Domácnost

Útok psa většinou vyprovokujeme sami: „Otočte se zády,“ radí odborník

Psi jsou našimi parťáky a kamarády, na které nedáme dopustit. Jenže co když se z nejlepšího přítele stane nepřítel? Jak co nejlépe předejít napadení a co udělat, pokud k němu dojde, nám poradil zkušený kynolog Pavel Bradáč ze Školy pracovní a zábavné kynologie.

Lze poznat, že chce pes zaútočit?
Na téma psí komunikace mívám cca sedmihodinovou přednášku, a je to něco co nejde spolehlivě poznat bez letitých zkušeností. Signály stresu u psa je potřeba vnímat komplexně. Obvykle pes před napadením krátce ztuhne, změní se mu následkem rozšíření pupil barva očí, změní se poloha uší, přestane pohybovat ocasem, změní se tvar hřbetu a existují další desítky drobnějších signálů.

pes

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Jaké může mít pes důvody k napadení?
Obvykle jsou psi agresivní proto, že se cítí něčím nebo nějak ohroženi. Jde o tzv. strachovou agresi. Pes má k této reakci vždy jasný důvod.

Čím ho spolehlivě vyprovokujeme?
Statisticky je nejvyšší počet napadení člověka ve vlastní domácnosti, a to obvykle při nějaké manipulaci nebo při běžných činnostech. Také tresty psa jsou častým důvodem napadení člověka. Pes princip viny a trestu nechápe a bere tyto tresty jako agresi, proti které se nějakým způsobem brání.

Takže je chybou používat tresty?
V poslední době se zvyšuje četnost napadení osob v domácnosti. Osobně to přisuzuji právě snahám o řešení problémového chování psů pomocí různých metod využívajících tresty a korekce. Pokud pes prožívá bolest či nekomfort, bude se to snažit nějak řešit. A tím řešením může být právě agrese. Vždy se dá najít způsob, jak naučit psa správnému chování pomocí odměn, motivace a vztahu s člověkem. A jde to u každého psího chování.

Jaká je nejlepší obrana před útokem?
Vhodnější je prevence, tedy takové chování, kterým psa nevyprovokujete. Obecně platí, že se pes cítí ohrožen, pokud se nad něj nakloníte (třeba při snaze o hlazení), když se mu díváte přímo a dlouho do očí, když jdete přímo jeho směrem a zejména pokud jdete rychle, když nad něj natáhnete ruku, když ho obklíčí více lidí a podobně. Také rychlé pohyby mohou psa vyprovokovat, stejně jako úsměv - to může pes brát jako vyceněné zuby.

Pes asi nezaútočí hned, že?
Lidé velmi často psí signály pro ukončení stresu nechápou. Vrčením pes pouze říká „nedělej, co děláš, nelíbí se mi to a bojím se toho“. Pokud správně porozumíte a zareagujete, tak se problému vyhnete. Pokud půjdete do kolize, pes vás napadne. Ale je to v sebeobraně, určitě z pohledu psa.

Když chodím pomáhat problémovým psů do domácností, psa se snažím při a po příchodu do bytu, domu či na pozemek vždy ignorovat. Nevšímat si ho a tvářit se, že tam žádný pes vlastně ani není. Jako psycholog psů se živím osm let a řešil jsem stovky a možná tisíce psů. Za tu dobu mne kousnul (nikoli pokousal, to se mi nestalo vůbec) pes pouze dvakrát. A vždy to byla moje chyba.

Jak se ale zachovat, když na nás pes běží?
Myslím si, že tato situace, aby pes napadl na dálku člověka je zcela výjimečná. Výjimka je obrana teritoria. Tam může pes běžet chránit své území a řešení je snažit se pomalu odejít. Teoreticky ba mělo být řešení přestat se hýbat, tak pes přestane mít pocit ohrožení. V praxi to jde ale špatně realizovat.

Ale přece jen, co když už se pes zakousne?
Pokud už se vás pes snaží napadnout, nejméně škody nadělá, když se k němu otočíte zády. Většině útoků by to mělo zabránit, a na zádech a pod nimi udělá pes při kousnutí méně škody, než třeba v obličeji či na břiše. Především se ale snažte podobným situacím předcházet. A pokud by k něčemu mělo dojít, snažte se konflikt neeskalovat, nezvyšovat napětí. Rady typu „pevný pohled do očí“ a podobné snahy o zahnání psa povedou ve většině případů spíše k napadení než k řešení.

Co naučit dítě? Jak se má chovat v případě, že na něj zaútočí pes?
Základní, co je třeba naučit děti, je to, že pes není hračka, ale živý tvor, který také cítí bolest. K neznámému psovi by se dítě nemělo přibližovat bez povolení majitele. A nejen děti. Někteří, a zejména týraní psi, mají nedůvěru k lidem a cítí se ohroženi tím jásáním, rozpažením a přibližováním se od neznámých lidí. Také pohled do očí a úsměv je ve psí řeči výzva k boji. Každý pes má jinak nastavenou citlivost na ohrožení, a tím i správné chování může být jiné. Nikdy nevíte co má pes za sebou, jak se k němu chovali třeba předchozí majitelé, a tím jaké se naučil postupy řešení svého stresu a ohrožení. Každý pes tyto signály vnímá jinak. Ohrožení si tedy lidé a i děti skoro vždy zapříčiní sami.

bradacKdo je Pavel Bradáč?

Společně se svou ženou Evou provozuje areál v Herolticích, je zakladatelem Klubu pracovní a zábavné kynologie a hlavním trenérem zdejší psí školy. Výcvikem psů se živí od roku 2009, věnuje se také vodnímu záchranářství. Má za sebou velké množství „napravených“ psů a vytvořených kvalitních vztahů s jejich páníčky. Více na www.kynolog.cz.

Čtěte také:

   
12.05.2016 - Zvířátka - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [27] Keltka [*]

  A vrcholem pro mě jednou bylo, když jsem jela na kole a do cesty mi vběhl malý pes, jela jsem zrovna z kopce (tedy o něco rychleji než běžně, ale zase ne nějak moc) a to opět v parku. Pes byl u nohou majitelky, ale během chvilky byl před mým kolem, já jsem málem spadla a víte co? Majitelka začala nadávat mně, co si to vůči jejímu psovi dovoluju, že si mám dávat pozor! Tak jsem jí řekla, že má mít svého psa na vodítku a nestalo by se to.

  superkarma: 0 15.05.2016, 00:37:29
 2. [26] Keltka [*]

  lenka.ms — #7 Četla jsem článek o tom, jak si mladý muž myslel, že má svého psa skvěle vychovaného, a pak ten jeho pes náhle napadl jeho kamaráda tak, že ho zabil (bohužel ho myslím kousl ošklivě do krku). Jen se spolu bavili a psovi se to nelíbilo. Milý muž teď sedí ve vězení a sám o sobě prohlásil, že je ... (nebudu sprostá), že se za sebe stydí a že za napadení kamaráda může on sám, že měl mít psa na vodítku - bohužel tohle zjistí majitelé psů až zpětně. Něco jiného samozřejmě je, když majiteli nechtěně pes uteče. Neříkám, že každý pes je zlý, ale všichni psi by měli být na vodítku-ať už jsou hodní nebo ne.

  superkarma: 0 15.05.2016, 00:34:52
 3. [25] Keltka [*]

  Brixik — #5 to je nesmysl, miluji pejsky, opravdu miluji, ale můžu říct, že je občas o strach vyjít ven do parku a potkávat neustále cizí psy bez vodítka, (majitel opodál nebo ani to ne). Člověk mnohdy neví, jak se má zachovat.

  superkarma: 0 15.05.2016, 00:32:06
 4. [24] Keltka [*]

  kobližka — #16 To je super, že někdo má psa pořád na vodítku Sml16

  superkarma: 0 15.05.2016, 00:30:38
 5. [23] Keltka [*]

  Keltka — #22 dokud ji pochopitelně nedobíhal a nenapadl.

  superkarma: 0 15.05.2016, 00:29:45
 6. [22] Keltka [*]

  Nevím, jestli všechny rady platí i v praxi. První a nejdůležitější věc-NIKDO, opravdu NIKDO - žádný majitel psa, by neměl svého psa nechat běhat venku volně. Tím by se zaručilo, že by psi prostě ve většině případů ani nemohli někoho napadnout. Normálně bych za to natvrdo dávala těžké pokuty - hlídala by policie. Podle mě majitel nikdy nemůže o svém psu 100% vědět, jak se v které chvíli zachová (něčeho se může leknout, apod.). Moje známá se jen šla proběhnout a ani si nevšimla, že je v okolí volně pobíhající pes-vlčák, který se za ní pustil, napadl jí docela ošklivým způsobem. Doběhla domů a dost pokousaná. Majitel? Nic neřešil. Mimochodem byla k psovi otočená zády a vůbec si ho nevšímala.

  1. na komentář reaguje Keltka — #23
  superkarma: 0 15.05.2016, 00:26:26
 7. [21] Domíšek [*]

  Užitečné rady. Třeba to, že úsměv bere pes jako vycenění zubů. To je dobré vědět

  superkarma: 0 13.05.2016, 14:38:51
 8. avatar
  [20] AmeA [*]

  Jaký pán, takový pes....měla jsem kdysi u domu dva a pět koček vím o čem píšu Sml22 a není nic příjemného si přinést na botě hovno od zvířátek nesvědomitého páníčka Sml15

  superkarma: 0 12.05.2016, 19:59:56
 9. avatar
  [19] SNÍŽEK [*]

  ty rady oceňuji Sml67

  superkarma: 0 12.05.2016, 19:18:03
 10. avatar
  [18] RenataMor [*]

  některý pes je díky nevýchově majitele jako časovaná bomba

  superkarma: 1 12.05.2016, 17:47:17
 11. [17] Boros [*]

  kobližka — #16 máš pravdu, u nás už je jedno oplocené- ale to je spíš hřišťátko, jsou tam i houpačky a prolézačky. Já mluvím o těch pískovištích, co jsou jen pískoviště- takové ty postsocialistické. A některá jsou za paneláky na sídlištích a některá v parku a tam je to opravdu samý pes. Taky třeba proto, že tam jsou lavičky a tak si pejskaři sednou...naštěstí už mám velké děti

  superkarma: 0 12.05.2016, 16:16:49
 12. avatar
  [16] kobližka [*]

  Boros — #12 Mám dojem,že valná většina psů vykonává svojí potřebu hlavně na trávě.Neviděla jsem psa,který by chodil na písek.A dneska je skoro každé dětské hřiště oplocené,zvášť,když se musí písek hygienicky kontrolovat.Moje malá fenka chodí jenom na vodítku a jsem jedna z mála,u nás na sídlišti,která po ní uklízí.

  1. na komentář reaguje Boros — #17
  2. na komentář reaguje Keltka — #24
  superkarma: 0 12.05.2016, 15:10:10
 13. avatar
  [15] amphora [*]

  tady platí přímá úměra: blbý majitel, blbý (nevychovaný) pes a hlavně nebezpečný.Nevychovaný majitel ,nezvladatelný pes !!Sml80Sml80

  superkarma: 1 12.05.2016, 14:00:01
 14. avatar
  [14] Brixik [*]

  Boros — #12No to jsou bohužel tu chudáci pejsci městských pipin a hipsterů, kteří si myslí, že pes se nejlíp vyvení na kočičí záchůdek a pak se nahastroší do stylových hader a drahého obojku, dá se do taštičky a vyrazí se do baru. Jemnže to není o psech, ale jejich dementních páníčcích.

  superkarma: 1 12.05.2016, 13:05:53
 15. avatar
  [13] Pentlička [*]

  Boros — #1 My u nás máme dětská hřiště za plotem opatřeným cedulkou, že tam psi nesmí. A všichni páníčci to respektují, neviděla jsem, že by tam někdy nějaký pes vlezl. Já chodím se psem zásadně na volno, protože naše fenečka se na vodítku prostě nevyčurá a nevykaká. Má ale vždy košík a poslouchá na slovo.

  superkarma: 0 12.05.2016, 13:00:25
 16. [12] Boros [*]

  Rikina — #11 přijď se podívat k nám..ti psi jsou totiž většinou naučení na písek

  1. na komentář reaguje Brixik — #14
  2. na komentář reaguje kobližka — #16
  superkarma: 0 12.05.2016, 12:31:23
 17. [11] Rikina [*]

  Boros — #1 Řekla bych, že normální pes se pískovišti plnému dětí spíš vyhne obloukem. Sml57

  1. na komentář reaguje Boros — #12
  superkarma: 2 12.05.2016, 10:41:00
 18. avatar
  [10] Brixik [*]

  Bébina — #9A proč stát nepožaduje nějaké zkoušky předtím, než si lidi pořídí děti? Dneska polovina rodičů není schopná své děti správně vychovat, pak tito spratci šikanují spolužáky a učitele, týrají zvířata a dokonce mohou i někoho zavraždit a okrást. Jem pro, aby si rodiče slevu an dítě mohli odečítat jen pokud to bude vypadat, že z něj bude plnohodnotný člen společnosti ...

  superkarma: 6 12.05.2016, 10:12:44
 19. [9] Bébina [*]

  Každý blbec může mít psa jakéhokoliv plemene. Nevychovanou čivavičku zlikviduje kopanec. Na auto musí mít člověk řidičák, musí co chvíli na technickou, na zbraň zbroják... Proč pes nemusí projít nějakým základním výcvikem? Za psy se musí platit, musí být čipovaní, proč třeba není vyhláška, že při splnění zkoušek základní poslušnosti, má majitel úlevu na poplatku městu za psa? A pokud tímhle testem opakovaně neprojde, poplatek se bude zvyšovat? Docela dobrá motivace psa socializovat a vychovat.

  1. na komentář reaguje Brixik — #10
  superkarma: 1 12.05.2016, 09:58:30
 20. [8] Sofineza [*]

  zajímavé a poučné čteníSml67

  superkarma: 0 12.05.2016, 09:35:27
 21. avatar
  [7] lenka.ms [*]

  Brixik — #5 Přesně tak!

  1. na komentář reaguje Keltka — #26
  superkarma: 0 12.05.2016, 09:19:34
 22. [6] Goldenhair [*]

  konečně pořádný článek, který má i "obsah"Sml67Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 12.05.2016, 09:04:56
 23. avatar
  [5] Brixik [*]

  Nejdůležitější je mít psa vychovaného a pak může být bez vodítka. A taky samozřejmě s ním nechodit na pískoviště. To je pro děti a pro psy je les, louka a podobně.

  1. na komentář reaguje lenka.ms — #7
  2. na komentář reaguje Keltka — #25
  superkarma: 0 12.05.2016, 08:51:20
 24. avatar
  [4] lenka.ms [*]

  Pes na vodítku může zaútočit! Naopak, pokud zaútočí a je na vodítku, tak se díky úvazu "vzepne" a to prý je jako pokyn k útoku.

  Samozřejmě ho páníček může vodítkem udržet z dosahu.

  superkarma: 0 12.05.2016, 08:48:32
 25. [3] bobani [*]

  spousta lidí psy na vodítku nemá

  superkarma: 0 12.05.2016, 07:59:27
 26. [2] Andreadornova [*]

  Pokud bude pes na vodítku tak nemůže zaútočit

  superkarma: 0 12.05.2016, 07:13:01
 27. [1] Boros [*]

  Základem je mít psa venku na řemenu- vysvětlujte pískovišti plnému dětí, že ten pes si chce hrát

  1. na komentář reaguje Rikina — #11
  2. na komentář reaguje Pentlička — #13
  superkarma: 1 12.05.2016, 06:26:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme