Zdraví

Úsměv pro každý den aneb jak nám smích prospívá…

 

Směji se pořád a jsem šťastná! Nikdy jsem si však neuvědomila, co se vlastně děje s mým tělem, když se směji. A to je právě to, proč nám smích prospívá…

 

Úsměv = viditelný zázrak

Při smíchu vdechujeme a vydechujeme víc vzduchu než při normálním dýchaní. Smích taky přivádí do krve víc kyslíku a podporuje krevní oběh. Často se taky zrychluje i činnost srdce a tím tomuto procesu pomáhá. Představte si, že v lidské krvi, která byla odebraná při smíchu, se zjistila vyšší hladina tzv. burcujících hormonů, adrenalinu a noradrenalinu, které působí povzbudivě a zvyšují i duševní bystrost.

 

Bojujte smíchem proti napětí!   

Smích je vlastně aktivní výbuch, po kterém následuje celkové uvolnění. Tělo i svaly jsou tak méně napjaté než předtím. Toto střídaní napětí a klidu nám jednoduše nedovolí fyzicky se rozrušovat kvůli každodenním problémům.

 

Co se týká vaší duše, smích spíš vyjadřuje váš podvědomý smysl pro humor. Když se díváte na problém z nadhledu a berete ho s humorem, znamená to průlom ve vašem převládajícím pocitu napětí, který problém často doprovází. S „úsměvem“ je těžká situace najednou řešitelná.

 

Psychologové považují humor za základní způsob, jak se vyrovnávat s každodenními starostmi, protože pomáhá vytvářet a udržovat dobrou duševní pohodu.

 

Všimněte si, že lidé se smyslem pro humor mají méně emocionálních problémů a život je pro ně o mnoho lehčí než pro lidi, kteří se dokáží jen těžko něčemu zasmát.

 

Tělesné zdraví

V USA proběhl třicetiletý výzkum, který dokázal, že duševní pohoda a vyrovnanost zlepšuje i tělesné zdraví. Skupina lékařů dlouhodobě sledovala skupinu mužů i žen od školního až po období středního věku a zjistili, že skupina, která se projevovala smyslem pro humor, měla po čtyřicítce poměrně málo nemocí.

Vědci tak dospěli k názoru, že duševní pohoda, která se projevuje smyslem pro humor, zpomaluje nevyhnutelné zhoršování tělesné zdatnosti ve vyšším věku.

 

A na závěr něco z historie smíchu

Smích má velmi zvláštní a rozporuplnou historii. Původně vyjadřoval nepřátelství. Vývojem lidstva se však postupně stal projevem vzájemné přitažlivosti a sympatie.

Lidé, kteří se smějí společně, mají větší sílu; například smějící se manžel s manželkou mají větší naději, že se nerozejdou.

 

 

 

Smích je jednoduše známkou vašeho pozitivního pohledu na svět.

Při smíchu se cítíte lépe a  může vám dokonce i prodloužit život! 

 

 

 

 

Zdroj: The Reader´s Digest Association, USA

 

   
20.03.2006 - Zdraví - autor: Natálie Rolková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] arjev [*]

  tanecnice: k tomu,co jsem napsala mě nutí moji spolupracovníci.Je to velice zvláštní,pokud v tom nežiješ,neporozumíš.Upřímně se zasměji pouze doma a mezi normálními lidmi.Pěkný den

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:34:57
 2. [4] tanecnice [*]

  arjev: s tim uryvkem z Kamenaku,,,nak se mi to nelibi.Proste se smat, abych nasrala ostatni je zase proti NEni dulezity nasledek, ale duvod.

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:28:19
 3. [3] tanecnice [*]

  PARADA, jsem se svym pritelem uz 2.5 roku, a od zacatku neni den, abychom se nesmali.Smejeme se skoro neustale, proste jsme se nasli, a je pravda, ze od te doby co ho mam, mi svet prijde o mnoho krasnejsi, a zivot lehci

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:26:49
 4. avatar
  [2] arjev [*]

  Smích je koření života a škoda každého dne,kdy jsme se nezasmáli.A smát se nemusím,stačí jen dobrá nálada.To pomáhá.
  A ještě z filmu Kameňák:Dobrá nálada sice nevyřeší tvé problémy,ale nase*e spoustu ostatních lidí.

  superkarma: 0 20.03.2006, 08:25:52
 5. avatar
  [1] Léthé [*]

  superkarma: 0 20.03.2006, 07:47:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme