Stratocaching je unikátní experiment českého sdružení Žádná věda, který spojuje vypuštění stratosférického balónu s geolokační hrou pro veřejnost. Minulý rok se do této hry přihlásilo přes 13 000 účastníků a v den startu sledovalo přímý přenos videa z balónu na internetu 220 000 lidí. Letošní start je plánován na 25. října 2014, registrace do hry je již otevřená na webu projektu a ve speciální mobilní aplikaci Stratocaching.

V čem spočívá Stratocaching? Balón vyletí do stratosféry a z jeho speciální gondoly, tzv. Dropionu, vypadne 12 javorových semínek – 40 cm velkých létajících kapslí zvaných Stratocache se zabudovaným geolokačním zařízením. Kapsle po dopadu na zem nahlásí svou polohu a tisíce lidí je pak s použitím GPS navigace hledají v terénu.

Stratocaching

Tento kouzelný nápad, i přes některé technické nedostatky, uchvátil v listopadu 2013 širokou veřejnost a Stratocaching se po své úspěšné premiéře dočkal několika významných ocenění i celosvětové publicity. Vůbec poprvé v České republice se také díky Stratocachingu podařilo uskutečnit přímý přenos videa ze stratosféry.

Silní partneři pro popularizaci vědy

Organizátoři hry se rozhodli Stratocaching zopakovat i v roce 2014 nejen kvůli nadšeným reakcím veřejnosti a fanoušků z celé republiky, kteří chtějí dobrodružné hledání pokladů zažít znovu. Hlavním důvodem pro nový start bylo to, že vědecko-popularizační kouzlo experimentu nebylo v loňském roce ani zdaleka vyčerpáno. Některé technologie navíc v extrémním testu neobstály a na řadu tak mohou přijít další inovace. Stratocaching proto i letos vzniká ve spolupráci expertů z mnoha oborů* a navíc získal oficiální záštitu vlivných institucí**.

Stratocaching

Hlavním partnerem letu Stratocaching 2014 se stal kariérní portál Jobs.cz, který myšlenku hravé vědy, vzdělávání a seberealizace prostřednictvím inspirativních nápadů dlouhodobě podporuje: „Stratocachingu fandíme především proto, že není pouhou zábavnou hříčkou. Celý projekt výborně ukazuje, jak jsou Češi nadaní, nápadití a že mnozí dokáží vytrvale hledat způsob, jak dosáhnout něčeho mimořádného. Tytéž rysy jsou součástí příběhů řady úspěchů v kariéře, k nimž se snažíme inspirovat,“ doplňuje Tomáš Ervín Dombrovský z týmu portálu Jobs.cz.

„Vesmírná“ hra pro celou rodinu

Balón kromě kamer a palubních elektronických systémů ponese deset soutěžních Stratocache. Každá z těchto „stratokešek“ je označena jménem svého sponzora, kterými jsou značky AXIS, BASF, ESET, Jobs.cz, Fond pojištění vkladů, Volkswagen, O2 a Logitech G. Kromě toho jsou zařazeny ještě dvě experimentální Stratocache X tvořící jakýsi experiment v experimentu.

Stratocaching

Klíčovým prvkem hry Stratocaching je profesionální mobilní aplikace pro platformy iOS, Windows a Android, kterou dodala společnost PRIA. Registrovaní účastníci hry budou moci přímo v této aplikaci nejen sledovat video z balónu, ale také zde zjistí přesnou polohu Stratocache poté, co dopadnou na zem. Aplikace je také jediným způsobem, jak mohou hráči nahlásit svůj nález a přihlásit se o výhru od sponzorů – a to načtením QR kódu na křídle stratokešky. Hra je určena pro širokou veřejnost a každý, kdo dorazí k semínku ze stratosféry, bude zařazen do slosování o zajímavé ceny, mimo jiné o speciální minci zvanou Stratocoin.

Hledá se nový „kouzelný experiment“

Stratocaching

Organizátoři Stratocachingu a jejich partneři spustili kromě samotného hledání stratokešek ještě několik doprovodných soutěží. Na webu Stratocaching si například registrovaní účastníci mohou tipnout, kam dopadne gondola balónu. Nejvyšší odměnu ale získá ten, kdo přijde s novým nápadem - kouzelným experimentem, který podobně jako Stratocaching dokáže spojit krásu, vědu a zábavu. Vzhledem k tomu, že tento úkol je velmi náročný a vyžaduje fantazii, kreativitu a skutečnou touhu poznávat, bude vítěz odměněn zdaleka nejvyšší cenou v celém projektu. Hlavní partner, kariérní portál Jobs.cz, autora nejlepšího hravého experimentu odmění cestou na veletrh inovací International CES 2015 v Las Vegas. Soutěže připravují i někteří z partnerů Stratocachingu – v jedné z nich si účastníci například mohou zasoutěžit o vybavení školy, kterou sami určí.

Stratocaching

Registrace již běží

Do hry Stratocaching se zájemci mohou nezávazně přihlásit na webu Stratocaching nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci, která je již bezplatně ke stažení pro zařízení iOS, Android a Windows Phone.

Předběžné datum a místo startu bylo stanoveno na 25. října 2014 v 10:00 z Observatoře ČHMÚ Praha-Libuš. V závislosti na počasí a konkrétních směrnicích Úřadu pro civilní letectví, jehož povolení je k letu potřeba, však může dojít ke změně.

Více informací najdete na www.stratocaching.cz, projekt můžete také sledovat na profilech Stratocaching na Facebooku a Twitteru.

Reklama