Zdraví

Už bych se potřebovala vyspat!

Od rána do večera jsem v práci a jakmile přijdu domů, začíná mi druhý úvazek - domácnost. O tom, že si k večeru hodím nohy na horu a na chvíli si vydechnu, si můžu nechat zdát. I když poslední dobou vlastně ani to ne. Jak bych mohla snít, když ani neusnu? Po celém dni se sice těším, jak konečně zapluju pod peřinu a okamžitě to zalomím, jenže v posteli pak zírám do stropu a zaboha nemůžu zabrat. Tělo by tak chtělo, ale moje hlava funguje jako nějaký zavirovaný počítač. Myslím na to, co všechno musím druhý den udělat, a pak prostě nespím.

Budíka mám nařízeného na sedmou hodinu ranní, pracuju od devíti. Člověk by si řekl, že je to pohoda. Jiní přece vstávají mnohem dřív než já, oproti nim si můžu relativně přispat. Jenže já jsem vzhůru ještě mnohem dřív, než mi moje probouzecí vyzvánění na mobilu začne zlomyslně „tancovat“ u hlavy. Připadám si jako štvanec. Z práce pospíchám domů, cestou nakoupím jídlo a obtěžkaná taškami, s rukama až u kolen, se konečně doplahočím domů. Udělám večeři, pak pomůžu dětem s úkoly a nakonec vždycky ještě uklízím, nebo si minimálně do půlnoci chystám něco do práce na následující den. Spánek většinou předržím a kolem jedné hodiny ráno, kdy se dostanu do postele, se mi už najednou spát vlastně ani nechce. Pravidelně se probouzím kolem čtvrté, půl páté ráno, a od té doby už neusnu. Vydržím se válet v peřinách zhruba půl hodinky od probuzení, ale pak mi to nedá a vstávám.

spánek

Čtěte také:

Jsem schopná zkontrolovat si v pět hodin ráno na mobilu pracovní e-maily a začít na ně odpovídat. Celý den mi pak ale nehorázně třeští hlava. Brzy mi dojde energie, jsem jak polomrtvá, nemám na nic sílu a do ničeho chuť. Vlastně jen tak přežívám a čekám, kdy to se mnou sekne. Vím, že bych měla zvolnit, jenže to se lehko řekne a mnohem hůř realizuje. Nemůžu si v tuhle dobu mírnější životní tempo dovolit. Máme s manželem dvě malé děti, osmiletého Patrika a šestiletou Rozárku. Abychom je uživili a mohli si každý rok dopřát zimní dovolenou v Alpách a druhou letní u moře, musíme se oba sakra otáčet. Z našeho životního standardu slevit nechceme. Oba jsme vyrostli na horách, bez lyží bychom nevydrželi. Zároveň ale přiznávám, že už melu z posledního. Jen honím peníze. Jsem totálně vyšťavená. V práci mám pak celý den přepnuto na spořič obrazu a ve finále se třesu strachy, že mě šéf vyhodí. Můj pracovní výkon po průměrných třech hodinách spánku je totiž dost žalostný... Moje máma vždycky říkala, že nejsladší na světě je spánek. Začíná mi docházet, že to není klišé. Pomalu přicházím na to, jak to ta dobrá duše myslela.

Jméno čtenářky na její přání neuvádíme.

Mgr. Martina Wievegová, psycholožka, www.psychoterapie-andel.cz

Mgr.Martina WievegováŽivotní standard je pro většinu lidí důležitá věc. Ne nadarmo se však říká, že peníze nejsou všechno. Materiální hodnoty a zabezpečení jsou určitě důležité a tvoří podstatnou součást spokojeného života. Důležitější ovšem je, zda nestrádá i duše. Z příběhu čtenářky je zřejmé, že trpí. Nespavost je typickým důsledkem toho, že se k sobě člověk chová způsobem, který je nevhodný. Jako by se snad ani neměl rád. Paní je současně manželkou a matkou. Z toho, co popisuje, se mi také nabízí otázka, kdy se vlastně věnuje dětem a manželovi. Pro děti je zajímavé trávit dovolené aktivně a v zahraničí, ale na druhou stranu víc potřebují přítomnost rodičů, a to nejen ve smyslu materiální péče a jejich pomoci s úkoly, ale hlavně ve smyslu péče emoční. Děti musí vidět, že na ně rodiče mají čas a jsou ochotni si jej najít, protože je mají rádi. Zároveň dětem jdeme příkladem v tom, jaké hodnoty jsou důležité, jak o sebe pečujeme, zda na sebe myslíme, najdeme si čas pro sebe a své blízké. Za důležité považuji také oblast partnerského vztahu. Jsou-li oba partneři takto pracovně vytíženi, těžko se udržuje manželství a láska v něm. Navíc se mi z příběhu zdá, že manžel v rodině nefunguje jako pomoc a podpora vůbec. Je důležité, aby děti od malička viděly, že muž ženě pomáhá, že péče o rodinu je záležitostí obou partnerů a vzájemných kompromisů. Paní by proto měla zkusit do povinností doma svého partnera víc zapojit.

Také bych čtenářce doporučila, aby se zamyslela nad svými hodnotami. Má zatím fungující manželství, dvě malé děti, které ji stále potřebují. Kvůli dvěma týdnům dovolené tráví zbytek roku ve shonu, který se již začíná podepisovat na jejím zdraví. Dovolené v zahraničí jsou možná atraktivní, pokud ovšem paní nezvolní a zkolabuje, těžko si je bude moct v budoucnu dopřát. Jsou tedy dvě možnosti: buď bude žít stejným způsobem dál, ale pak je reálné, že se situace vážně podepíše na jejím zdraví, na manželství i na štěstí dětí, anebo zkusí přehodnotit svůj život a zamyslí se nad tím, co je v něm možná mnohem důležitější...

   
05.11.2013 - Příběhy - autor: Petra Jančálková

Komentáře:

 1. avatar
  [26] SNÍŽEK [*]

  zapojit manžela do chodu domácnosti a jít brzo spát Sml22

  superkarma: 0 17.05.2016, 22:16:57
 2. [25] pinpan [*]

  Sml79

  superkarma: 0 07.11.2013, 17:58:28
 3. [24] nikibubu [*]

  Sml22Sml22

  superkarma: 0 06.11.2013, 12:23:44
 4. [23] havanagila [*]

  taky mám občas problém s time managementem

  superkarma: 0 05.11.2013, 20:16:57
 5. avatar
  [22] Suzanne [*]

  gerda — #21 Sml22Sml30 Ale zase je z toho vidět, že i předkové to řešili Sml16

  superkarma: 0 05.11.2013, 16:13:49
 6. avatar
  [21] gerda [*]

  Rikina — #18 Sml26vyšívané polštářky na kanape s nápisem "Jen čtvrt hodinky" - naši předkové to sice nedokázali odborně pojmenovat, ale životu asi rozuměli lípSml58. A taky jeden předek pravil, že "všeliké to kvaltování toliko pro hovado dobré jest!" - měl pravduSml67.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #22
  superkarma: 1 05.11.2013, 16:00:25
 7. [20] Valjuska [*]

  Myslím, že čtenářka má trochu nastavené jiné hodnoty v životě a priority. Určitě bych se nehonila takhle moc kvůli třem týdnům dovolené v roce. Měla by na sobě zapracovat, protože se za chvíli tímhle tempem zhroutí a kde je její čas na hraní si s dětmi a nezmiňuje se vůbec o manželovi, že by jí třeba s něčím pomáhal. Každopádně za tohle své tempo draze zaplatí - možná i ztrátou rodiny, což bych jí nepřála. Minimálně bych odbourala to ponocování, do postele se může dostat podstatně dřív.

  superkarma: 1 05.11.2013, 13:04:12
 8. avatar
  [19] Suzanne [*]

  Rikina — #15 Bydlela jsem na vsi a byla jsem sama s dítětem. Fakt jsem nenakupovala každý den. Ani jsem do noci neuklízela. Je to o vnitřním nastavení a na tom se ale dá pracovat.

  gerda — #17 takhle - nemyslím, že v tom tkví podstata problému.

  superkarma: 2 05.11.2013, 12:45:45
 9. [18] Rikina [*]

  Babca.p — #16  Sml30 já tady kecám tolika slovy a ono se to dá shrnout pojmem "time management" Sml57 česky tedy řízení času. Jo, souhlasím, někdy 5 minut klidu a míru udělá malý zázrak. Sml67

  1. na komentář reaguje gerda — #21
  superkarma: 1 05.11.2013, 12:20:46
 10. avatar
  [17] gerda [*]

  Suzanne — #13 za takovou cenu by mi to divné bylo.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #19
  superkarma: 3 05.11.2013, 11:54:50
 11. avatar
  [16] Babca.p [*]

  Time managment - to je věc, kterou jsem se nejdříve naučila praktikovat u sebe doma a pak až v práci.

  Jednou z věcí Time managmentu je kdykoliv během dne si na 5 - 15 minut lehnout a nic nedělat. Vůbec nic. Hlavně nad ničím nepřemýšlet. Začněte klidně 3 minutami a pak postupně zvyšujte. Naučte děti, že je to váš odpočinek a relax a když vás nechají těch pár minut, tak pak budete veselejší a hodnější máma. Já když přijdu z práce a na těch 10 minut se jdu natáhnout, tak kolem mne chodí jako myšky. Neruší mne. Věřte nebo ne, ale těch 10 minut vás oprvdu hodně povzbudí :-)

  1. na komentář reaguje Rikina — #18
  superkarma: 1 05.11.2013, 11:53:50
 12. [15] Rikina [*]

  Suzanne — #13 no, s těma nákupama to otravné je, já bych taky radši nechodila s taškama. Sml57 Ale musím, nákup nožičky nemá, sám nedojde, auto nemám, a bydlím v malém městě, kde není ani MHD, ani tam nefunguje služba "nákup domů". Vzhledem k tomu, že bydlím sama, nemusím nakupovat denně, ale dokud jsem měla dva synky na byt a stravu, a ti "žrali jak kyselina", tak jsem taky tahala tuny potravin denně. Pravda, to bylo v krajském městě a tam MHD byla. Ale taky nic radostného. Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #19
  superkarma: 0 05.11.2013, 11:36:25
 13. [14] Rikina [*]

  No jo, no. To je ta základní chyba, kterou dělá poměrně dost lidí - neumí si určit priority, co se musí udělat bezpodmínečně hned a co počká, případně na co se vůbec vykašlat. Sml57 Pak člověk lítá jak hadr na holi, nic neudělá pořádně, nestíhá, je uštvanej, protivnej jak činže, a co z toho. Akorát problémy. Sml80 Děti už zas tak malé nejsou, mohly by s domácími pracemi pomáhat přiměřeně věku, nakonec nemusí být doma vše denně naleštěno do vysokého lesku. Lyžovat se nutně nemusí ausgerechnet v Alpách, a moře... jsou taky levnější a dražší moře, třeba by se dalo vybrat. Ono se řekne, slevit nechceme. Ale co když paní buď onemocní (k tomu asi nemá daleko), nebo ji za úžasné pracovní výsledky propustí? Nebude moře ani Alpy, a manžel to sám taky neutáhne, takže se ze životního standardu slevovat bude muset. Možná na dlouho a bude to bolet. Likvidovat následky je vždycky horší, než k nim nenechat dojít. Sml80

  superkarma: 1 05.11.2013, 11:30:12
 14. avatar
  [13] Suzanne [*]

  diplopeta — #11 gerda — #5 esulim — #6 Proč myslíte, že je divné chtít jet na lyže? Sml80 Podle mě stačí jen nedělat ze sebe oběť a trochu si to přerovnat v hlavě. Nebýt otrokem úklidu a nákupu. Dneska fakt žádná ženská nemusí denně chodit "obtěžkaná taškami, s rukama až u kolen" Sml24

  1. na komentář reaguje Rikina — #15
  2. na komentář reaguje gerda — #17
  superkarma: 0 05.11.2013, 11:17:08
 15. [12] bublin [*]

  Měla by víc zapojit rodinu a o práci v domácnosti se podělit

  superkarma: 0 05.11.2013, 10:43:22
 16. [11] diplopeta [*]

  asi by to chtělo slevit na nárocích Sml22

  1. na komentář reaguje Suzanne — #13
  superkarma: 0 05.11.2013, 10:34:51
 17. [10] marienka-m1 [*]

  Jaké povinnosti mají manžel a děti??? Sml12

  superkarma: 0 05.11.2013, 10:19:27
 18. avatar
  [9] Pentlička [*]

  Paní dělá všechno pro to, aby se úplně zhroutila. Spát dlouhodobě jen 3 hodiny denně, to je opravdu o zdraví. Sice děsně pracuje, ale když je unavená, práce stojí za houby. Má dvě děti, manžela, zdá se, že jsou všichni zdraví a normální, tak nevím, co blbne. Každý den nákupy, teplé večeře, uklízení, práce až do půlnoci ... a pak celý den práci asi moc nedá. Celé bych to otočila - nákupy 1x týdně autem s manželem, jinak pečivo, ovoce a úpd. by mohl klidně nakoupit manžel, úklid 1x týdně, večeře co nejjednodušší, práci bych dělala pořádně v pracovní době a v 10 večer bych šupla do postele.

  superkarma: 0 05.11.2013, 09:05:11
 19. [8] majka193 [*]

  Tento článek mě vede k zamyšlení,zda je u této paní vše v pořádku.Beru,že starat se o dvě děti je náročné,ale snad má manžela a mohou se tedy o úkoly v domácnosti podělit.Nechci nikomu křivdit,ale dívám se okolo sebe a sleduji,že mladí by dnes chtěli vše,ale jsou i velmi pohodlní.

  superkarma: 0 05.11.2013, 08:50:07
 20. [7] cilani [*]

  tak za 1. snad není sama, ale má i manžela, takže jsou na domácnost a děti snad dva..

  a za 2... když si neumíte odpustit drahou dovolenou a ten luxus těch pár dní na dovče je vám přednější, než pohoda doma, tož pak nechápu, proč fňukáte?

  superkarma: 1 05.11.2013, 08:38:36
 21. [6] esulim [*]

  Měla by se zamyslet co je pro ni důležitější ,jestli atraktivní dovolená nebo normálně fungijící domácnost.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #13
  superkarma: 0 05.11.2013, 08:32:41
 22. avatar
  [5] gerda [*]

  Jaký si to dělá, takový to má. Když k životu nutně potřebuje drahou dovolenou a standardSml30, proč si vůbec stěžuje když ví, co za tím je?Sml80 Je jim dobře - dobře jim tak.Sml24

  1. na komentář reaguje Suzanne — #13
  superkarma: 0 05.11.2013, 05:52:06
 23. [4] Ski067 [*]

  Já taky

  superkarma: 0 05.11.2013, 01:29:07
 24. [3] slavuska [*]

  děti jsou velmi časově náročný koníčekSml16

  superkarma: 0 05.11.2013, 01:22:12
 25. [2] olucka [*]

  prvním krokem je, že si přiznává, že něco není v pořádku, chce změnu. Tak jen odvahu ke kroku dalšímu a něco s tím udělat!

  superkarma: 0 05.11.2013, 01:12:00
 26. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Když pominu, že nakupovat by mohl chlap, protože je na to lépe fyzicky vybaven, a že by také mohl pomoci s úklidem, eventuálně děti že by se mohly zapojit (vysavač už unesou)... Když si představím, že je na to skutečně jen jedna:

  Proč ta paní nakupuje každý den? Proč každý den uklízí? Sml80 Jo, beru, že paní vydělává a snaží se pracovat, ale to jde dělat i bez toho, aby se chovala jako oběť. Navíc oběť sebe sama Sml24

  superkarma: 0 05.11.2013, 00:35:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme