Vztahy

Úspěšná žena a žárlivý manžel

Moje známá Monika pro mě byla vždycky tak trochu osobou hodnou obdivu. V práci se jí dařilo a úspěchů přitom dosahovala díky svým skutečným schopnostem. K tomu se zdálo, že rodinný život a jeho organizaci zvládá vcelku levou zadní. O to větší bylo moje překvapení, když jsem se jednou při náštěvě ocitla přímo v jeho středu.

Poslušná a úslužná

Ze zdravě sebevědomé ženy se totiž stala domácí puťka v okamžení, kdy u dveří zazvonil její muž a ona mu běžela otevřít. Už to mě trochu zarazilo, copak nemá klíče? To samé se opakovalo o chvíli později, když dorazil dvanáctiletý syn. Klíče samozřejmě měl taky, ale zazvonit na mámu je přece pohodlnější. Tohle je možná maličkost, ale způsob, jakým je hned obskakovala a divže jim i boty nezouvala, mi úplně běžný nepřišel.

"Danku, dáš si polívku nebo jen knedlíky a omáčku?" běžela za svým mužem, zatímco mě nechala sedět na pospas v obývacím pokoji. Podotýkám, že jsem to byla já, kdo byl pozván na návštěvu. Ani Tomík, kluk jako hora, si nemohl sám namazat housku, to všechno bylo na ní. Stejně jako to byla ona, kdo po náročném pracovním dni den co den obstarával nákupy, chystal večeři, kontroloval školní úkoly. Kolegové, které v práci dokázala  případě potřeby přimět ke spoustě práce, by se nestačili divit. Byl to úplně jiná Monika než ta rázná a přitom příjemná kolegyně, která měla na spoustu věcí jasný názor a nebála se ho říct, najednou přede mnou byla spíše zakřiknutá mladá žena, jejímž největším životním cílem byla spokojenost manželova. Tomu odpovídalo nejen jeho obskakování, ale i uctivý projev vůči němu. On přitom nijak příjemný nebyl. Mimochodem, zrovna v tu dobu se mu v práci dvakrát nedařilo a rozhodně vydělával méně než Monika.

Žárlí na všechno

Když jsme si pak a pár dní u kafe povídaly, ukázalo se, že Daniel je navíc hodně žárlivý. To Monice vadilo možná víc než to, že doma očekává plný servis a považuje se za hlavu rodinu, zasluhující veškerou myslitelnou pozornost. "To mi tak nevadí, já se o ně starám ráda a nepřijde mi, že by toho mohl dělat víc," říkala. Zároveň však připustila, že na rozdíl od svého muže vlastně nemá žádný čas sama ne sebe.  

"Ale ta jeho žárlivost je horší. Vadí mu i polopracovní telefonáty kolegů z práce a třeba pracovní večeře? To už je doma skoro oheň na střeše," líčila s tím, že žádný skutečný důvod k takovému podezírání neexistuje. Shodly jsme se na tom, že za tímhle jeho chováním bude dost možná nějaká vnitřní nejistota, daná i pracovními neúspěchy. "Já to přitom chápu, nemůže za to, že se firmě, v níž pracuje, nepovedlo uzavřit naplánovaný obchod, a nikdy jsem mu to nevyčetla."

Psychologové by tu naši domněnku nejspíše potvrdili. "Bodejt by muž nežárlil, když se kolem úspěšné ženy točí tolik mužů. Pro ženu je žárlení muže zátěž. Proto má smysl, aby se žena svému muži více věnovala, dala mu najevo, že si ho váží a že má pochopení pro jeho starosti. Každý muž je svým způsobem ješitný, tedy málo si věří a chce být chválen," komentuje situaci v Moničine rodině pražský psycholog Vladimír Pohl. A vysvětluje tak, že Moničino chování mělo jistou logiku.

Jenže v jejím případě šlo o více než o projevení zájmu, pro samou starost o své dva chlapy neměla Monika čas, kdy by se věnovala svým zájmům. A to byla chyba. "Pro samotnou ženu je hodně důležité, aby se sobě věnovala nikoliv jako cizí, ale aby si rovněž dopřála více plnění vlastních přání. Je to potřeba, aby byla v pohodě a aby mohla více pozornosti věnovat ostatním," potvrzuje psycholog. Podle něj jinak hrozí, že žena bude k ostatním nerudná a nechápavá, protože se sama bude cítit ohrožená. Je hodně důležité, aby proto měla vlastní pohodu a klid.
 
"Vždy bude pro manžele výhodou, když se budou vzájemně respektovat ve svých potřebách a když budou mít sklon opravdu spolupracovat a vzájemně si pomádat. Vím, zní to jako fráze, ale opravdu ten, kdo chce nabízet, si musí udělat pohodu a pořádek především v sám sobě," uzavírá psycholog. 
 
Snad jen malý dovětek: v Moničině rodině se situace v poslední době začala měnit poté, co si Daniel našel nové lepší místo a má pocit, že v práci se mu daří. Jakoby se stal sebevědomějším sám ze sebe a už si to nemusel dokazovat vůči své ženě...  
     
   
14.10.2004 - Láska a vztahy - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. [45] Rikina [*]

  Možná to Monika má odkoukané od rodičů, třeba to měli doma zařízeno stejně. Nakonec to třeba dělá ráda. Proč by si takového člověka brala, kdyby jí to vadilo ? Některé ženy jsou přesvědčeny, že to tak má být, aby ony pečovaly o manžela. Že je žárlivý, to je druhá věc. To by asi byl stejně, i kdyby to měli doma zařízeno jinak. Teorie, že každý muž je ješitný a málo si věří - no, možná pan psycholog si málo věří, mně se zdá, že většina mužů si věří docela dost. A že nechala Monika sedět návštěvu v obýváku a šla ohřát jídlo, to je špatně ? Proč ? Nevím, já bych v tomhle příběhu zase tolik problémů nehledala.

  superkarma: 0 14.10.2004, 16:08:13
 2. avatar
  [41] Amálie [*]

  Lubo: Takže bys jí za to nějraději.... To znam, u nás taky říkame i jídlo

  superkarma: 0 14.10.2004, 12:41:42
 3. avatar
  [38] Amálie [*]

  Lubo: Chicht, zrovinka včera jsem v poledne dostala "vynadáno", že má hlad, a za to můžu já! Naučila jsem ho pravidelně snídat a obědvat Tak si vyndal omajdu z ledničky a pochvaloval si, jak si mě dobře ulovil Když jsem ho poznala, jedl jednou denně pizzu nebo co restaurace nabízely na dovoz do firmy a pil 7kafí denně

  superkarma: 0 14.10.2004, 12:12:09
 4. avatar
  [36] Amálie [*]

  Luciš: Díky Ale dalo mi to "práce" Byla jsem zvyklá, že ex mi ani nepomohl s těžkým nákupem, natož něco jiného. A když muj prosadil, že taky doma bude něco dělat, jaksi mi to narušilo muj stereotyp a přiznam se, že ze začátku jsem musela odcházet, abych neviděla, jak to nádobí meje strááášně dlouho Teď mam "povoleno" nakupovat pouze lehké drobnosti mé osobní potřeby. Dokonce je tak šikovnej, že se seznamem dojede do supermarketu sám od sebe. Jedniné, co mi zůstalo, že ho na velkej úklid pošlu za klukama nebo do práce. Sice se mu to nelíbí, ale chápe, že by se mi motal pod nohama a narušoval muj systém Na jaře plánujem , tak jsem zvědavá, jak to bude probíhat potom... aby na větší úklid nechtěl vyexpedovat z bytu on mně

  superkarma: 0 14.10.2004, 12:08:58
 5. avatar
  [34] Luciš [*]

  Amálie: tak tak. Nápodobně

  superkarma: 0 14.10.2004, 11:54:12
 6. avatar
  [33] Amálie [*]

  Lubo: Máš pocit, že si musíš večeři zasloužit? Tak to znam Jsem ženská podnikavá, mam dvě firmy a razim heslo, že domácnost, kde teče teplá voda a stojí ženská s mozkem, nevyžaduje téměř žádný čas. (Podotýkám, že děti teprv plánujem). Jenže teď žiju s , oba jsme rozvedení a on je úúúúpně na větvi, že má denně teplý jídlo, večer čerstvou bábovku, nemusí zápasit s pračkou za účelem vydání čistejch trenek a tak podobně. Takže má přesně ty symptomy "zásluhy večeře". Tak meje nádobí, vynáší koš, venčí hafana a udělal by snad cokoliv, o co bych ho požádala. Nikdy jsem takovýho chlapa nepoznala a zezačátku mi to trošinku lezlo na nervy, ale teď už vim, že s TIMHLE chlapem se nemusim bát mít děti.

  superkarma: 0 14.10.2004, 11:51:23
 7. avatar
  [31] Markýza [*]

  Lubo: No já se musím přizant, že když jsem se vdávala tak jsem ani moc vařit neuměla, sice jsem předtím byla půldruhého roku v Praze na ubytovně, ale co si tak asi mladá hola sama uklohní. Takže jsem se takové domácnostní práce a domácí jídla učila za pochodu, můj měl velkou trpělivoat (nebo byl dost zaláskovaný) tak mu to ani moc nevadilo, ona tchýně byla vdova a tak se o sebe uměl postarat málem líp než já. Nikdy neměl problémy s tzv. "ženskými" pracemi a nemá dodnes. Akorát žehlit nechce, to musím já a dělám to děsně nerada. Když jsem byla těhotná i okna poumýval. Dělba práce funguje pořád.
  Přeju vám ať vám to dlouho vydrží.
  PS: jo, někdy je to tu velmi nebezpečné. Už jsem si pořídila přilbu

  superkarma: 0 14.10.2004, 11:18:40
 8. avatar
  [29] Markýza [*]

  Lubo 24: jasně, ale jsou i MUŽI, kteří připouští, že žena může být jejich partnerem a chovají se podle toho, to jsou to co zvládli emancipaci nejen teoreticky. Fakt je ten, že hodně záleží navýchově v rodině, na pstoji rodičů a na příkladech partnerského chování, např. moje babička byla typická žena v domácnosti a pracovat šla až teta, jako nejmladší ze tří dětí, dokončila SŠ a nastoupila do práce. No a důsledek byl ten, že můj otec si neuměl ani chleba ukrojit ani čaj uvařit, protože na to byla ona doma. Život ho taky naučil. Ale to je jiné a hlavně pro mě pořád smutné povídání.

  superkarma: 0 14.10.2004, 11:00:29
 9. [28] okno [*]

  S manželem jsme 18let,máme 17-ti letého syna a 10-ti letou dceru.Manžel podniká,já podnikám..mjáme každý jiný obor podnikání,ale ve stejné budově, ve stejných prostorách..jsme spolu v práci, ale doma moc ne..každý máme svoje sportovní aktivyty, kterým se věnujeme po večerech, s domácností mi pomáhá, na to si stěžovat nemůžu..ale ..v poslední době začíní být žárlivý..žádnou záminku jsem mu nezadala,ale změnili jsme známé, vyměnili je za mladší a já najednou začala semotamo po večerech do vinárny apod.Manžel nechtěl,nekouří,nepije,pak jen poslouchám,jak je tam nahuleno,hudba je na jedno brdo..tak chodím sama..nevadilo mu to,ale poslední dobou mám dojem,že to hůř vydýchává..říká,že je teď moderní mít milence, že musím určitě taky někoho mít, abych byla IN..tak nevím.Doma sedět nebudu, on se mnou nechce..někdy se přemůže a jde,ale vím,že ho to nebaví.Nemá to řešení..

  superkarma: 0 14.10.2004, 10:58:25
 10. avatar
  [27] Markýza [*]

  Kelly: no já bych mu to asi na hlavu hodila, ale kamarádka je klidnější
  Wiki: proč by si dělala doma čurbes, když předpokládala, že to bude uklízet sama? A pod oknem mají husté křoví, tam ten talíř vyděsil akorát nějakou kočku a pár vrabců, dokonce se ani nerozbil, jenom byl pěkně vylízaný.
  medved: nejspíš láska?, mě dorazilo, když jsem zjistila, že sestřenka je doma bita jak žito a vykazuje normální syndrom týrané ženy. Největší ránu jsem dostala, když se mě ptala, jestli já jsem někdy od mého muže nedostala, ona si myslí, že je to normální.

  superkarma: 0 14.10.2004, 10:53:41
 11. avatar
  [22] Luciš [*]

  Wiki: no já bych to šupla do kýbla. kdo by to potom z té podlahy uklízel. Vidím to uplně živě. Našlápnout koš, naklonit, seškrábnout, ten by valil bulvy

  superkarma: 0 14.10.2004, 10:42:23
 12. avatar
  [21] medved [*]

  dycky me po precteni podobnych pribehu napada, co chytre, sikovne zenske nuti chovat se doma jak onuce ze by je bavilo hrat si na obet ?

  superkarma: 0 14.10.2004, 10:40:20
 13. avatar
  [20] Wiki [*]

  no, ja bych to asi nehazela z okna, prece jen je riziko, ze to dole nekoho prizabije :oDD Bud by letel z okna jen ten spenat nebo by to cele letelo na podlahu :)

  superkarma: 0 14.10.2004, 10:21:08
 14. avatar
  [19] Kelly [*]

  Markýza: to je super , úplně to vidím před očima, jak ten talíř se špenátem letí ... výborně jsem se pobavila
  Ale myslela jsem, že mu to hodíš na hlavu ...

  superkarma: 0 14.10.2004, 09:48:32
 15. avatar
  [18] Markýza [*]

  Chameleonka: je to jak z červený knihovny, to je fakt, ale je to ze života.
  Jak dlouho měl synek před očima tatínka jako vzor mužského chování? Nezoufej, třeba přebere něco od současného vzoru!

  superkarma: 0 14.10.2004, 09:44:50
 16. avatar
  [17] pohodarka [*]

  Žábina: pridavam se k tobe, asi ho zacnu na rukou nosit tak ne, to je jeho prace ale proste je to milacek, ktery se umi postarat sam o sebe i o sve - mne

  superkarma: 0 14.10.2004, 09:42:38
 17. avatar
  [16] Žábina [*]

  ježíš já si toho svýho musím vážit ....takovýhle servis v život neměl a ještě mi udělá co mi na očích vidí

  superkarma: 0 14.10.2004, 09:18:50
 18. avatar
  [15] Luciš [*]

  Ten můj je zlatej. Je asi jako pejsek z útulku (hrozny přirovnání) Ten mě sám od sebe na rukou nosí jenom proto že chodím do práce a něco vydělám narozdíl od jeho ex a že o víkendu vařím (byl zvyklý na ohřívané obědy z vývařovny zbylé z týdne) a žehlím Je hned připraven umýt nádobí, já nikdy hned po jídle neumývala, někdy mě to až rozčiluje . A když na něj někdy brblám, tak bych se druhý den protože mám i svačinu do práce nachystanou

  superkarma: 0 14.10.2004, 09:08:24
 19. avatar
  [14] Lotka [*]

  Každý si na druhého dovolí jen tolik, co mu ten druhý povolí, aby si dovolil

  superkarma: 0 14.10.2004, 09:06:52
 20. avatar
  [13] Chameleonka [*]

  Markýza: To je jak z červený knihovny Ale přiznám se, i já byla taková kráva, že jsem v době mateřský obskakovala svýho ex, protože jsem trpěla pocitem, že on se na nás dře, zatímco já se válim doma, pak jsem šla taky do práce a zase ho obskakovala, aby měl chudák všechno v cajku, podobně jsem opečovávala i dětičky, aby netrpěly, zkrátka jsem byla poměrně blbá
  Oči mi dost otevřel až můj , kterej je pravej opak mýho ex.. zodpovědnej chlap do nepohody.. jenže děti se předělávaj hodně ztuha, hlavně synek se dost situoval do podoby tatínka Sice v zásadě udělá vše, oč mu řeknu nebo čím ho zaúkoluju, ale víc ani fň.. a sám od sebe? Cha.. No, můžu jen doufat, že z něj nevyroste další podobnej jako tady citovaný

  superkarma: 0 14.10.2004, 08:24:58
 21. avatar
  [12] Markýza [*]

  Moje kamarádka si vzala muže, který byl o dvanáct let starší a do svatby bydlel u maminky, kde měl plný servis, přišel z práce a maminka mu servírovala až pod nos atd.. Když se oženil, tak to samé předpokládal i od ženušky a ona zamilovaná a hloupá to samosebou dělala, pak přišli děti a už na něj neměla tolik času. Jo taky nic moc nevydělával, ale byl spokojený, protože když dělali oba a byli jenom dva, nějak se to vždy utáhlo. No a na MD už tolik peněz nebylo a jednou, to byla kamarádka nemocná a on přišel z práce domů a vyžadoval opět plný servis, a ona sotva lezouc, mu oběd naservírovala až pod nos. Ten den měli špenát s bramborem a volské oko, je to rychlé a zdravé, jenže milostpánovi nešlo pod nos, že nemá maso a dal jí to najevo, no a ona se konečně vzepřela a povídá mu, tak ty to nechceš, a on na to, že chce maso, že si to zaslouží, že je celý den v práci a je živitel a podobné kecy, no a ona ty jsi hov.. živitel, když chceš maso, tak na něj musíš vydělat, a znova se ho zeptala jestli to bude jíst a on znova že ne, a tak otevřela okno v kuchyni a ten talíř i s tím jeho obědem vyhodila. Pak se sebrala a šla do postele. Večer, když její máma přišla s klukama, tak se divila, že ji manžílek obskakuje, vaří čajíčky, večeři klukům chystá sám a dokonce i umyl nádobí. Od té doby má doma zlatého chlapa, který je jí opravdu oporou a partnerem.
  Jo mimochodem, taky si našel líp placené zaměstnání.

  superkarma: 0 14.10.2004, 08:17:19
 22. avatar
  [10] verousek [*]

  Convalaria: kdy docházejí argumenty, nastupuje fyzické násilí ... hlavně u chlapů

  superkarma: 0 14.10.2004, 07:41:04
 23. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  man-mimo: dej si bucek.... Koukam, ze u vas na vsi uz mate Internet!

  superkarma: 0 14.10.2004, 04:40:42
 24. avatar
  [6] Dudlajlama [*]

  Proc se porad kolem chlapu musi chodit tutunununu, jenom aby jejich egicko nebylo nahodou zasazene. Jeste bych chapala, ze budu takhle hopsat holem chlapa, ktery bude hodny, vesely a stejnym mi oplacet, pro puchejrovnika protivneho nikdy !

  superkarma: 0 14.10.2004, 04:01:04
 25. avatar
  [5] man-mimo [*]

  Hmmm ...... konečně tu mají ženy-klik správný vzor ................ a Jeskynkam se to nelíbí

  superkarma: 0 14.10.2004, 04:00:37
 26. avatar
  [4] kosmokosmo [*]

  U nas - uspesny manzel a zarliva zena

  superkarma: 0 14.10.2004, 02:54:42
 27. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Ja si myslim, ze je to volba kazde zeny... Jestli nekoho bavi delat doma vola, sluzku a nechat po sobe vrhat zarlive pohledy, kdykoliv vola nekdo z prace, je to jeji problem....

  superkarma: 0 14.10.2004, 00:57:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme