Domácnost

Ušetřete za rozkvetlá okna a balkóny! Nechte muškáty přezimovat

Pokud máte za okny či na balkóně muškáty, určitě to podzimní dilema nad krásně rozkvetlými truhlíky znáte. Vyhodit a na jaře koupit nové tak, abyste nemuseli utrácet za nové? Nebo je schovat před mrazem a připravit je pro následující sezónu? Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, poradíme vám, jak se o ně správně postarat.

muskaty

Uberte živiny

Pokud jste muškátům dopřávali hnojivo podporující růst a kvetení, přestaňte s tím. Místo toho rostlinám dopřejte hnojivo s dostatkem draslíku, které podpoří vyzrávání jejich pletiv. Střídmější buďte také se zálivkou. Přes zimu je rozhodně nepřelévejte. Substrát by měl být jen vlhký a mít šanci také vyschnout. Rostliny ani nepřesazujte, s tím počkejte až na jaro.

Načasujte zazimování

Bedlivě sledujte předpověď počasí. První ranní přízemní mrazíky jsou sice na většině míst už za námi, ale zdá se, že větší škody zatím nenapáchaly. Jestli ale chcete, aby vám muškáty vydržely do příštího roku, neriskujte více stupňů pod nulou. Schovejte je před nimi včas.

Zakraťte je

Než přenesete muškáty na jejich zimní stanoviště, zkraťte je zhruba na třetinu jejich délky, tedy na 10 až 15 cm. Řez veďte těsně nad kolénkem a nemějte slitování s žádnými květy či poupaty. Ty jsou nežádoucí i přes zimu, takže pokud nějaké vyrazí, uštípněte je. Nezapomeňte odstranit také všechny suché či napadené listy a výhony. Pokud se vám nějaká rostlinka celkově „nezdá“, zbavte se jí.

Pryč se škůdci

Abyste si domů nezanesli mšice, svilušky či jiné škůdce, není na škodu rostliny ošetřit postřikem či zapravením insekticidních přípravků ke kořenům.

muskaty2

Kam s nimi?

To je asi ta nejsložitější otázka. Ne každý má doma vhodné podmínky. Muškáty mají rády chladná, ale suchá a světlá místa. Teplota v nich by se měla pohybovat v rozmezí 6 – 12 stupňů Celsia. Svědčí jim chladné chodby, verandy či zimní zahrady, dobře jim bude i mezi špaletovými okny.

Pokud vám puvodní rostliny připadají vyžilé, obnovte je pomocí řízkování. Tím se muškáty množí nejčastěji. Jak na to? Šikmo seřízněte zhruba 10 cm dlouhé mladé stonky a na jejich vrcholu ponechte několik listů. Rezolutně ale odstraňte veškeré květy a poupata, která by rostlince ubírala sílu. Zakořenit je nechte ideálně ve sklenici s vodou, do níž můžete přidat růstový stimulátor. Můžete je však rovnou zapíchnout do substrátu určeného k množení. Ideální teplota pro zakořenění je kolem 20 stupňů Celsia. Věřte, že z vlastnoručně vypěstovaných sazeniček budete mít větší radost, než z těch koupených s obchodě.

muskat

Čtěte také:

   
07.10.2015 - Zahrada a květiny - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [9] KamcaPol [*]

  Mně muškáty letos nějak nevyšly, jsou to takové malé přízemní kytičky. Nejlepší jsou venkovní rolety, upoutají pozornost. Nemusíte mít ani jiné kytky :-)

  superkarma: 0 23.08.2016, 14:37:02
 2. avatar
  [8] cibulicka [*]

  Už jsem začala zkracovat Sml67

  superkarma: 0 07.10.2015, 23:40:51
 3. [7] bobani [*]

  bohužel není kde je nechat přezimovat , takže každoročně kupuji nové a jiné kytky

  superkarma: 0 07.10.2015, 14:09:42
 4. avatar
  [6] Léthé [*]

  Nevím kam bych dala muškáty na zimuSml15. Tahat je domů do paneláku je zbytečné, nemám je kam dát, navíc je tu všude teplo. No a na zahrádce mrzne i uvnitř naši mrduchýši. Přemýšlela jsem, že je strčím na zahrádce do lednice, kterou máme venku v pergole a když nebude mrznout, tak se prostě vystrčí vždy na chvilku na světlo boží a necháme jí nadýchat se trochu kyslíkuSml6. Jsem fakt zvědavá, jak se mi povede je udržet při životě. Ale vidím to spíš opět na exitus.

  superkarma: 0 07.10.2015, 12:20:29
 5. [5] maxipes [*]

  Muškáty množím každý rok,jen ty převislé asi neumím,nevím jak na ně,prostě se mi nedaří.Sml23

  superkarma: 0 07.10.2015, 09:52:50
 6. [4] kozeluhova [*]

  Muškáty s úspěchem přezimuji již několik let, jen ty převislé mi většinou zimu nepřežijí.

  superkarma: 0 07.10.2015, 08:52:53
 7. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Loni jsem uklízela muškáty na silvestra. letos to vypadá zrovna tak. A přežíjí každou zimu.

  superkarma: 0 07.10.2015, 08:40:58
 8. avatar
  [2] Alena 12 [*]

  Já také mám muškáty několik let.Přezimují u okna v chladné místnosti.Sml59

  superkarma: 0 07.10.2015, 08:23:25
 9. [1] prototype [*]

  Muškáty máme doma a přezimují nám u okna v bytě docela v pohodě. Také řízkujeme až na jaře, to se ujmou dobře. Dávám ještě na zakořenění stimulátor.

  superkarma: 0 07.10.2015, 07:10:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme