Rodina

Úspěšná cesta od plenek k nočníku


Hotovo! V nočníku se skví výsledek dětského snažení a zdroj obdivu celé rodiny. Dítě je pyšné, rodiče dojatí: Zas jeden důležitý krok na dlouhé cestě vývoje! Už to nebude trvat dlouho a broučí zadeček v plenách bude patřit minulosti.

 

Hrníčkové soutěžení

zaměstnává i dnes spoustu rodičů, ještě spíš ale babiček a tetiček, které se nikdy neopomenou pochlubit: „Tedy, náš Fanda už v osmnácti měsících plenky nepotřeboval!“ Těmito hláškami o „úspěších“ druhých vychovatelů by se ale rodiče neměli nechat znejistit. Vědci už totiž dávno potvrdili, že správný čas na nočník si děti určují samy – i kdybychom se třeba postavili na hlavu.
Dvě dlouhodobé srovnávací studie (z konce sedmdesátých a konce devadesátých let) z univerzitní kliniky v Curychu ukázaly, že časný začátek rodičovské výchovy k čistotě neměl na ovládání měchýřů a svěračů sledovaných dětí žádný vliv.

V průměru přestávají evropské děti potřebovat pleny v 28. měsíci, nejprve přes den a o něco později i v noci. A to nezávisle na tom, zda byly nebo nebyly dříve posazovány na nočník. Protože začátek „bezplenkového období“ spadá přesně do doby mezi druhým a třetím rokem, ve které děti objevují radost z vlastní vůle, a protože se v této době objevují i návaly vzdoru, může naléhání více uškodit než pomoci. „Téma nočník“ se tak stává nástrojem mocenského boje mezi rodiči a dítětem. Plena je příčinou hádek, záchvatů zlosti a slz. Sednout si na nočník, k tomu můžou přísní rodičové své dítě přinutit. Jestli do něho ale něco přibude, o tom si dítě rozhoduje samo!

 

„Nenutit“ ovšem rozhodně neznamená „nechat být“. Jestliže dítě vypadá, že už je fyzicky a psychicky připravené, můžeme mu různými způsoby pomoci a vyjít vstříc.

 

 • Zaveďte pravidelnost. Na hrníček se jde, než odejdeme z domu, před odpoledním spaním a před večerním uložením do postele.
 • Oblékejte dítě tak, aby se samo dokázalo svléknout. Tedy raději kalhoty do gumy než pásek s přezkou, žádné parádní lacláče ani mrňavé knoflíky.
 • Sledujte signály. Většina dětí zřetelně oznamuje slovy nebo gesty, že se „to“ právě stalo nebo se „to“ chystá udělat.
 • Děti s velkým zájmem sledují všechno, co se na toaletě děje. Překonejte svoje pocity trapnosti a nezavírejte po nějaký čas dveře od WC. I tady, jako na spoustě jiných zastávek vývoje, se dítě nejlépe učí napodobováním.
 • Opatřete dítěti tréninkové kalhotky Huggies® Pull-Ups®. Jsou to plenky fungující jako spodní prádlo - dají se totiž stáhnout a natáhnout jako normální kalhotky. Obsahují tzv. motivační obrázky, které reagují na vlhko - když se dítě počurá, obrázky zmizí.  K dispozici s veselým Disney® designem - růžové s Minnie pro velké holčičky a modré s Mickey Mousem pro kluky.

 

Nočník nebo záchodová mísa?

To byste měli se svým dítětem vyzkoušet sami. Kde se bude cítit lépe a co spíše přijme? Nočník má tu výhodu, že vykonaný úkol neskončí neviděn a neobdivován v odpadu. Mnohé děti však dávají přednost toaletě, protože rády napodobují velké. V takovém případě by ale měly používat dětské prkénko nebo aspoň stoličku pod nohy. Na míse pro dospělé se totiž nemohou pořádně udržet, křečovitě se sevřou a nemohou tak měchýř beze zbytku vyprázdnit. Zbylá moč pak způsobuje infekci močových cest.

   
03.07.2007 - Těhotenství a porod - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [6] phoebe24 [*]

  Mánička: já se naopak před dětma na WC na dlouho zavírala, ale jen když byl doma i manžel .
  A vzpomněla jsem si na zázračné dětičky v roce bez plen ale s nadměrnou spotřebou prádla a prostěradel

  superkarma: 0 03.07.2007, 19:17:54
 2. avatar
  [5] Mánička [*]

  "Překonejte svoje pocity trapnosti a nezavírejte po nějaký čas dveře od WC. I tady, jako na spoustě jiných zastávek vývoje, se dítě nejlépe učí napodobováním."


  To psal nějaký marketingový ředitel Huggies, který děti vidí jenom v reklamních kampaních... nepamatuju si, kdy bych se naposledy zavřela na záchodě v přítomnosti svých dětí...

  A to s 28. měsícem je fakt blbost... syn začal chodit na nočník už po 26 měsicích Kromě toho, proč by výrobce plínek měl nějak podporovat včasný přechod na nočník... kde by byly zisky, milé dámy, kdybyste všechny nezodpovědně, jako arjev, zbavovaly své dítka plínek před druhým rokem věku

  superkarma: 0 03.07.2007, 18:28:44
 3. avatar
  [4] Gedžitka [*]

  ad.astra:

  superkarma: 0 03.07.2007, 17:10:05
 4. avatar
  [3] ad.astra [*]

  a už tu máme prvního soutěžícího - kdo ho překoná?

  superkarma: 0 03.07.2007, 14:33:59
 5. avatar
  [2] phoebe24 [*]

  mám dvě holky (9 a 7 let) a rozhodně si nevzpomenu, do kdy byly v plenách. Pamatovat si to na měsíc přesně mi přijde přinejmenším dost divné. Když jsem je dala do školky, tak už byly v poho - a jestli byl prví suchý 15. nebo 20. měsíc věku dítěte...Rozhodně jsem se nikdy neúčastnila hysterizujících soutěží pískovišťových maminek typu: "Náš Pepíšek sedí od 6 měsíců", "Naše Andulka umí ř ve třech letech" a podobně. Prostě byly najednou bez plen a dudlíků a bylo to tak nějak v pohodě - tedy když jsem odfiltrovala řeči babiček, že už je čas na to či ono

  superkarma: 0 03.07.2007, 14:02:34
 6. avatar
  [1] arjev [*]

  Buď špatně vidím nebo čtu ... V průměru přestávají evropské děti potřebovat pleny v 28. měsíci, nejprve přes den a o něco později i v noci ....Co je to za blbost? Dcera byla přes den bez plen ve 14.měsíci a v noci v 18.měsíci. Netušila jsem,že děti chodí s plenami tak dlouho. Jiný kraj,jiný mrav.

  superkarma: 0 03.07.2007, 11:26:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme