U posledních parlamentních voleb slavilo velký úspěch tak zvané „kroužkování“. Zasadila se za něj zejména iniciativa: Defenestrace 2010. Kroužkovaly jste? A budete kroužkovat při komunálních volbách? K čemu vlastně takové kroužkování vede?

votev

Kroužkují se ptáci, aby mohli být dobře sledovaní. Kroužkují se milenci, když chtějí stvrdit společnou cestu životem. Kroužkuje se falus, pokud chcete dosáhnout erekce ve chvílích, kdy není přírodou dáno. Kroužkuje se v některých křížovkách... kroužkuje se zkrátka kde co. Kroužkování zasáhlo snad do všech oblastí lidského života, ať už jde o práci, soukromý život, milování, zábavu a v neposlední řadě i veřejnou správu.

Je „supervolební“ rok, blíží se komunální volby, a tak se musím přiznat: Vždycky jsem kroužkoval. Když jsem u letošních parlamentních voleb hleděl na kandidátky, kroužkoval jsem opět. Ovšem nikolivěk odspodu, jak to doporučuje iniciativa „Defenestrace 2010“, nýbrž jsem si vybíral kandidáty, které jsem chtěl. Dlužno podotknout, že jsem pak přemítal, zda je to správná cesta ke změně naší politické kultury, respektive cesta reálná...

Idealista

Chci-li dostat do politiky lidi, kteří v ní ještě nebyli, je úvaha iniciativy „Defenestrace 2010“ správná. Zakroužkovat kandidáty odspodu je jednoduchý návod, který vyžaduje minimální koordinaci vůči voličům. Ovšem faktem zůstává, že jde stále o straníky, kteří jsou vázáni programem. Ale dlužno podotknout, že „Defenestrace 2010“ se na svých internetových stránkách odvolává na Járu Cimrmana; jsme zkrátka národ recesistů.

Chci-li zvolit zodpovědně sobě známou osobnost, u které znám její morální kredit, ale která je například uprostřed kandidátky, je to nejspíš máchnutí do větru. Přesto tak učiním raději a budu doufat. V tomto ohledu považuji za víc než užitečnou aktivitu iniciativy „Vyměňte politiky“.

Vždy volím stranu, a pak až osobnosti

Nevolím-li zrovna z kandidátky nezávislých politiků, je potřeba uvědomit si fakt, že kandidátky patří vždy konkrétním stranám s konkrétním programem. Když si toto uvědomuji, co nastává při „kroužkování“ odspodu? Odejdou političtí mastodonti, to je pravda, leč politici, které do správy zvolím, budou potřebovat rozkoukat se, jejich práce bude pomalejší a beztak budou mít svázané ruce programem své strany - přijde mi tak trochu bláhové domnívat se, že by si strana dala na kandidátku někoho, kdo jí nebude poslušen (ačkoli je pravda, že se takové případy v minulosti u jednotlivců staly).

Proto nadále zůstávám idealistou a u zvolené strany „kroužkuji“ osobnosti dle svého úsudku, nikoli podle výzvy iniciativy „Defenestrace 2010“.

Komunální politika

Zastáváte-li obdobné názory jako já a nechcete, aby vaše počínání při volbě konkrétní osobnosti bylo zbytečné, zvláště na komunální úrovni, ve které se politika dotýká obyčejných lidí nejbezprostředněji, je dobré získat si informace o kandidátech a předat ostatním své vlastní zkušenosti. K tomu lze využít šikovný portál hnutí „Vyměňte politiky“, kde najdete velice navigační systém, který vás spojí s lidmi z vaší obce. Díky tomuto webu si můžete udělat obrázek o tom, které osobnosti mají jakou podporu u voličů, a skutečně něco ovlivnit. Portál najdete zde...

Všem vřele doporučuji!

A když už jsem započal široce, skončím také tak. Každé kroužkování nenese ovoce, ale přinést ho může. Okroužkovaní ptáci hynou na drátech vysokého napětí, okroužkovaní milenci se často rozvádí, okroužkovaný penis mnohdy i tak erekci neudrží, špatně zakroužkovaná křížovka neodhalí tajenku... a špatně zakroužkovaní politici? Ti po čase sklouznou do pohodlných kolejí moci. Přesto ornitologové pokaždé září radostí, když se jim navrátí okroužkovaný jedinec, přesto jsou manželé, kteří slaví stříbrné, zlaté a diamantové svatby... a věřím, že jsou i politici, kteří aroganci, ziskuchtivost a hovadství nepovyšují nad službu.

Reklama