Směji se pořád a jsem šťastná! Nikdy jsem si však neuvědomila, co se vlastně děje s mým tělem, když se směji. A to je právě to, proč nám smích prospívá…

 

Úsměv = viditelný zázrak

Při smíchu vdechujeme a vydechujeme víc vzduchu než při normálním dýchaní. Smích taky přivádí do krve víc kyslíku a podporuje krevní oběh. Často se taky zrychluje i činnost srdce a tím tomuto procesu pomáhá. Představte si, že v lidské krvi, která byla odebraná při smíchu, se zjistila vyšší hladina tzv. burcujících hormonů, adrenalinu a noradrenalinu, které působí povzbudivě a zvyšují i duševní bystrost.

 

Bojujte smíchem proti napětí!   

Smích je vlastně aktivní výbuch, po kterém následuje celkové uvolnění. Tělo i svaly jsou tak méně napjaté než předtím. Toto střídaní napětí a klidu nám jednoduše nedovolí fyzicky se rozrušovat kvůli každodenním problémům.

 

Co se týká vaší duše, smích spíš vyjadřuje váš podvědomý smysl pro humor. Když se díváte na problém z nadhledu a berete ho s humorem, znamená to průlom ve vašem převládajícím pocitu napětí, který problém často doprovází. S „úsměvem“ je těžká situace najednou řešitelná.

 

Psychologové považují humor za základní způsob, jak se vyrovnávat s každodenními starostmi, protože pomáhá vytvářet a udržovat dobrou duševní pohodu.

 

Všimněte si, že lidé se smyslem pro humor mají méně emocionálních problémů a život je pro ně o mnoho lehčí než pro lidi, kteří se dokáží jen těžko něčemu zasmát.

 

Tělesné zdraví

V USA proběhl třicetiletý výzkum, který dokázal, že duševní pohoda a vyrovnanost zlepšuje i tělesné zdraví. Skupina lékařů dlouhodobě sledovala skupinu mužů i žen od školního až po období středního věku a zjistili, že skupina, která se projevovala smyslem pro humor, měla po čtyřicítce poměrně málo nemocí.

Vědci tak dospěli k názoru, že duševní pohoda, která se projevuje smyslem pro humor, zpomaluje nevyhnutelné zhoršování tělesné zdatnosti ve vyšším věku.

 

A na závěr něco z historie smíchu

Smích má velmi zvláštní a rozporuplnou historii. Původně vyjadřoval nepřátelství. Vývojem lidstva se však postupně stal projevem vzájemné přitažlivosti a sympatie.

Lidé, kteří se smějí společně, mají větší sílu; například smějící se manžel s manželkou mají větší naději, že se nerozejdou.

 

 

 

Smích je jednoduše známkou vašeho pozitivního pohledu na svět.

Při smíchu se cítíte lépe a  může vám dokonce i prodloužit život! 

 

 

 

 

Zdroj: The Reader´s Digest Association, USA

 

Reklama