Domácnost

Uvažujete o výměně oken? Léto představuje ideální příležitost

Zářijová rovnodennost a tedy začátek podzimu jsou ještě daleko a léto je v plném proudu. Kromě krásného počasí a dovolených nám letní období mimo jiné poskytuje prostor pro jeden velmi praktický krok v domácnosti - výměnu oken. Jak ovšem k takové výměně oken zodpovědně přistoupit, na co si dát pozor při výběru dodavatele a jak optimálně o okna pečovat?

Příležitost pro výměnu oken

Kvůli příznivému počasí jsou letní měsíce pro výměnu oken ideální. Jaké další okolnosti je ovšem nutné zohlednit? „Výměna je vhodná především při energeticky orientované modernizaci budovy, jelikož okna často bývají zdrojem velkých tepelných ztrát,“ prozrazuje odborník na okna a okenní profily Jindřich Kalda ze společnosti VEKA. „Další vhodnou příležitostí jsou sanace fasád budov, kdy by pozdější výměna oken mohla způsobit poškození nové fasády a její povrchové úpravy.“

Veka

Jak si vybrat dodavatele?

Na českém trhu nabízí plastová okna přes dvě stě dodavatelů. Než si svého dodavatele vyberete, určitě je vhodné provést rešerši a zjistit si co nejvíce informací o dané společnosti i o produktech, které nabízí. Při výběru oken je důležité se zaměřit na tepelněizolační vlastnosti rámů a zasklení, kvalitu a třidu okenních profilů, zda okno propouští dostatek světla i jakou okno poskytuje ochranu proti vloupání do domu. Instalaci plastových oken raději svěřte odborníkům, protože nekvalitní montáž vede mimo jiné ke vznikání plísní a uvolňování vlhkosti.

Využívání okenních rámů ze staré zástavby

Rozhodně není nutné za každých okolností měnit celá okna. „Pokud jsou rámové konstrukce v dobrém stavu a s funkčním těsněním a kováním, které má pro nové zasklení dostatečnou únosnost, není důvod se při výměně zasklení u starších oken obávat problémů,“ potvrzuje Jindřich Kalda.

Péče o okna

Veka

Tepelně izolační vlastnosti a životnost delší jak padesát let patří mezi největší výhody plastových oken. Třetí významnou výhodou jsou minimální nároky na údržbu. „Bílé rámové plastové konstrukce oken a dveří obvykle stačí čistit běžnými neabrazivními čisticími prostředky. Při větším znečištění lze doporučit použití speciálních čistících a konzervačních přípravků, které mají v nabídce dodavatelé oken a dveří nebo specializovaní prodejci,“ říká Kalda.

www.veka.cz

   
25.08.2016 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [10] Clever45 [*]

  Doma máme původní dřevěná okna, která už vůbec netěšní. Uvažujeme nad výměnou, ta j určitě nevyhnutelná…Jenže váháme nad tím, jaká okna nechat udělat…Plastová nebo hliníková? Jaká jsou lepší? V čem je rozdíl? Hodí se vůbec hliníková okna do bytu?

  superkarma: 0 17.07.2017, 20:23:30
 2. [9] Jiří U. [*]

  Dobrý den, pokud jde o výměnu oken, myslím že je to velmi důležitá a zároveň velmi prospěšná změna. Jen bych doporučil všem kdo chtějí mít plastová okna, aby hleděli na kvalitu oken. Proto bych doporučil, aby ten kdo chce opravdu kvalitní okna požadoval aby okna byla zhotovena z profilu třídy ‘‘A‘‘, ten je nejstlustší. Požadujte aby okna byla zhotovena z prvoplastu, jelikož ten nejlépe drží ve svárech. Žádejte znát původ oken, protože na trhu je mnoho překupníků, kteří nemohou za původ a kvalitu oken ručit. Všechny tyto mnou zmínění informace si nechte zanést do smlouvy, při případných nepříjemnostech, budete vy v právu.

  superkarma: 0 19.10.2016, 14:34:58
 3. avatar
  [8] vladka321 [*]

  My měnily okna týden před Vánoci, k tomu jsme bourali oblouk a propojili halu s obývákem. Byly to napnuté Vánoce, ale také jedny z nejkrásnějších. Super dárek od mého muže, jež má takto neotřelé nápady Sml30

  superkarma: 0 25.08.2016, 18:12:10
 4. [7] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 25.08.2016, 17:31:55
 5. [6] Klára Křížová [*]

  Boros — #1vyměna oken je pro dobrou firmu otazka dnu, ne mesicu nebo pul roku

  superkarma: 0 25.08.2016, 11:08:24
 6. [5] bobani [*]

  mám plastová a Sml67

  superkarma: 0 25.08.2016, 10:15:02
 7. avatar
  [4] hubajda [*]

  wich — #2to je pravda a toho prachu des a hruza

  superkarma: 0 25.08.2016, 10:02:56
 8. [3] nea [*]

  Okna už vyměněna mám za plastová pár let a spokojenost.

  superkarma: 0 25.08.2016, 09:55:58
 9. avatar
  [2] wich [*]

  Boros — #1 Naši měli okna hotová během tří dnů v celém bytě Sml80 Den před výměnou komplet zakrytí nábytku, podlah atd., druhý den přišli řemeslníci, vysekali stará a vyměnili za nová. Další den dodělávky a úklid - ten byl nejhorší, stavební suť je často všude i přes zakrytí...

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 25.08.2016, 09:20:52
 10. [1] Boros [*]

  Takže už je skoro pozdě- léto končí a než okna udělají, bude zima

  1. na komentář reaguje wich — #2
  2. na komentář reaguje Klára Křížová — #6
  superkarma: 0 25.08.2016, 05:05:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme