Zdraví

Úsměv bez jediné chybičky. Co radí hygienistka?

O svůj chrup bychom měli opravdu pečlivě pečovat, pouhé čištění kartáčkem ale mnohdy nestačí.  Základem smysluplné péče o zuby je i velmi podceňovaná dentální hygiena. 

Záněty dásní projevující se obvykle krvácením, periodontitis (lidově paradentóza) či zubní kazy, nemají za hlavní příčinu dědičnost, jak si většina lidí myslí, nýbrž zanedbanou ústní hygienu. Dentální hygiena má preventivní a léčebný charakter, jejím účelem je předcházet vzniku onemocnění v ústech. Příčinou výše zmíněných problémů jsou bakterie. Ty se vyskytují v plaku, a když se přemnoží, produkují škodlivé látky, jako jsou např. kyseliny, které způsobují například kazy. Při periodontitis se do krevního oběhu uvolňují toxiny a enzymy, které postupem času mohou narušit cévní stěny, uchytávají se v rozličných orgánech a mohou přispět k jejich destrukci. Zvyšuje se tak podstatně riziko vzniku cukrovky, zánětlivých onemocnění srdce (např. infarktu myokardu), mrtvice, onemocnění ledvin,... Samozřejmě, pokud někdo již problémy trpí, stav se v závislosti na stupni periodontitis zhoršuje.

Zdravé zuby a dásně nejsou jen o určité prestiži, ale i o zdraví celého těla.

Z vlastní zkušenosti vím, že problémům je lepší předcházet, než je řešit pozdě. Sama jsem na zubní hygienu s prominutím kašlala a nepřikládala jí dostatečnou pozornost, takže mě minulý rok postihl velmi těžký a nepříjemný zánět dásní, kdy mi začaly dásně ustupovat a odchlipovat se od zubů. Následné hojení bylo vážně bolestivé a dlouhé.

Přejít na stranu:

 
   
29.05.2014 - Zuby - autor: Markéta Škaldová

Komentáře:

  1. [1] MarketSt [*]

    Tak na dentální hygieně jsem ještě nebyla :/ asi ybch to měla zkusit.

    superkarma: 0 30.05.2014, 17:03:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme