.

Uvaří, vypere, vyžehlí... ale můžeme si ho vážit?

Vztahy

Uvaří, vypere, vyžehlí... ale můžeme si ho vážit?

ONA: „Miláčku, něco si uvař, vyžehli, a prosím tě, hlavně mi nespal tu novou halenku! A ještě zajdi do drogerky na nákup, zapomněla jsem si koupit krém na odličování a intimky. Já jdu s kamarádkou na spinning, pak na kafe a tak… jo a nevím, kdy se vrátím! Paaa!“

ON: „Ano, zlato, jdi, všechno zařídím, hlavně se moc neopijte, a až přijdeš, nebouchej tak s dveřmi, ať nám neopadá malba!“

Po takovémto scénáři dost možná občas zatouží každá žena. Komu by se nezachtělo slyšet podobnou odpověď z úst svého vyvoleného? Jistě, snad se nám, ženám, občasně podaří připoutat našeho pána tvorstva k plotně a domácím pracím, nejspíše v prvotních fázích vztahu, kdy jsou naše smysly ovlivněny hormony zamilovanosti, ale co třeba i po devíti letech relativně spokojeného partnerství? Že nikdo takoví není? Ale ANO! Podařilo se mi vyzpovídat partnera mé kamarádky ze studií, Lenky (27), která je se svým přítelem Lubošem (28) od středoškolských let a v současnosti spolu třetím rokem sdílejí společnou domácnost.  Právě výše uvedený scénář se pro ni stal denní rutinou.

Luboši, prosím, představ se v krátkosti našim čtenářkám….
(zadumaný výraz) Jistě. Je mi 28 let, pracuji ve vyšším managementu, díky čemuž jsem poměrně dost časově vytížen. Zakládám si na přesnosti, pohodlí a čistotě domácího prostředí.

Takže jsi spíše puntičkář?
(letmý úsměv) Do určité míry asi ano, záleží na úhlu pohledu a věci či činnosti, kterou vykonávám.

manMůžeš to pro naše čtenářky konkretizovat?
(sedne si vzpřímeně) V pracovním prostředí jsem dochvilný, přesný a spolehlivý, uvažuji racionálně a máloco mne vyvede z míry. Musím takový být, a na tom si zakládám. V domácím prostředí mám rád uklizeno, potrpím si na dobré a kvalitní jídlo, relaxuji u hudby a sklenky kvalitního červeného vína.

Lenka se mi svěřila, že tvé požadavky na partnerčino působení v domácnosti pro ni bývají neřešitelnou a nepochopitelnou bariérou a cítí se spíše jako tvé dítě. Jak to vnímáš ty?
(hlasitý smích) No, ale vždyť Lenka je takové velké dítě! Sama ji dobře znáš, je opačného ražení než já. Je to jedna z věcí, kterou na ní miluji, a naprosto mě to odzbrojuje. Dělá to náš vztah zajímavým. Pro příklad bych rád uvedl, že v její roztržitosti a bohémství je schopna bez problémů nechat utěrku na zapnuté sklokeramické desce. Jelikož jsem pravidelným plátcem hypotéky na náš společný byt, tak mě toto skutečně děsí a tím, že věci dělám převážně jen já, se snažím eliminovat nebezpečí vzniku požáru a podobných katastrof.

Takže veškeré domácí práce necháváš jen na své osobě z čistě pragmatického hlediska, abyste třeba nevyhořeli?
Ano.

Už jste někdy vyhořeli?
Ne! Udělám vše proto, aby se nám to vyhnulo.

Luboši, prozraď našim čtenářům, co vše vlastně doma děláš?
(letmý úsměv) Tak vařím, uklízím, vydělávám, nakupuji, vytvářím pohodlnou atmosféru, žehlím, peru…

A co Lenka, co dělá ona?
Cvičí, spí, směje se, se vším hází, poletuje venku, poslouchá nahlas hudbu, vysedává na toaletě a učí.

Jsi si jistý, že je to opravdu všechno?
(zadumá se) Občas se snaží uklidit a někdy i uvaří. Ovšem její spotřeba energií při těchto úkonech je nedozírná. Tak to raději udělám já.

Napadlo tě někdy, že Lence tento fakt vadí a cítí se po tvém boku degradovaná?
Ano, napadlo, jsem vnímavý muž, ale ze svých zásad neslevím (smích).

Lenka se mi svěřila, že jí vypínáš sklokeramickou desku či jí diktuješ, do jaké míry naplnit rychlovarnou konvici vodou, aby se zbytečně neplýtvalo energiemi… je to pravda?
Ano. Víš, jak už jsem říkal, Lenka je takové velké, no vlastně malé dítě, neposedné. Směsice anděla s ďáblem v těle. Lze jen těžko odhadovat, co zrovna udělá a co ne, nač doma zapomene atd…

Chápu-li to správně, Luboši, veškerá tvá snaha pramení pouze z faktu, že Lenka je ve tvých očích dítětem?
Já jsem pragmatický kozoroh, ona svobodomyslná střelkyně ve všech směrech. Raději si věci udělám sám, než bych se díval, jak se Lenka chaoticky zmítá v kuchyni a do pánve přidává veškeré suroviny z lednice, což stejně výsledně nelze pozřít, a hlavně je to plýtvání penězi!

Vadí ti, že jsi díky svému pragmatismu v konečném důsledku „taťkou v sukni“? 
Neberu to tak. Role muže a ženy se navzájem prolínají a mění se. Jsem si jistý, že takovýchto mužů je vícero.

Lenka o tobě tvrdí, že jsi nechutně racionální blázen a nějaký ten vroubek bys našel na každé ženě… Je tomu tak?
To je dost možné, ale jinou ženu hledat nechci.

Pročpak?
Jak jsem již říkal, její energie mne naplňuje, fascinuje, odzbrojuje. Neznám nikoho tak naivního a usměvavého jako Lenku. Přitahuje mě to a myslím, že přitažlivost bude vzájemná (smích).

Dost možná, ale Lenka si na tebe poměrně často stěžuje, a to vzhledem k pocitu méněcennosti, kterou prý po tvém boku cítí….
Nevím, jak na toto sdělení reagovat, ten pocit z ní nemám.

Myslíš si, že si tě váží?
To je dobrá otázka! (chvíli přemýšlí). Povím ti to asi tak, myslím a doufám, že v záplavě všech bohémských idolů, kteří se kolem ní motají, moc dobře ví, kde má zázemí, upřímnou lásku a pochopení.

Mám za Lenku orodovat, abys ji pustil ke sporáku… slibuje, že byt zůstane v celistvém stavu. Může ti, Luboši, zítra večer uvařit večeři?
Ale ano… jen si musím zjistit, kde seženu hasicí přístroj (vytahuje notebook a hlasitě se směje).

Milý Luboši, děkuji ti za rozhovor!

Co Vy, moje milé čtenářky? Chtěly byste s Lubošem sdílet společnou domácnost? Můžeme si Luboše, dámy, vážit, či by pro Vás sdílení společného domácího krbu bylo nepředstavitelné? Zajímá Vás, jak společné soužití vidí Lenka…?

Čtěte také:

 

   
25.04.2014 - Ona s ním - autor: Veronika Pavlíková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [40] Peca79 [*]

  A víte, co napadlo mě? Ano, vařit celou konvici vody, když si chci zalít jeden hrnek je blbost. Ale vezmete-li v úvahu, že konvice je stavěná tak na 1500-2000 W, ohřátí celé konvice (počítám 5 min) stojí tak cca 50 haléřů. Pokud by byl pan manager skutečný pragmatik, vážil by si svého času na odpočinek více než těch prohospodařených 30 haléřů a byl by rád, že mu ženská to kafe po práci uvaří.

  Sám jsem chodil s profíkem kuchařkou, která segedín úplně zeslabila místo toho, aby ho vypnula. Po 8 hodinách jsme se vrátili z Polska z nákupů. Do zakouřeného bytu jsem vletěl sám, naštěstí ještě nehořelo, ale ona se od té doby už vždycky 2x vracela sporák překontrolovat. Elly - kecám s tím segošem nebo ne?

  A nepustit kvůli tomu ženskou ke sporáku? To přeci nejde. Udělala chybu poučila se. A byt byl pojištěný. To bych se musel bát ji i nechat doma samotnou... To bych se musel taky bát, že se nedokáže postarat ani o děti. Kdybych si tohle začal myslet, asi bych s ní nemohl zůstat. Pán ze článku svou přítelkyni spíš ponižuje než zastává pragmatický přístup.

  superkarma: 0 24.06.2014, 19:54:10
 2. avatar
  [39] paníliška [*]

  Nemohla bych být s chlapem, který by se mnou jednal jako s nesvéprávnou.

  superkarma: 0 03.05.2014, 20:40:52
 3. [38] krejzy [*]

  Čeho je moc toho je příliš Sml68

  superkarma: 0 28.04.2014, 09:07:06
 4. avatar
  [37] Aneten [*]

  V dnešní době musí umět mužský postavit se i k domácím pracem. Jinak to prostě nejde. Rozmazlenec, který si neumí ani ohřát polívku, na pračku kouká jako na UFO ... K čemu by byl život s takovým mužským ? Sml30 Pokud se po ženách chce aby byly v práci od nevidím do nevidím, tak to tak být musí, jestli chce rodina alespoň trochu fungovat. Sml80

  superkarma: 0 27.04.2014, 20:44:57
 5. [36] Karo Líná [*]

  moula — #34 Přesně tak. Já si nevážím těch, co neumí ani ohřát párek a o prádle si myslí, že se jim samo zjevuje vyprané a vyžehlené v šatníku, a když manželka na týden odjede, málem umřou hlady a špínou. A nikdy nepochopím, jak někdo může s něčím takovým dobrovolně bydlet, aniž by mu to bylo povinně přiděleno národním výborem pod pohrůžkou smrtí Sml52

  superkarma: 1 27.04.2014, 17:57:21
 6. avatar
  [35] Suzanne [*]

  Já nevím. Mě by asi sral Sml30

  superkarma: 0 27.04.2014, 11:27:22
 7. avatar
  [34] moula [*]

  Blueberry — #31 Ahoj Blue:), y tvého popisu to zní jako naše domácnost. Já ještě pracuju, on je v penzi a umí to všechno obstarat a zařídit, tak proč by neměl? Dělá to s radostí, dělá to dobře, a já se v klidu soustředím na práci a svoje věci. Netuším, co je špatného na manželovi, který nakupuje, vaří, peče, uklízí, pere a je na sebe pyšnej , když dostane zaslouženou pochvalu. klape nám to výborněSml22. Jasně, že si občas myslím, že bych to udělala jinak a pravděpodobně lepší, ale nejsem tak blbá, abych mu to otírala o nosSml58

  1. na komentář reaguje Karo Líná — #36
  superkarma: 0 27.04.2014, 09:56:28
 8. [33] grafkova [*]

  Pavla_b — #13 a hlavně jak zdůrazňuje že on to vše platí, vrrrr

  superkarma: 0 27.04.2014, 06:42:25
 9. [32] grafkova [*]

  Nevadilo by mi, kdyby muž dělal domácí práce. Ale vadí mi Lubošova arogance, já jsem Pán, já všechno udělám nejlíp, ta pipka ani neumí dát vodu do konvice.....Jak asi když jí nenechá?? Přijde mi že dělá z přítelkyně blbce a dělá mu to moc dobře. S přístupem "ty jsi jak dítě" to opravdu daleko nedotáhnou.

  superkarma: 1 27.04.2014, 06:40:32
 10. avatar
  [31] Blueberry [*]

  Ja neco podobneho v mirnejsi verzi mam, a klape nam to bajecne. Ja jsem stejne porad v praci, takze manzel nakoupi, uvari, vypere a poklidi. Tvari se, ze to stejne udela lip nez ja, tak mu to klidne prenecham. Ja zase planuju dovolene, velke rodinne seslosti, prestavby bytu apod. V tom je zase on nemozny.

  1. na komentář reaguje moula — #34
  superkarma: 0 26.04.2014, 20:52:55

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Karo Líná [*]

  Ehm.... já se spíš divím tomu chlapovi, že s tou ženskou vydrží. S člověkem, co je schopen nechat utěrku na zapnutém vařiči, bych společnou domácnost tedy nesdílela, nejsem sebevrah Sml24 Tohle se dá omluvit jedině u důchodců s Alzheimerem a řeší se to umístěním v příslušném zařízení s nepřetržitým dohledem, aby se předešlo ztrátám na životech a majetku Sml57

  Jinak mi pán přijde dost v pohodě, osobně bych s ním nejspíš žádný problém neměla, protože se nechovám jako osoba z článku. Myslím, že by byl ještě nadšen, že mu nepřidělávám žádnou práci a nemusí mě hlídat, takže by nám to i klapalo Sml30 Naopak bych doma nesnesla 90 % mužských, co mají doma ostatní ženy. Takové ty Pepany, co mají ženu za posluhovačku a doma nehnou prstem, protože to je přece pod jejich "chlapskou" úroveň. Tihle nikdy nepatřili mezi objekty mého zájmu.

  superkarma: 0 26.04.2014, 18:49:34
 2. [29] Rikina [*]

  gerda — #14 inu tak, a ten pán z článku výše zjevně tyto zkušenosti má Sml80

  superkarma: 0 26.04.2014, 11:11:54
 3. avatar
  [28] denkas [*]

  MaVy — #27 To máš pravdu.Taky nevidím důvod,proč bych si ho neměla vážit.Já jen,že já osobně bych to nechtěla.Nevim,prostě sem tak zvyklá,si vše doma dělat samaSml80Mě to tak vyhovuje.Sml22. A o to hlavně jde,aby to těm lidem vyhovovalo.

  superkarma: 0 26.04.2014, 00:17:44
 4. [27] MaVy [*]

  ale mám váhu a jsem s ním už roky štastná,vážit bych si tohohle člověka mohla,nevím proč neSml80,partnerka se mi nezdá,že by jí to zas až tak moc vadilo,....mimi jiné kolik žen si stěžuje jak partner s ničím nepomůže,dle mě je vše o komunikaci  a o VZÁJEMNÉM porozumění

  1. na komentář reaguje denkas — #28
  superkarma: 0 25.04.2014, 23:43:48
 5. [26] MaVy [*]

  jsem střelec a myslím,že bych se s ním dohodlaSml16

  superkarma: 0 25.04.2014, 23:39:49
 6. avatar
  [25] denkas [*]

  Tak toho bych doma nechtěla ani za nic!

  superkarma: 0 25.04.2014, 18:48:03
 7. avatar
  [24] samecka [*]

  Já bych nechtěla doma ani jednoho, bojím se mimozemšťanů...

  superkarma: 0 25.04.2014, 17:54:40
 8. [23] KARLA KREPELKOVA [*]

  Nevim,nevim.Vazit si nekoho kdo si mysli,ze je jenom on.Sama ziji 46 let s KOZOROHEM a nekdy jsem opravdu zoufala.Casto vypenim,ale cim jsem starsi radeji odchazim aspon na zahradu.Kdyz jsem neodesla kdyz jsem byla mlada,ted uz to nema cenu. Lenku obdivuji.Ted jeste nemaji deti,ale pak jak dal?Bude i prebalovat?Zadna zenska neni hned hvezda v partnerskem vztahu,casem je jednicka.Nemyslite?  Kaja

  superkarma: 0 25.04.2014, 16:54:07
 9. avatar
  [22] kobližka [*]

  Tak neříkám,že chlap se má doma jenom válet na gauči a ženská odře všechno.Líbí se mi moderní přístup,kdy se o práce dělí oba podle svých možností a času.Ale mít doma chlápka "v zástěře" na plný úvazek,to by se mi teda nelíbilo ani za mák.A propós - Luboše bych teda doma nechtěla Sml23

  superkarma: 1 25.04.2014, 12:08:33
 10. [21] Draco [*]

  No tak to bych tedy doma nechtěla a myslím tím pana "managera". Je fajn když se chlap zapojí do domácích prací, ale tenhle si opravdu myslí, že sežral všechnu moudrost a že bez něho svět přestane fungovat. Lenku si "chová" jako zvířátko pro zábavu. Už jen z té odpovědi "Povím ti to asi tak, myslím a doufám, že v záplavě všech bohémských idolů, kteří se kolem ní motají, moc dobře ví, kde má zázemí, upřímnou lásku a pochopení." čiší neskutečná samolibost = pejsek ví kde je jeho místo Sml45 U nás chlap vaří a já udržuji domácnost a jsme spokojení, nejsme holt manageři no Sml57

  superkarma: 1 25.04.2014, 10:31:41
 11. [20] postolkapet [*]

  kareta — #18 jenomze podle pana dokonaleho, to nikdo jiny neudela spravne. Extremisti jsou skodlivi v jakekoliv podobe

  superkarma: 2 25.04.2014, 10:18:44
 12. [19] halflive [*]

  rychle pryč od pana ,,Nejlepšího,,!!Sml68

  superkarma: 0 25.04.2014, 09:57:03
 13. avatar
  [18] kareta [*]

  Jé...to je hezkýSml29. Nechápu ženy, které by takovýho mazla nebraly všema 10ti. Přece ji má rád pro něco jinýho než úklid a vaření. Koneckonců, to jsou služby, na které lze vždy někoho najmoutSml80

  1. na komentář reaguje postolkapet — #20
  superkarma: 1 25.04.2014, 09:44:15
 14. [17] cilani [*]

  Jestli jim to tak vyhovuje, ať si tak žijí.. Já bych si takhle diktovat od partnera nenechala.. Mně by vadilo i to sdělení, že on vydělává a ona učí.. to jako ona učí zadarmiko? Hlavně bych si s někým, kdo si myslí, že jen po jeho je to dobře, nepořídila děcko.. vždyť by bylo chudák a já bych neměla možnost ani jeho výchovu ovlivnit, když bych byla považována jen za nesvéprávnou ozdobu domácnosti.. 

  Stále ale nepochopím to, že někdo chce ať za něj jiný oroduje u partnera.. Pořád nedokážu uvěřit tomu, že existují lidi, kteří si myslí, že jejich problémy vyřeší někdo jiný.. Já bych partnera hnala, poslat na mě kamarádíčka ať mi domluví..

  superkarma: 0 25.04.2014, 08:57:44
 15. [16] Pavla_b [*]

  Ještě k titulku ..můžeme si ho vážit? Ten dodatek bych čekala u rozhovoru s nějakým ušlápnutým podřízeným mužem, který doma zastane všechny práce a se kterým manželka "zametá". K tomuto pánovi se mi to nehodí...Ten přece dělá vše nejlépe a vychovává svou partnerku, tak jaképak pochybování o vážení si...Sml57

  superkarma: 2 25.04.2014, 08:55:41
 16. avatar
  [15] Eldridge [*]

  Já bych takového hospodyňku brala.  Ne, že bych byla neschopná, ale jsem pohodlná.

  superkarma: 1 25.04.2014, 08:28:24
 17. avatar
  [14] gerda [*]

  Rikina — #9 anebo celoživotní zkušenosti. Za dlouhé, drahé a složité napravování škod to někdy vážně nestojí.Sml57

  1. na komentář reaguje Rikina — #29
  superkarma: 0 25.04.2014, 08:20:08
 18. [13] Pavla_b [*]

  prababka — #12 kf — #11  Přesně tak, děvčata. Pokud by dělal domácí práce - prosím. Ale pokud neustále zdůrazňuje, jak on to vše dělá nejlépe a partnerka je vlastně nesvéprávná, to už je téměř psychické týrání  - diktovat hladinu vody v konvici Sml32

  1. na komentář reaguje grafkova — #33
  superkarma: 1 25.04.2014, 08:07:09
 19. [12] prababka [*]

  kf — #11 Dobře rozumím zprávám v černé kronice, které praví, že značná část ublížení na těle až tragédií provedená ženou na mužíčkovi se stává právě v kuchyni !

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #13
  superkarma: 1 25.04.2014, 07:32:12
 20. [11] kf [*]

  Mít doma chlapa, který mě považuje za nesvéprávné dítě, no to by mě moh´ čert vzít! Nedivím se Lence, že jí to začíná hodně vadit. Možná že je chaotik (ale proti takovému pedantovi je chaotik kde kdo), ale těžko se může zlepšovat třeba v tom vaření, když ji k tomu nepustí, a nebo pustí a pak za ní s blahosklonným úsměvem stojí a diriguje...spíš mě překvapuje, že při tom pán ještě nedostal pánvičkou po hlavě, ve mě tohle chování vyloženě budí agresi...:-D

  Tohle není rovnoprávný vztah...

  1. na komentář reaguje prababka — #12
  2. na komentář reaguje Pavla_b — #13
  superkarma: 2 25.04.2014, 07:25:04
 21. [10] Rikina [*]

  gerda — #8 ale jo, já jeden podobný exemplář znala. Ale dal mi kopačky, chovala jsem se na jeho vkus moc chaoticky... Sml57

  superkarma: 0 25.04.2014, 07:16:53
 22. [9] Rikina [*]

  Altamora — #1 mno, řekla bych, že většina žen má tenhle syndrom - že pustit chlapa k domácím pracem a vaření se rovná katastrofě, tak dělají všechno samy, a současně brečí, že chlap nepomůže... Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #14
  superkarma: 0 25.04.2014, 07:15:37
 23. avatar
  [8] gerda [*]

  Rikina — #7 smůla, patrně výplod fantazie autorkySml52 Tohle nemůže být živé.

  1. na komentář reaguje Rikina — #10
  superkarma: 1 25.04.2014, 07:14:59
 24. [7] Rikina [*]

  Já bych pána brala. Sml24 A vůbec bych nebrečela, že mě nepustí k plotně. Sml57 Mě domácí práce nikdy moc nebavily, ale taky mám ráda čisto, uklizeno, dobré jídlo, a ani šetření energiemi mi není cizí, takže pokud by to někdo obstaral za mne, radostně mu to přenechám. Ovšem kdybych se naopak sešla s jedincem, který chaoticky víří po bytě, nechává za sebou spoušť a případně i škody, tak to bych asi neprojevovala ten přístup, co má pán výše. Sml80 Zvlášť pokud bych platila hypotéku za byt, v kterém se to děje. Asi jsem houby romantik, no. Sml24

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  superkarma: 2 25.04.2014, 07:14:14
 25. [6] prababka [*]

  Mám doma takového Všeználka a Všeuměla, ale je to utrpení.Cítíte se v pomyslném grafu hodnot na hodně mínusovém místě.A je-li vám to denně nevybíravými slovy denně zdůrazňováno...

  superkarma: 0 25.04.2014, 07:13:08
 26. avatar
  [5] Louisa [*]

  Zaplať pámbu za toho mýho... :-)

  superkarma: 0 25.04.2014, 06:40:40
 27. [4] raysinka [*]

  Budu radši sama než mít doma tohle.

  superkarma: 1 25.04.2014, 06:39:49
 28. [3] kukátko [*]

  Jako aprílový článek je to vtipné čtení. Pokud je to pravda, tak nebezpečná není Lenka, ale spíš její partner.

  superkarma: 3 25.04.2014, 06:03:54
 29. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Lenka je v podstatě nebezpečný blázen, tudíž je potřeba ji držet dál od všeho drahého a nebezpečného. Kde by bez něj byla, že....Já bych jí držela stranou od něj

  superkarma: 5 25.04.2014, 05:45:51
 30. avatar
  [1] Altamora [*]

  Nechtěla bych s ním žít ani za nic. Ne proto, že dělá domácí práce, ale proto, že je přesvědčený, že jen on je dělá správně.  U žen je tento sydrom rozšířenější a žít s takovou ženou taky musí být pořádné peklo. Čeho je moc, toho je příliš.

  1. na komentář reaguje Rikina — #9
  superkarma: 5 25.04.2014, 00:46:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme