Ponořme se do světa sci-fi a fantazie. Přenesme se v myšlenkách do nekonečného prostoru vesmíru a představme si, že „někde tam“ je další život. A to nejen v podobě molekulárních řas, ale třeba i v podobě nové inteligence. Inteligentnější, než je ta naše, lidská.

Už více než dva tisíce let upínají lidé svůj zrak k nebi. Nejednoho z nás určitě tu a tam napadne řada otázek: „Je tam nahoře život? Jsme ve vesmíru sami? Proč se doposud nepodařilo zachytit žádné, byť jen nepatrné signály mimozemských civilizací?“

universe

Naše fantazie pracuje naplno. Kdyby „mimozemšťané“ existovali, jak by asi vypadali? A byli by přátelští, nebo by nás vyhubili? A je vůbec možné, aby v tom nekonečném prostou existovali? Copak jsou ještě někde jinde podmínky k životu jako ty naše? Anebo jsou ty podmínky k „životu“ diametrálně odlišné a přesto možné...“

Podle slov významného italského vědce a fyzika Enrica Ferminiho: Vzhledem ke stáří vesmíru a rychlosti s jakou se rozvinulo lidstvo, je pravděpodobné, že ve vesmíru existuje plno rozvinutějších civilizací, než je ta naše. Nicméně vzhledem k tomu, že nenacházíme žádné nezpochybnitelné stopy, vzniká paradox, který může mít různá vysvětlení, že buď mimozemšťané neexistují, anebo existují, ale nechtějí s námi komunikovat (zatím).

Vysíláme do vesmíru sondy, snažíme se objevit život na Marsu, děláme první kroky na Měsíci. Ale proč?
Protože ani těm největším vědeckým kapacitám se nechce věřit, že bychom byli v tak obrovském prostou sami.

Ukázka ze slavného sci-fi filmu Stevena Spielberga E. T. mimozemšťan (1982).
Jeden z mála filmů, kde jsou mimozemšťané popisováni jako mírumilovní.

Při dotazu na mimozemskou civilizaci mnohého člověka zamrazí v zádech. Ať už příjemně nebo s trochou obavy. Pojďme se tomuto mrazivému a záhadnému tématu věnovat také. Nijak vědecky, nijak odborně, ale pohledem obyčejných lidí, obyčejných žen – které věří nebo nevěří.

Téma dnešního dne: Jsme ve vesmíru sami?

  • Věříte na mimozemskou civilizaci?
  • Setkali jste se s něčím „nadpřirozeným“, co vás utvrdilo, že tomu tak může být?
  • Jestli věříte, jak si takové mimozemšťany představujete?
  • Pokud nevěříte, proč ne?
  • Máte ráda knihy, filmy a příběhy s touto tématikou?
  • „Pokud by to bylo možné“, chtěla byste se podívat do vesmíru?

Na toto záhadné téma pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem, knihou nakladatelství Fragment: Bájná pečeť / Věk magie

kniha

 

Reklama