovat nelze.

Statistiky říkají, že loni výrazně přibylo případů onemocnění lidí na zánět mozku po infikování nakaženými klíšťaty a nemoc si vyžádala tři úmrtí, letos odborníci tvrdí, že kvůli loňské mírné zimě budou počty nakažených ještě vyšší. Nejvhodnější doba k očkování, které je jedinou spolehlivou prevencí proti encefalitidě, je od listopadu do dubna.

Očkování
Očkování probíhá ve třech dávkách, mezi první a druhou je odstup jednoho měsíce. Již po aplikaci druhé vakcíny člověk získává na určitou dobu dostatek protilátek. Třetí dávka je vhodná za devět až 12 měsíců po prvním očkování, poté se vždy v tříletém cyklu doporučuje další přeočkování. Vakcíny jsou dostupné ve většině lékáren. Jedna dávka vyjde přibližně na 300 korun, některým klientům na ni přispívají zdravotní pojišťovny.

Výskyt
Klíšťata se vyskytují především v trávě a v suchém listí. Na své oběti tedy nepadají ze stromů, jak se mnozí domnívají. Přichytí se na oděv nebo přímo na tělo a odtud vyrážejí hledat místo s nejjemnější kůží k pohodlnému zakousnutí. Nejčastěji je proto najdeme ve vlasech, za ušima, v podpaží, podkolenních jamkách, na hýždích či prsou. 

Nejvíce nakažených klíšťat se tradičně vyskytuje v oblastech Jesenicka, Oderských vrchů, Vranovské přehrady a v povodí mnoha českých řek.

Ochrana
Při procházkách přírodou je důležitá vhodná obuv a oděv kryjící končetiny, proti klíšťatům pomáhají i repelenty. Při napadení klíštětem je nutné ho co nejdříve odstranit. Každé poranění doporučujeme potřít jódem, který je proti infekcím a zánětům nejúčinnější.

Na odstraňování klíštěte z těla mají lékaři několik metod. V poslední době většinou upřednostňují vytahování kývavými pohyby pomocí pinzety. Rozhodně se nedoporučuje namaštění klíštěte krémem nebo olejem. Při této dříve preferované metodě hrozí, že se klíště zadusí a škodlivé látky vyvrhne do těla člověka.

Klíšťová encefalitida
Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, které se přenáší kousnutím klíštěte. Projevuje se jako nehnisavý zánět mozkových blan nebo mozku. V počátcích se projevuje bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Tato fáze se dá lehce zaměnit s obyčejnou chřipkou. Posléze může nemoc postihnout centrální nervový systém a způsobit chronickou bolest hlavy, poruchy soustředění, deprese a dokonce i ochrnutí. V ojedinělých případech může končit smrtí.

Klíšťovou encefalitidu zatím neumíme léčit, ale naštěstí proti ní existuje preventivní očkování.

Lymská borelióza
Bakterií borelie je infikováno až 25 klíšťat ze sta. Charakteristickým příznakem bývá červená skvrna, která uprostřed bledne a „stěhuje se“. Při včasné diagnóze ji lze léčit antibiotiky.

Necháte sebe a svou rodinu proti klíšťové encefalitidě očkovat? Prodělal někdo blízký některou z obou nemocí roznášených klíšťaty? Jaké to mělo následky?

Reklama