Zdraví

Úsměv samý lesk a blesk :-)

I když si zuby pravidelně čistíme, může se stát, že na nich objevíme skvrny tmavějšího, nebo naopak světlejšího odstínu, než je naše přirozená barva zubů. Důvodů může být několik.

Jedním z nich je odraz našeho životního stylu a konzumace potravin. Skvrny na zubech mívají častěji silní kuřáci, sklovinu rovněž obarvují potravinářské pigmenty, které jsou přítomné např. v kávě nebo čaji. Skvrny se mohou tvořit též v důsledku odvápnění, počínajícím zubním kazem, úrazy atd.

Dalším důvodem vzniku skvrn je např. nadměrné množství fluoridu přijímaného v dětství, které způsobí tzv. fluorózu. U jejích lehčích forem se na sklovině vyskytují bílé, tzv. křídové skvrny, u závažnějších poškození je zabarvení žlutohnědé nebo hnědé.

Rovněž antibiotika mohou změnit barvu chrupu. V minulosti hojně používaný tetracyklin se ukládá v zubech a kostech, a proto po jeho aplikaci docházelo u dětí, kterým se teprve vyvíjel stálý chrup, k trvalému narušování vývoje zubu. U takovýchto zubů nalezneme žluté až žlutohnědé zabarvení zejména v krčkové části zubu.

Metoda bělení
Metoda bělení zubů spočívá v aplikaci různě koncentrovaných bělicích prostředků na povrch zubů. Celý proces bělení je založen na silné oxidační reakci v povrchové vrstvě skloviny, který zajišťují peroxid vodíku a karbamid peroxid (peroxihydrát močoviny).

Vhodná zubní pasta a kartáček
Ke zdravému a bílému chrupu nám především pomůže dokonalá technika čištění zubů a používání vhodného kartáčku. Velmi účinně také napomáhají bělicí zubní pasty či pasty s lepším čisticím účinkem. To, jestli pasta obsahuje skutečně bělicí látky, by mělo být uvedeno na obalu nebo příbalovém letáku.

Co na bělení zubů pastami odbornice – lékařka? „Ve většině případů jsou pod pojmem „bělicí“ označovány pasty obsahující např. látky snižující tvorbu zubního kamene, látky rozpouštějící zubní povlak, do kterého se ukládají vnější barviva, a další jiné látky. Jde tedy převážně o zubní pasty s lepším čisticím účinkem, které by měly odstranit zubní povlak i případné skvrny od čaje, kávy, cigaret atd.,“ vysvětluje MUDr. Lenka Tůmová.  
(Pasty které o sobě tvrdí, že jsou ty jediné fungující neuvádíme, protože toto není reklamní článek) 

Další možnosti bělení

Mít zuby nejen zdravé, ale i krásně bílé je přáním snad každého z nás. V našich stomatologických ordinacích se v poslední době stále častěji setkáváme se zvýšeným zájmem o bělení zubů. Dříve velmi rozšířenou metodou byla aplikace bělicích činidel o vyšších koncentracích na povrch zubů přímo v ordinaci. Dnes se do popředí dostává šetrnější technika domácího bělení zubů.

 

„V průběhu  domácí techniky bělení zubů si pacient sám aplikuje bělicí gel s nižšími koncentracemi bělicích činidel do předem laboratorně zhotoveného nosiče gelu. Nosič je vytvořen dle přesného otisku pacientova chrupu z tenké průhledné vinylové folie.  Pacient si  aplikuje bělicí gel do nosiče dle instrukcí lékaře a nosič s bělícím gelem si nasazuje na zuby 1 - 2x denně na dobu 2 - 3 hodin, nebo na celou noc,“ vysvětluje MUDr. Lenka Tůmová.

 

Ve výsledném efektu mohou zuby zesvětlat o jeden až dva barevné odstíny. Doba udržení výsledného efektu bývá 12 - 36 měsíců, ale samozřejmě závisí na kvalitě skloviny a dalších faktorech.


Víte, že...

Bělení zubů z estetických důvodů není nic nového? Již v roce 1877 popsal Dr. Chapple první bělicí zubní techniku s použitím kyseliny chlorovodíkové.

     
   
12.08.2003 - Zdraví - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Zatím jsem nenašla odvahu, ale pořád ji hledám Abych pak neměla citlivé zuby.

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:04:59
 2. avatar
  [16] kometa-vlasatice [*]

  Proto

  superkarma: 0 25.09.2003, 14:04:01
 3. avatar
  [14] Irena1 [*]

  taky vyzkouším, zjistila jsem, že jedno to centrum mám kousíček od práce...idkyž já bych spíš než vybělit potřebovala zuby srovnat

  superkarma: 0 14.08.2003, 08:29:14
 4. avatar
  [11] lumpici [*]

  Minulý týden jsem si nechala zuby vybělit takzvaným vypískováním a jsem spokojená. Dělá se to tlakem vody a nějakého prášku. Klasické vybělení nějakou vodičkou co je prý v poslední době v módě poškozuje sklovinu a je znatelně dražší než vypískování. Vypískování stojí kolem 1000 Kč na jednu čelist (záleží na tom, kolik se použije toho prášku) , bělení tou vodičkou kolem 17000 Kč. Alespoň takové informace se mi dostaly. Ještě mi k tomu byla doporučena zubní pasta Rembrandt, ale její používání zatím nehodnotím, mám jí teprve týden. Evka

  superkarma: 0 12.08.2003, 20:57:05
 5. avatar
  [9] Irena1 [*]

  já slyšela, že přrozená barva zubů je lehce nažloutlá, a bělením se vlastně ničí sklovina, tak jsem z toho zase jelen

  superkarma: 0 12.08.2003, 15:28:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme