.

Útrata na dovolené? Přemýšlejte!

Cestování

Útrata na dovolené? Přemýšlejte!


Také se nemůžete dočkat, až zabalíte kufry a vydáte se vstříc lenošení na prosluněných plážích nebo dobývání velehor? Předtím, než se vrhnete do letních dobrodružství, nezapomeňte se s předstihem připravit na nečekané události, které se vám během cesty mohou přihodit.

 

Dávno jsou pryč časy, kdy jsme si na dovolenou spolu s konzervami brali také objemný balíček hotovosti, se kterým jsme museli na dovolené prostě vyjít. Trend se změnil a módní je cestovat tak zvaně „na lehko“, bez hotovosti, jen s platební kartou. Důvodů, proč z několika variant zvolit právě tuto, je hned několik.

 

Hotovost je rezerva

 

Pokud do zahraničí vycestujete pouze s hotovostí, může se stát, že budete okradeni, a tím přijdete rázem o všechno. Této situaci lze předejít jediným způsobem – noste hotovost rozdělenou na různých místech a navíc odděleně od cestovních dokladů. Obchodníků, u kterých lze zaplatit platební kartou, je již většina. Přesto platí, že ne všude je to možné. Ideální kombinací je proto mít na dovolené hotovost i platební kartu. S tou si navíc do zahraničí můžete vézt i cestovní pojištění, které je často k platebním kartám poskytováno.

 

Pozor na poplatky

 

Děsíte-li se nepřiměřených poplatků za výběr z bankomatu v cizině, nezoufejte. Nabídka bankovních služeb na českém trhu je obrovská, takže pokud dobře vyberete, nemusí vás výběr v cizině stát jmění. Kolik vás například bude stát výběr z bankomatu v zahraničí?

 

Banka

Poplatek za výběr hotovosti v zahraničí

Typy pojištění k platební kartě

BAWAG Bank

2,5 % z částky, min. 80 Kč

cestovní pojištění

pojištění odcizení a ztráty

Česká spořitelna

0,5 % z částky + 100 Kč /

6 Kč v rámci skupiny Erste

cestovní pojištění

pojištění odcizení a ztráty

GE Money Bank

0,5 % z částky + 100 Kč

cestovní pojištění

pojištění odcizení a ztráty

Komerční banka

1 % z částky, min. 100 Kč

cestovní pojištění

pojištění odcizení a ztráty

Volksbank

29 Kč (Holiday karta)

cestovní pojištění

pojištění proti odcizení a ztrátě

 

Ihned blokujte!

 

Jestliže máte obavy brát si platební kartu na cesty právě z důvodů její krádeže a volíte raději hotovost, ani zde není váš strach na místě. Pojištění ztráty nebo krádeže platební karty nabízí standardně většina bank. Jen jej nezapomeňte uzavřít raději hned v okamžiku podání žádosti o vydání platební karty, protože pojistné krytí je účinné již od jejího převzetí, což se vyplatí nejen v cizině. Samozřejmě ho můžete sjednat i dodatečně. Nezapomeňte si u banky také zjistit číslo pro blokaci karty, pokud byste i přes veškerou ostražitost byli okradeni. V případě ztráty nebo krádeže na nic nečekejte a kartu neprodleně zablokujte.

 

Pro všechny případy

 

Pojistkou „pro všechny případy“ jsou cestovní šeky. Nemusíte je použít, ale vyplatí se mít je pro jistotu při sobě. Banka je klientovi před odjezdem na cesty prodá za složenou hotovost, nebo proti platbě z jeho účtu na pokladně. Pokud je na dovolené nevyužijete, banka vám je zpětně promění za peníze.

Dáváte přednost platebním kartám, nebo si na dovolenou berete hotovost? Okradli vás někdy v zahraničí? Jak jste situaci řešili?

   
30.05.2008 - Zahraničí - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [11] OlgaMarie [*]

  Beru obojí. Na pumpě bych WC těžko zaplatila kartou. Kartou platím v obchodech nebo v restauraci. Nedělají vofuky o částce, zda není náhodou malá. Slyšela jsem, že prý v Německu mají některé obchoďáky limit částky, od které lze platit kartou. Nevím. Zatím se na mě nikdo neobořil.

  superkarma: 0 31.05.2008, 16:45:36
 2. [10] Alena1000 [*]

  Pred par lety nam posledni den na dovolene dosly penize,tak pritel vybral behem dne na rusne ulici trochu penez z bankomatu.Asi mesic na to dostal dostal upozorneni z banky, ze mu zasilaji novy PIN, protoze se mu nekdo pokousel dostat do uctu.Po zavolani jsme zjistili, ze mu nekdo zkopiroval a pokousel se vybrat penize ze stejneho bankomatu, ktery jsme pouzili na nasi dovolene. Nastesti pritel uz tenkrat o tomto triku vedel, a tak pokazde kdyz vybira penize z bankomatu, kryje cisla rukou a jeste pro jistotu se dotyka cisel nez skutecne vytuka pin. Pokud skryta kamera pak neco natoci, stezi poznaji jaky pin natukal.

  superkarma: 0 30.05.2008, 22:22:20
 3. avatar
  [9] Beruška1 [*]

  Beru si hotovost, kartu taky, ale jen pro výjimečný případ. A zatím mám štěstí, nikdy mě nikdo neokradl.

  superkarma: 0 30.05.2008, 21:12:03
 4. avatar
  [8] shb [*]

  kareta: nápodobně , ale ty máš moře kousek nebo se mýlím?...

  superkarma: 0 30.05.2008, 18:33:58
 5. avatar
  [7] Kocicka [*]

  neokradli, ale nikdy nevím tak si beru nejnutnějíš hotovost a potom prostě všude platím kreditkou nebo si vyberu tak zase tragické ty poplatky nejsou, když je dovolená jednou do roka a často mají banky lepší kurzy než místní směnárny

  superkarma: 0 30.05.2008, 12:39:19
 6. avatar
  [6] blíženec [*]

  tak půl na půl,letos budeme dovolenou trávit v čechách

  superkarma: 0 30.05.2008, 10:08:29
 7. avatar
  [5] kareta [*]

  o dovolené nepřemýšlím

  superkarma: 0 30.05.2008, 09:45:18
 8. [4] hajcena [*]

  jedeme za mesic na dovcu a mam hotovost na myta, na zmrzku a tak, ale jinak budu platit kartou.

  superkarma: 0 30.05.2008, 08:33:43
 9. avatar
  [3] kubivet [*]

  Já volím kartu+hotovost.(vzhledem k mé zkušenosti jak jsem si jednou inteligentně zřejmě mobilem odmagnetizovala proužky na kartách a byly mi tudíž k prdu-tak už jsem opatrnější.tenkrát se to stalo naštěstí v čr-ale předatava jak jsem x kiláků od domu a mám sebou jen nefukční karty V bance mi řekli že nejsem zdaleka jediná a hned mi udělali nové-ale co kdes v cizině?)
  A jinak vozím je Eur protože se pohybujem v Evropě-a měním podle potřeby na místě na jejich měnu)

  superkarma: 0 30.05.2008, 08:14:54
 10. [2] Lindaa [*]

  Zrovna jsem se vrátila z dovolený, mely jsme s sebou pár drobných v ruzných menách, aby jsme si mohli koupit pití mebo zmrzku na letistích (Visa má omezenou minimální platbu) a zbytek jistily dve Visa karty. Ty platí vsude po svete a pokud jí nekde neberou mají smulu, proste jdu nakoupit jinam.

  superkarma: 0 30.05.2008, 07:42:07
 11. avatar
  [1] evelyn [*]

  karta to jisti a neco malo v hotovosti. Ted do Thajska jsme si kazdej vymenil 10 000 bathu a holka me jeste premlouvala, ze si mam vymenit vsechno, ze za vyber jsou velke poplatky a bla, bla, bla, nakonec nemela ani tech 10 tacu, co jsem chtela .

  superkarma: 0 30.05.2008, 07:31:46

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme