MUDr. Aleš Vidlář, Ph.D., zástupce přednosty pro výuku z Urologické kliniky Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice v Olomouci, odpověděl na několik otázek, týkajících se problémů s močovým měchýřem. Zajímá vás například, jaký je rozdíl mezi nykturií a inkontinencí?

urologDobrý den, pane doktore. Chodím každý den minimálně jednou za noc na WC, většinou ráno kolem čtvrté, páté. I když se snažím večer moc nepít a před spaním jdu na toaletu. Docela mi to vadí, dá se s tím něco dělat? Děkuji za radu.
Dělat se s tím určitě něco dá, ale nepůjde to bez urologického vyšetření, zaměřeného na Vaše potíže. Já bohužel nemám dostatečné informace o Vašem zdravotním stavu a výsledky potřebných vyšetření, abych Vám mohl poradit lépe.

Pane doktore, je mi 45 let a chodím často na WC. Přes den i v noci. Sice nemusím jít hned, jak se mi zachce (už jsem zjišťovala, zda se nejedná o hyperaktivní močový měchýř), ale i tak chodím dost často a minimálně jednou za noc. Myslíte, že mi s tím někdo může pomoci? Moje lékařka to neřeší, na urologii jsem ještě nešla. Jiné potíže než to, že chodím často, nemám. Žádné řezání, pálení atd. Děkuji.
Pokud nejste s Vaším močením spokojena, nejlepší bude provést urologické vyšetření. Věřím, že dle výsledků vyšetření se najde cesta, jak Vám pomoci.

Dobrý den, pane doktore. Mám při močení často pocit, že v močovém měchýři ještě něco zůstalo, že nedočůrám. Je to známka nějaké nemoci? Poruchy? Děkuji za odpověď.
Pocit nedomočení či zbytkové moči je celkem častý projev zvětšující se prostaty u mužů, ale vyskytuje se i u žen. Ve Vašem dotazu o sobě ale neuvádíte žádné podrobnější informace  (pohlaví, věk atd.), proto Vám lépe neporadím. Nejlepší bude vyšetření a řešení potíží u urologa.

Pane doktore, chce se mi často močit, a to při pohybu. Jakmile cvičím, dělám rychlejší pohyby, hned se mi chce na záchod, i když jsem před tím byla na toaletě. Někdy chodím i v noci, kdy mě vzbudí nutkavý pocit, takže vstanu a jdu. Obvykle pak ale vymočím jen trochu. Trápí mě ten nutkavý pocit.
Vzhledem k tomu, že jsou Vaše potíže pro Vás obtěžující, rozhodně je doporučuji řešit. Nejlepší bude urologické vyšetření a případná léčba dle zjištěných výsledků.

Vážený pane doktore, trápí mě časté noční močení, 1-2x za noc. Mám jít na nějaké vyšetření? Nenapadlo by mě to řešit, už jsem si zvykla, ale po přečtení článků na Žena-in mě napadlo, že by to mohlo být něco vážnějšího. Děkuji za radu.
Klidný a nerušený spánek je velmi důležitý pro zdraví a vstávání v noci na močení není v pořádku. Zda to je nějaký vážnější problém, nelze zjistit bez kvalitního urologického vyšetření. Proto Vám návštěvu urologa rozhodně doporučuji.

Pane doktore, moje maminka, je jí 60 let, chodí velmi často večer a v noci na toaletu. Mám jí doporučit vyšetření? Nebo je to stárnutím? Děkuji vám.
I lidé staršího věku mají nárok na normální močení a klidný spánek bez vstávání na močení. Proto urologické vyšetření Vaší maminky určitě doporučuji.

Vážený pane doktore, mám rok po porodu a od porodu mám problémy s inkontinencí a močením. Často neudržím úplně moč, musím jít hned na wc, učůrávám při kýchnutí, zvedání dítěte. Používám vložky, ale je to velmi nepříjemné. I když cvičím cviky na pánevní dno, stav se moc nelepší. Bojím se kvůli tomu mít další dítě, aby se to ještě nezhoršilo. Také chodím často na wc a často i v noci. Není to každou noc, ale třeba každou druhou. Co byste mi poradil? Předem díky.
U Vás se pravděpodobně jedná o tzv. stresovou inkontinenci (únik moči při zvýšeném nitrobřišním tlaku, tj. při námaze, smíchu, kýchání apod.) s hyperaktivním močovým měchýřem (časté nucení na močení). Obojí se naštěstí dá velmi úspěšně léčit. Stresová inkontinence většinou menší operací (zavedením „pásky“ pod močovou trubici), hyperaktivní měchýř léky. Nejlepší rada pro Vás je teď návštěva urologa, který Vám dle vyšetření doporučí nejlepší léčbu.

Pane doktore, je normální chodit v noci na záchod? I když si dojdu před spaním? Díky a zdravím.
Normální je klidný a nerušený spánek (samozřejmě při běžném příjmu tekutin). Pokud Vás trápí noční močení, je bezpochyby vhodné urologické vyšetření.

Pane doktore, prosím o radu. Chodím často. I v noci, a to spíš k ránu. Vzbudím se a musím jít, nejde to zaspat. Je mi 39 let. Mám se s tím léčit? Jde to? Děkuji.
Jak jsem odpovídal už na jiné dotazy, klidný spánek je velmi důležitý. Proto bych i ve Vašem případě doporučoval urologické vyšetření.

Pane doktore, jaký je rozdíl mezi inkontinencí a nykturií? Může mít někdo oboje? Snažím se zjistit, zda mohu mít oboje. Mám problém s dočůráváním, často se připočůrám, chodím často na wc, i v noci (není ale pravidlem). Chystám se k urologovi, Vaše vysvětlení mi pomůže. Díky moc.

Inkontinence je nedobrovolný únik moči a nykturie je noční buzení na močení. Tyto problémy se mohou vyskytovat současně, např. pokud Vás v noci vzbudí nucení na močení a moč Vám unikne, ještě než doběhnete na WC, jedná se o nykturii i inkontinenci. S návštěvou urologa neváhejte, čím dříve, tím lépe pro Vás!

Více informací o nykturii najdete na webových stránkách www.nykturie.cz, kde nechybí ani seznam odborných pracovišť zabývajících se léčbou nykturie nebo internetová poradna, kam se můžete obrátit s dotazem či prosbou o radu.

nykturie

Reklama