Zdraví

Utápíte se ve vlastním potu?

pot

Nejen v létě, ale i ve stresu, při sportu, během horečky a v neposlední řadě i v období přechodu nás obtěžuje nepříjemný, leč přirozený fyziologický jev – (nadměrné) pocení.

Těch vlhkých „map“ v podpaží a nepříjemného odéru zpoceného těla bychom se rádi zbavili jednou provždy. To by ovšem byla velká chyba! Ve skutečnosti totiž pot potřebujeme: Ochlazuje organizmus, zbavuje ho odpadních látek a chrání pokožku.

Potní žlázky nemáme jen v podpaží nebo na chodidlech. Naopak, jsou doslova všude. Na každém čtverečním centimetru pokožky je jich okolo 350. Jedinými místy na našem těle, kde vůbec nejsou potní žlázy, jsou pohlavní orgány a rty.

Podpažní potní žlázy nejsou o nic větší nebo výkonnější než ty ostatní. Protože je to ale namáhané, skryté a špatně větrané místo, vlhkost se zde zadržuje déle, zatímco na jiných místech těla se okamžitě odpaří. Proto se nám zdá, že se v podpaží potíme nejvíc.

Denně vyprodukujeme něco mezi půl litrem a dvěma litry potu, při tělesné aktivitě a v horkém prostředí to ale může být i pět litrů a víc. A co myslíte, která část těla se potí nejméně? Víte? Ne? Je to hřbet ruky!

Potím se hrůzou

 • Převážnou část našeho potu vůbec není cítit, protože ho tvoří z 99 % voda – je to ten, který vytvářejí takzvané ekrinní potní žlázy. Jsou rozmístěné po celém těle (nejvíc je jich na dlaních, na chodidlech a na čele) a jejich hlavním úkolem je ochlazování těla. Tenký potní povlak neustále pokrývá naši pokožku, zvláčňuje ji a činí kyselou (udržuje známé pH 5,5), což ji chrání před napadením plísněmi a bakteriemi.
 • Druhému typu potních žláz se říká apokrinní potní žlázy. Je jich mnohem méně, ale o to více o sobě dávají vědět. Jejich sekret je hustší a obsahuje bílkoviny a mastné kyseliny. Když se do něj pustí na kůži žijící bakterie a kvasinky, začínáme poněkud zavánět. Apokrinní žlázy začínají fungovat až v období puberty a vyskytují se v podpaží a na intimních místech (nikoliv na pohlavních orgánech!).

Není vám horko, necvičíte ani nemáte horečku – a přesto máte orosené dlaně a z podpaží vám stéká tenký pramínek. Jak je to možné? Jde o takzvané emoční pocení, které je součástí dobře známé poplachové reakce při stresu (útěk nebo útok). Pro naše předky to bylo jistě užitečné zařízení, vlhké dlaně a chodidla jim v okamžiku ohrožení usnadňovaly útěk nebo pevnější uchopení zbraně.

pot

Při emočním pocení jsou aktivní ekrinní i apokrinní potní žlázy, což je důvod, proč emoční pot – na rozdíl od potu z tepla – zapáchá. Rozdílů je ovšem víc. Emoční pocení přichází náhle, během několika vteřin, zatímco to druhé se „rozbíhá“ nejméně pět minut. Při emočním pocení ztrácíme mnohem více tekutin i solí. Může nás potkat kdykoli, i když jsme v chladném prostředí a vůbec se nepohybujeme.

Zbraně v boji s potem

Proč se někteří lidé potí více a jiní méně, zatím přesně nevíme, pravděpodobně ale jde o dědičnou vlastnost. V každém případě být zpocený a nevonný je v naší kultuře považováno za společensky nepřijatelné, což je dobrá zpráva pro výrobce kosmetiky. Přípravků na trhu je nepřehledné množství, v zásadě si ale můžeme vybrat mezi deodoranty a antiperspiranty.

Ty první pocení nijak neovlivňují, jen překrývají tělesný smrádek. Můžou obsahovat i antibakteriální látky, které množství mikroorganismů snižují. Antiperspiranty skutečně redukují tvorbu potu, a to pomocí sloučeniny hliníku, která zužuje vývody potních žláz.

Škodí antiperspiranty našemu zdraví? Bohužel, na tuhle otázku zatím neexistuje jednoznačná odpověď, a to nikde na světě. Odpůrci antiperspirantů argumentují tím, že hydrát chloridu hlinitého proniká do těla pokožkou v podpaží (pokud je vyholené, tak obzvlášť snadno), hromadí se tam a způsobuje postupné odumírání nervových buněk.

Jiní odborníci naopak tvrdí, že touto cestou se jedovatý hliník vstřebávat do organismu nemůže. Existují studie, které naznačují vztah mezi používáním antiperspirantů a vznikem rakoviny prsu – nic z toho ale nebylo skutečně prokázáno.

Považujeme za samozřejmé, že si antiperspirant naneseme ráno a večer omyjeme. Podle dermatologů to ale děláme přesně opačně, než bychom měli! Účinné látky totiž potřebují určitou dobu k tomu, aby činnost potních žláz zastavily.

Pokud použijeme přípravek ráno, pot ho odplaví dříve, než stačí zafungovat. Když naopak antiperspirant aplikujeme večer, během noci (kdy je tvorba potu nejnižší) dojde k příslušné reakci a do rána se pocení zastaví. Nic na tom nezmění, když si dáme sprchu – účinek přetrvá celý den.

pot

Jak jinak se vypořádat s nadměrným pocením

 • Odvar z šalvěje: Na hrnek čaje použijte 1 lžičku šalvěje lékařské, deset minut louhujte a pak pomalu vypijte. Stejný odvar, doplněný trochou octa, je možné použít na příliš potivé ruce.
 • Odvar z dubové kůry: Doporučuje se na koupele nohou nebo celého těla. Odvar z 1 kg kůry vystačí na celou vanu teplé vody.
 • Aplikace botoxu: Pro léčbu nadměrného pocení (hyperhydrózy) se používá botulotoxin (přípravky Botox nebo Dysport), tatáž látka, pomocí které dermatologové vyhlazují vrásky.

Botulotoxin se aplikuje do podkoží postižené oblasti tenkými jehličkami. Svými účinky zabrání spojení mezi nervovými vlákny a potními žlázami, které tak nedostávají „pokyn“ k pocení. Účinek se dostavuje za několik dnů po aplikaci a vydrží přibližně deset až dvanáct měsíců. Rok bez pocení vás vyjde na zhruba 20 tisíc korun za jednu oblast (např. dlaně).

„Není to zrovna příjemný ani tak běžně prováděný výkon,“ říká přední česká dermatoložka MUDr. Yvonne Bergerová. „Je to dáno jednak poměrně vysokou cenou, jednak značnou bolestivostí. Chodidla a podpaží patří k nejcitlivějším místům. Pomocí lokální anestezie je ale možné bolestivost do velké míry snížit.“

   
11.09.2009 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [16] terezkabrno [*]

  Tak děkuji za vyzkoušení. Už ho máme doma taky a supééér, dík Sml54.

  superkarma: 0 08.09.2011, 08:48:57
 2. [15] terezkabrno [*]

  doskocilka — #14 Prosimtě písni mi do vzkazů, chci si to taky koupit, ael ráda bych si to předtím vyzkoušela, díky mocSml16

  superkarma: 0 01.08.2011, 18:32:03
 3. [14] doskocilka [*]

  My doma na pocení hromadně používáme iontoforézu Electro Antiperspirant, jak já tak manžel máme ruce i nohy krásně v suchu, jestli je to dědičný jak se říká, tak předpokládám, že se to za chvíli bude hodit i dětemSml15, chjo. Je to spolehlivý na ruce, nohy a podpaží (osobně odzkoušeno:) a koupili sme si to na electroantiperspirant.com

  1. na komentář reaguje terezkabrno — #15
  superkarma: 1 01.08.2011, 17:59:11
 4. [13] doskocilka [*]

  Já mám proti pocení iontoforézu, protože botox člověka vysaje nejen z potu ale hlavně z peněz, přesně jak je to v tom článku. Kdo se opravdu chce přestat potit, tak zkuste www.electroantiperspirant.com. Ty odvary jsou sice dobrý, ale při času kterej s nima člověk stráví bych musela přestat chodit do práce. Jak říkám iontoforéza - sucho po pěšině, botox, to samý ale nakrátko a za desítku minimálně.

  superkarma: 1 17.07.2011, 23:22:58
 5. avatar
  [12] peknaholka [*]

  Potím se ve vlasech a to je fakt někdy k vzteku...

  superkarma: 0 22.09.2009, 15:09:49
 6. [11] bles [*]

  já osobně se moc nepotím - používám rexonu a ta mi naprosto vyhovuje. manžel je na tom hůř, když použije antiperspirant, tak se sice nepotí v podpaží, ale teče mu to všechno z hlavy - a tam už antiperspirant nedáSml23

  superkarma: 0 17.09.2009, 13:23:11
 7. avatar
  [10] Luciiiik [*]

  Nejvíc se potím při menstuaciSml31

  superkarma: 0 16.09.2009, 14:12:10
 8. avatar
  [9] čiperka [*]

  Prožívala jsem stresový  emoční pocení-studený pot,skoro zimnice,vlhké dlaně, pocit stažených cév bez průtoku krve..Strašné. Myslím i hrozně nezdravé,pokud je to často.Naučila jsem se to ovládat, dneska to už neznámSml16 S přibývajícím věkem a jistým poklesem hormonů jsem zažila noční pocení-děs a běsSml15Dnes neznám-díky bylinkám,vč.mateří kašičce,pupalkovým kapslím....Nikdy jsem neužila horm.terapiiSml23Jsem bez potížíSml16Dnes je spousta vynikajících i přírodních přípravků proti pocení, nikdo při dodržení základní hygieny  a pravidelné výmění prádla a ošacení nemusí být upocený a smradlavýSml23Horší je to v případě  nějaké nemoci,jako píše monča, to je pak fakt problém.Takové lidi litujuSml15

  superkarma: 0 13.09.2009, 10:55:33
 9. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  monca13 — #6 mas to vsechno moc tezky... Sml22Sml15Sml15Sml15

  superkarma: 0 12.09.2009, 13:04:36
 10. avatar
  [7] Bazuzu [*]

  monca13 — #6 To vás opravdu lituju. Ale zvládáte to s nadhledem!Sml67

  superkarma: 0 12.09.2009, 12:58:26
 11. avatar
  [6] monca13 [*]

  Existuje ještě jedna příčina nadměrného pocení -  poškození míchy, ze které vycházejí nervy a tudíž takové poškození ovlivňuje celý nervový systém. Tento problém se nevyskytuje pravidelně, spíš výjimečně, ale bohužel patřím k jedincům, které postihl. Příčiny, které jej vyvolávají, jsou různé (kromě té základní), u mě to bylo zřejmě nejdříve nedostatečné vyprazdňování močového měchýře, potom (kromě toho?) se paradoxně začnu potit když je mně zima, což mě ještě ochladí (tahle funkce funguje perfektně Sml15 ) ale současně to vyvolá další pocení, které už logicky není potřeba. Takže nejlíp je mně v létě na sluníčku, musí být nejméně 25°C (ale lepší je, když je 30°), nebe bez mráčku a pokud možno bezvětří, takže bych se potřebovala přestěhovat někam do teplých krajin.

  V poslední době se příčiny pocení zase změnily, přestala jsem se úplně potit když ležím nebo sedím s nataženýma nohama a to opravdu šílené pocení začne asi hodinu po posazení s nohama od kolen dolů (na vozík). To se potím i když je horko a jsem na sluníčku, ale v tomto případě to líp snáším. Když takhle sedím doma, potím se bez přestání třeba 5 hodin - po tu dobu, co sedím na vozíku) a po přesunutí do postele (ať už tam potom ležím nebo sedím s nataženýma nohama) pocení okamžitě přestane.

  Pár zajímavostí - potím se jen na pravé straně těla, od hlavy cca po prsa, ale mokrá bývám až do pasu (včetně pravé ruky), když si v létě občas zajedu do hospůdky na pivo, po nějaké době pocení přestane (ale nevím, jestli je to tím pivem nebo tím, že sedím na sluníčku - no, vlastně asi to bude spíš tím pivem, protože když jsem "jen" sedávala na sluníčku, pocení nepřestalo). 

  Když se potím doma, aspoň trochu se "chráním" ručníkem kolem krku, kterým si současně utírám obličej, ze kterého mně doslova teče pot, v nejhorším případě si přehodím ručník nebo osušku přes hlavu. Takto jsem schopná během čtyř nebo pěti hodin "propotit" 4 ručníky a/nebo (zkrátka 4 kusy) ručníky a osušky, takže jsou úplně mokré. Docela by mě zajímalo, kolik je to litrů.

  Šalvěj už jsem vyzkoušela, nejdříve jako čaj, teď zkouším tobolky, které obsahují šalvěj a yzop (nedávno tady byla na ně reklama), ale nevypadá to, že by pomáhaly na moji diagnózu.

  Možná se zeptáte, co na to říkají doktoři. "To je zkrátka porucha termoregulace, snad bude zítra tepleji a bude vám líp." Sml68

  Nesmírně mě to omezuje v životě, vyčerpává a samozřejmě je to jednou z příčin mých depresí.

  Tak to jen na doplnění informací uvedených v článku. (Mimochodem, já se potím i na hřbetu pravé ruky, kde se prý potíme nejméně, a snad víc než na dlani).

  Ze zoufalství už jsem zkoušela i antiperspirant (nějaký nový, hypoalergenní, protože ani prodavačce v drogerii se nezdálo vhodné používat antiperspirant na čelo, odkud pocení začíná - kupodivu pocení pod paží si při tom všem ostatním ani neuvědomuji), ale antiperspirant stejně nepomohl.

  1. na komentář reaguje Bazuzu — #7
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #8
  superkarma: 0 11.09.2009, 18:58:15
 12. avatar
  [5] Dante Alighieri [*]

  wtipna — #4 Já se natřu vždycky hned po sprše, jinak do rána smrdím. Moje tělo opravdu odpočinek od antiperspirantů nemá a nemyslím si, že by to vadilo. Víc mi vadí to nepohodlí, pokud na to náhodou zapomenu.

  superkarma: 0 11.09.2009, 15:20:38
 13. avatar
  [4] wtipna [*]

  Bazuzu — #3 Ale to je u antiperspirantu (kuličky). Ne u deodorantu (spreje). Nebo ne? Sml80 Já teda používám kuličku, protože jinak smrdím sama sobě. Akorát jsem nevěděla, že je lepší se jí natřít večer, jenže to si tělo pak neodpočine, ne? Sml15

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #5
  superkarma: 0 11.09.2009, 11:14:48
 14. avatar
  [3] Bazuzu [*]

  Vyděsil mě ten hliník a rakovina prsu. Nejspíš se přestanu sprejovat...

  1. na komentář reaguje wtipna — #4
  superkarma: 0 11.09.2009, 07:48:46
 15. avatar
  [2] succubus [*]

  Zajímavé. Tak jsem zas o něcoo chytřejší.Sml16

  superkarma: 0 11.09.2009, 07:44:08
 16. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml31 Sml30 20 000.-, to se raději budu při práci potit, nehledě k tomu, že naopak potem odchází z těla škodlivé látky Sml67Sml80

  superkarma: 0 11.09.2009, 07:14:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme