Vztahy

Utíká mi za ženskejma!

A je to tady. Jaro. Mladým se zapalujou lýtka, ale i s tím mým, i když není nejmladší, to pěkně mává. Začne to už v únoru, ale březen je nejhorší. Naštěstí mě docela poslouchá, takže ho nemusím vodit celý měsíc na vodítku.

Jaro je jaro
Ano, správně, řeč je sice o chlapech, ale o těch čtyřnohých – tedy o psech. V únoru totiž v naší zeměpisné šířce začíná období hárání fenek, které vydrží obvykle přes celý březen. Pravda, životem s člověkem a především ve městech se už i u zvířat narušil přirozený cyklus – na rozdíl od svých divokých předků hárají fenky většiny plemen dvakrát ročně a jejich říje je mnohem méně vázána na klimatické změny, ale přece jen, jaro je jaro.

Záleží na počasí
Vlčí slečny, nejpravděpodobnější pramáti celého psího rodu, i když někteří vědci zařazují mezi psí předky i šakaly, hárají jen jedenkrát ročně, a to právě v době mezi koncem ledna a dubna, v závislosti na klimatu oblasti, v níž žijí. Čím chladnější prostředí i zima toho konkrétního roku, tím později se říje dostavuje.

Kolik je kořisti?
Mláďata se u vlků, stejně jako u psů, rodí obvykle po dvouměsíční březosti, ve střední Evropě nejčastěji v dubnu až v květnu. Vlčat bývá kolem pěti, ale může se narodit i jen jedno, nebo klidně třináct mláďat – z takto početných vrhů však málokdy všechna mláďata přežijí. V přírodě závisí počet narozených mláďat především na množství kořisti v teritoriu, v němž se smečka pohybuje. Je-li špatný rok, nemusí se mláďata narodit vůbec.

Jenom alfa
Ve vlčí smečce má obvykle mláďata pouze takzvaný alfa pár – tedy vůdčí samec a samice. Některé z ostatních vlčic ovšem také bývají připraveny se o mláďata postarat v případě, že by se matce něco stalo – odtud ona chovateli tolik proklínaná falešná březost, kdy fenka jeví všechny znaky toho, že očekává štěňátka, dokonce i mléko se jí tvoří, akorát malé chlupaté kuličky jaksi na svět nepřichází a nepřichází.

Pánové chtějí pořád
Vlčice jsou také obvykle svolné k páření pouze ve velmi krátkém období – kolem pěti dní po druhém týdnu hárání. V době před a po tomto období sice vyzývají samce k hrátkám, ale většinou jim „nedají“. Psí slečny ovšem, v důsledku dlouhodobého soužití s člověkem a především proto, že málokdy žijí ve smečkách, touží po páření obvykle mnohem déle a psí páni nejlépe po celý rok – což převzali od svých dvounohých „páníčků“.

Návrat smečky
Pokud však chováte více psů, můžete si všimnout, že se smečkové chování, alespoň u některých jedinců, vrací – i když je ten váš ochoten obskočit každou čubičku, kterou zahlédne, tu svou si šetří – hraje si s ní, ale o páření se pokouší pouze v době její plodnosti – tj. v poměrně krátkém časovém úseku. A máte-li slečen víc, je dost pravděpodobné, že ta podřízenější bude trpět falešnou březostí.

Co myslíte, chovají se naši dvounozí partneři občas jako ti čtyřnozí? A jak absolvujete se svým čtyřnohým miláčkem – pánem nebo slečnou – hárání? Stalo se Vám už, že jste situaci „neuhlídala“?

   
15.03.2007 - Láska a vztahy - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [8] Yvaine [*]

  No jo, jaro, tak proto se mě kámošův labrador pokusil minulý víkend "oštěnit"

  superkarma: 0 15.03.2007, 16:13:21
 2. avatar
  [7] micinka.juli [*]

  naše fenka taky nikomu nedala,jen jednoho voříška asi milovala,ale těžko říct,jestli se mu to povedlo....
  čistýho kokříka pokousala....ale psi se nám za ní pěkně slejzali...i tátu tehdy kousali,když ji bránil,no sodoma gomora

  superkarma: 0 15.03.2007, 12:06:47
 3. avatar
  [6] Meander [*]

  kareta: Frigidní fena!

  superkarma: 0 15.03.2007, 11:34:59
 4. avatar
  [5] Evikus [*]

  Nás zase asi bude čekat překvapení na pozemku v podobě mini voříška co proleze plotem a bude se snažit obšťastnit naše telátko (šarplanince). Budeme doufat, že na ní nedosáhne
  A nebo jí budeme muset zavřít do kotce

  superkarma: 0 15.03.2007, 09:37:44
 5. avatar
  [4] kareta [*]

  Můj první pes byla frigidní fena, která "ženichy" odháněla- porvala se s nima, sežrala jim žrádlo...Prakticky všechny pokusy ji nakrýt skončily pro samce potupně- byla velice dominantní. Policejního čokla dokonce zahnala na střechu jeho boudy . Nakonec jsme to vzdali Druhý pes byl zase věčný panic, naši mu TO nedopřáli a se sousedovic jezevčicí to bylo nereálné(NO 60kg).

  superkarma: 0 15.03.2007, 08:40:20
 6. [3] bobes1 [*]

  Já to hárání nezvládla, pes mi vyrazil za fenkou a vzal to přímo přes silnici.Nikdy před tím to neudělal. Prvni auto ho přejelö. Celá rodina z toho byla nešťastná a dalšího psa jsme si radši nepořídili.

  superkarma: 0 15.03.2007, 08:25:20
 7. avatar
  [2] kareta [*]

  Letos chci konečně koupit štěně. Těším se- děcka pořád vzpomínají na toho starého Rokýška .

  superkarma: 0 15.03.2007, 07:34:28
 8. avatar
  [1] sweety77 [*]

  Jaro je tady, naše papouščí slečna už taky začala šmejdit a uklízet v budce

  superkarma: 0 15.03.2007, 00:23:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme