.

Usušte rohlíky a vyrazte do Blatné

Cestování

Usušte rohlíky a vyrazte do Blatné

Hrady a zámky většinou ještě spí zimním spánkem a o svých prvních návštěvnících si nechávají  zatím jenom zdát. Ale to neznamená, že by nám neměly co nabídnout. Zámek Blatná má zajímavou „atrakci“. Ve své rozlehlé oboře chová stádo daňků, které se od vás nechá krmit i hladit.

Blatná

Mnohé zámky mají i v tomto období otevřené alespoň brány do zahrad, parků a obor a lákají alespoň k příjemným procházkám. Zámek Blatná má ještě něco navíc. Ve své rozlehlé oboře chová stádo daňků, které je zvyklé na lidi, takže ho můžete nejen nerušeně pozorovat, ale když budete mít po ruce něco k snědku, třeba jablko nebo tvrdý chleba, přijdou až k vám. Za drobný pamlsek se ti ostřílenější nechají dokonce i pohladit.

To jsem slyšela z vyprávění a chtěla jsem to zažít osobně. Když jsem zámek navštívila poprvé, neměla jsem pro ně nic na zub, takže jsem je viděla jen zdálky. Vůbec se neobtěžovali ke mně přijít. Jsou pěkně mazaní.

Blatná

Tentokrát jsem si tu příležitost nechtěla nechat ujít. Nacpali jsme kapsy tvrdými rohlíky a jablky a vypravili se do zámecké obory. Minuli jsme cedulku krmení daňků na vlastní nebezpečí, zavřeli za sebou pečlivě bránu a vydali se po cestě do hloubi zámeckého parku. Občas bývají k vidění už v blízkosti zámku, ale tentokrát se schovali v lesíku.  Zřejmě je rušil hluk motorové pily správce parku. 

BlatnáNajednou jsme je spatřili. Stáli asi padesát metrů od nás. Perfektně maskovaní, takže skoro splývali s terénem. Mlčky jsme se navzájem pozorovali. Vyndali jsme z kapes rohlíky a začali je lákat. Ti odvážnější zbystřili, ale zatím nic nenasvědčovalo tomu, že by se chtěli přiblížit. Že by to byla jen fáma o jejich ochočenosti?

Hodili jsme k nim pár jablek a daňkové se konečně pohnuli. Přesvědčili jsme je, že jdeme s dobrými úmysly, a vydali se k nám. Ale jenom samci, samice stály i nadále v bezpečné vzdálenosti a jen pozorovaly, jak si paroháči pochutnávají na rohlících a jablkách. Byl to nádherný zážitek, vidět je tak zblízka, a dokonce si na ně sáhnout. Jenomže s posledním rohlíkem byl konec kamarádčoftu. Jakmile zjistili, že máme prázdné kapsy, odporoučeli se zase do bezpečné vzdálenosti.

Ale i tak to byl moc hezký zážitek, který byste si rozhodně neměli nechat ujít, až budete mít cestu kolem Blatné.

Mimochodem, kousek od zámku je lihovar, kde prodávají nejen vlastní pálenku, ale i skvělé víno, takže máte další tip na hezký výlet.

Blatná

Klikněte si na mapu

   
23.02.2011 - Doma - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] mio [*]

  Dana Svobodová — #7 tak možná se natáčela na obou místechSml80 - každopádně my tam vloni jeli hlavně kvůli tomu (dcerka tu pohádku zbožňuje)..a v pohádce je určitě v záběrech věž zámku v Blatné a zde vezl Neckář Helenku na loďce za zpěvu "Znám jednu starou zahradu" - místo souhlasí, jen ta voda už je tak zaleknínovaná, že by teď tudy těžko propluliSml54:

  superkarma: 0 23.02.2011, 17:53:27
 2. [7] Dana Haklová [*]

  mio — #6 Také jsem o tom slyšela. Ale teď o víkendu říkali na Radiožurnálu, že se natáčela v Bojnici.Sml16 Tak teď jsem z toho daněk

  1. na komentář reaguje mio — #8
  superkarma: 0 23.02.2011, 16:17:44
 3. avatar
  [6] mio [*]

  Byli jsme tam loňské léto. Je tam fakt hezkySml67, akorát se musí člověk trochu vyhýbat bobkodráze..Jo a pro zajímavost - na zámku se natáčela "Šíleně smutná princezna" Sml16

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #7
  superkarma: 0 23.02.2011, 14:33:23
 4. avatar
  [5] elephant [*]

  Paroháče se ti zachtělo, jo? Sml58

  superkarma: 0 23.02.2011, 09:29:02
 5. avatar
  [4] Florencie [*]

  elephant — #3 Někdy mě tam musíš vzít Sml26

  superkarma: 0 23.02.2011, 09:02:37
 6. avatar
  [3] elephant [*]

  Ještě před pár lety byly v parku cedulky, že daňky je krmit a hladit zakázáno, ale lidi to stejně zcela ignorovali, tak koukám, že ji radši změnili na "na vlastní nebezpečí". Expozice zámku není nijak převratná, ale zámecký park opravdu stojí za to. A teď prý je jednou denně při rozšířené prohlídce přítupná i Zelená světnice, tu bych ráda viděla. Myslím, že se v létě, po nějakých dvou třech letech, na Blatnou zase vypravím Sml16

  1. na komentář reaguje Florencie — #4
  superkarma: 0 23.02.2011, 08:27:58
 7. avatar
  [2] femme [*]

  dost nebezpečné Sml24

  superkarma: 0 23.02.2011, 08:24:35
 8. avatar
  [1] enka1 [*]

  Já bych se bála, zvlášť v říjiSml24

  superkarma: 0 23.02.2011, 07:48:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme