Zítra si budeme povídat o tom, jakou máme povahu. Zamyslete se nad tím, jak se vidíte. Myslíte si, že jste spíš kliďas, kterého nic nerozhází, nebo naopak rozbuška, které stačí jen malý impuls a všechno kolem lítá?

Není to snadné podívat se na sebe trochu zvenčí. Možná si myslíte, že jste pohodářka, ale vaše okolí je třeba opačného názoru. Jak se svou povahou bojujete? Dokážete se ovládat, nebo vás snadno něco vytočí?

Uvedu vám příklad jednoho malého cholerika a „starého“ flegmatika.  

Čekala jsem na autobusové zastávce. Přišel tam muž tak okolo šedesátky s malým chlapcem. Tomu mohlo být tak devět. Nejsem ráda svědkem cizích hovorů, ale tenhle se prostě nedal přeslechnout. Vlastně to byl spíš monolog kluka, který vztekle kopal do sloupku čekárny a nevybíravě peskoval dědu. Možná to byl jeho otec, ale na tom nesejde. „No jo, to tady budeme kvůli tobě trčet deset minut. Kdyby sis nedával to svoje pitomý kafe, tak jsme mohli bejt už doma.“

V tomto duchu brblal a mlel pantem, dokud nepřijel autobus. A děda mlčel, pokuřoval a nechal si spílat od toho malého smrada.

Promiňte mi ten výraz, ale jinak ho nazvat nemůžu. Poslouchala to i jedna starší paní, která seděla na lavičce. „Bejt to můj vnuk, tak už by jednu měl.“

Co myslíte, souvisí to s povahou, nebo výchovou? Dá se výchovou povaha ovlivnit? Vyhovuje vám vaše povaha, nebo s ní trochu bojujete? Chtěla byste být klidnější, nebo naopak trochu impulzivnější? Máte povahu po některém z rodičů? Kterých povahových rysů si u člověka nejvíce ceníte?

Svoje příspěvky postelte na adresu: redakce@zena-in.cz

Reklama