Domácnost

Úsporný dům

Přes 40 % spotřeby energie jde v zemích Evropské unie na vrub bydlení. Tato oblast je zároveň zodpovědná až za 40 % všech odpadů a za 30 % emisí kysličníku uhelnatého. Ušetřit při stavbě a obývání domů tak není pouze otázkou osobního prospěchu jednotlivců, ale záležitostí ekologickou i ekonomickou v měřítku vskutku nadnárodním. Jenže jak na to? Ať už budete stavět, nebo rekonstruovat, poradí vám kniha Marcely Počinkové, Danuše Čuprové a spolupracovníků - Úsporný dům od Vydavatelství Era.

Trvale udržitelný rozvoj
Heslem poslední doby je takzvaný trvale udržitelný rozvoj. Jde o to, aby neklesala životní úroveň obyvatelstva, aby dokonce aby mírně rostla, ale zároveň aby docházelo k čerpání přírodních zdrojů pouze na tolik, aby se samy stíhaly obnovovat, a aby znečišťování přírody nepřekračovalo hranici, s níž si tato sama dovede poradit. Někteří autoři, jako například sociolog Keller, prohlašují trvale udržitelný rozvoj za mýtus a volají po snížení konzumu a znečišťování i za cenu poklesu životní úrovně, to je ovšem řešení krajně nepopulární. Heslo trvale udržitelného rozvoje se tak promítá i do stavby a rekonstrukce domů...

Trvale udržitelný dům
Dům odpovídající požadavkům trvale udržitelného rozvoje je takový, který plně vyhovuje svým obyvatelům co se týče komfortu bydlení, ale zároveň minimálně zatěžuje životní prostředí. Z toho vyplývá například volba staveniště a užitých materiálů, která musí počítat i s možností pozdější rekonstrukce či recyklace budovy po té, kdy doslouží, ale také volba zdrojů energie pro dům a důraz na ekonomické využití této energie. V Evropské unii je z alternativních zdrojů, jako je například sluneční záření, biomasa, vodní a větrné elektrárny a podobně, pokrýváno 6-7 % spotřeby energie, v ČR je to však zatím jen 2 %. Do roku 2010 počítá EU s nárůstem na 12 %, a tak by se na tomto trendu měla podílet i Česká republika.

Nejdříve koncepční řešení
Heslem „nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci“ by se člověk měl při stavbě a rekonstrukci domu řídit především. Rozsáhlejší počáteční investice do kvalitního materiálu a vybavení nám později ušetří velké množství prostředků. K tomu patří i v současnosti stále opomíjené plánování stavby domu s odborníky - a to nejen na vzhled domu, ale právě na ekonomičnost jeho chodu. V úvahu je třeba brát lokalitu, v níž se dům staví, převládající klima, směr vzdušných proudů, sluneční záření a mnohé další věci. Je například nerozumné umístit rozsáhlou prosklenou stěnu směrem, z něhož většinou vanou chladné větry...

Jak ušetřit na elektřině?
V uzavřených prostorách tráví člověk téměř 90 % svého času a je proto nesmírně důležité dbát na vhodné osvětlení. Do prostor využívaných častěji a dlouhodobě se vyplatí umístit úsporné kompaktní zářivky. Dnešní technologie už jsou na takové úrovni, že se tyto zářivky rozsvěcí okamžitě, nikoliv po několikerém bliknutí, jak tomu bylo dříve, a neobtěžují uživatele místnosti poblikáváním a zvukovými efekty. Klasická žárovka totiž využívá energii, kterou spotřebuje, z 92 % na tvorbu tepla a pouze z 8 % na tvorbu světla. Úsporná zářivka má sice vyšší pořizovací náklady, ale vydrží déle a při provozu vám ušetří 70-80 % energie. Do míst používaných výjimečně, jako jsou třeba sklepy, můžeme umístit obyčejnou žárovku, je ovšem dobré ji umístit na pohybový senzor, aby se nám nestávalo, že my nebo děti zapomeneme při odchodu zhasnout - ostatně při odchodu s plnýma rukama je to i pohodlnější...

Existuje mnoho dalších cest, jak ušetřit - ať už je to volby vhodných izolačních materiálů, architektonický návrh místnosti minimalizující úniky tepla, využití moderních elektrických spotřebičů či obnovitelných zdrojů energie... Chcete-li se dozvědět víc, přečtěte si tuto knihu...

Používáte doma úsporné zářivky? Máte moderní spotřebiče s nízkou spotřebou energie, nebo „krmíte“ starou ledničku či pračku? Využíváte nějak alternativních zdrojů energie? Víte, kde z Vašeho bytu uniká nejvíce tepla? Myslely jste při stavbě nebo rekonstrukci na ekologii? 

   
25.10.2006 - Dům a byt - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [11] mikule [*]

  Ťapina: Jenže ony vydrží okolo 2 let.Záleží na frekvenci rozsvěcení. Opravdu se ta investice vyplatí?

  superkarma: 0 16.12.2006, 12:55:41
 2. avatar
  [10] Eva_CZ [*]

  kareta: oni se tady snazej, ale je to prd platny. Mame spec.zaluzie a balkon obehnanej sitema a vubec, ale mne je tady furt vedro, chladim na 18C, pokud jsem sama doma, pokud jsou doma kluci, musim pridat aspon na dvacet. Oni se klepou zimou a ja nadavam na vedro. Rikaji mi Tucnak.

  superkarma: 0 25.10.2006, 13:41:57
 3. avatar
  [9] paviocko [*]

  Spotřebiče máme nové necelé 3 roky, úsporné žárovky nemáme, máme taková zvláštní bodová světýlka a krom toho je přítel maniak a pořád zhasíná. Ale šetříme vodou a v zimě skoro netopíme. Takže za elektřinu nám vrací cca 5 tis ročně

  superkarma: 0 25.10.2006, 12:47:41
 4. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Amálie: Úsporné žárovky ale nemusí mít jen to studené bílé světlo, některé mají úplně normální, že podle interiéru nepoznáš, jestli tam svítí úsporná nebo normální. My jsme vyměnili za úsporné všechny a spotřeba elektřiny se dost podstatně snížila, nehledě na to, že od té doby, co jsou tam ty úsporné, rok a něco, tak jsme žádnou žárovku neměnili.

  superkarma: 0 25.10.2006, 11:44:32
 5. avatar
  [7] Amálie [*]

  Ledničku a mrazák jsem opustila, páč mě nebavilo odmrazování a teď mam klídek, pračku jsem si pořídila s vážení prádla, takže sama nadávkuje el i vodu, i vše ostatní je nové. Za el ani vodu nedoplácim nic. A to nijak nešetříme.

  Úsporné žárovky mě nebaví, dlouho se nahřívají a jejich světlo mi připadá "špinavé", blbě se mi u toho třeba čte nebo přišívá knoflík.

  superkarma: 0 25.10.2006, 10:51:44
 6. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Pokud si jednou necháme postavit dům, pak chci, aby byl z tohoto hlediska co nejlepší.

  superkarma: 0 25.10.2006, 09:08:30
 7. avatar
  [3] kareta [*]

  Eva_Fl: na jihu jsou parametry nastaveny jinak- výhodná je orientace na sever a východ. Co závěsy a žaluzie, nefunguje to?? Popř. stromy, kytky- ty ochlazují.
  Já ovšem bývala na jihu velmi spokojená i bez klimy. Ex šílel, neustále jsme se přetahovali o ovladač- on tlumil teplotu, já vypínala klimu...

  superkarma: 0 25.10.2006, 07:51:13
 8. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Do naseho bytu vnika prilis mnoho tepla, tak chladime jak sileni... :-)))) mame vsechno novy a moderni a nevim, jakou to ma spotrebu, protoze vsechno je to jen sranda, az na tu klimatizaci.

  superkarma: 0 25.10.2006, 03:27:47
 9. avatar
  [1] bonda [*]

  Úsporné zářivky používám, vyhodila jsem 16 let starou ruskou ledničku kvůli vysoké spotřebě, ačkoliv ještě neodešla úplně, vyměnili jsme stará okna za plastová a už teď, když se ještě moc netopí, je poznat, jak se v bytě víc drží teplo.

  superkarma: 0 25.10.2006, 00:48:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme