Bulvár

Uřezávaly si prs?

Pravděpodobně nikdy neexistovaly. Přesto o nich psali slavní řečtí a římští historici, slavný Hérodotos i neméně proslulý Diodóros, a v pozdějších dobách se staly součástí mýtů a legend středověku, romantismu i současných fantastických příběhů. Netvořily matriarchální společnost v pravém smyslu - převzaly totiž úkoly a životní styl mužů. Pro Řeky byly důkazem toho, že ženy jsou schopny téhož, co muži - válečnictví i vlády. A že je proto velmi nerozumné dávat jim k tomu příležitost, protože pak by muži mohli dopadnou stejně, jako ti u Amazonek - stát se plemeníky a vychovateli dětí.

Bezprsé
I když však Řekové přičítali Amazonkám většinu mužských vlastností, byla pro ně představa ženského těla a boje příliš neslučitelná. Vytvořili proto legendu, že si Amazonky, aby mohly lépe válčit, už v dětství nechávají upálit prsy. Odtud ostatně pochází i jejich jméno - amazoi znamená bezprsé. V pozdějších legendách se Amazonky zbavovaly už jenom jednoho prsu - levého, prý aby jim nebránil v lukostřelbě. Podle některých autorů si ho také upalovaly, podle jiných si ho musely nechat uříznout. Že by jim stejnou službu mnohem bezbolestněji poskytl kožený kyrys zřejmě literáty buď nenapadlo, nebo jim to připadalo nedostatečně romantické.

Panenské válečnice
Stejně jako se elitní mužští bojovníci v mnoha kulturách zdržovali sexu, aby zbytečně neodčerpával jejich sílu, nestýkaly se ani Amazonky - válečnice s muži. Kdyby však po celý život zůstaly pannami, jako jejich patronka - cudná bohyně lovu Artemis - velmi brzy by vyhynuly. A tak prý Amazonky nejprve bojovaly ve vojsku jako panny a pak se s vybranými muži postaraly o zplození potomstva, které ovšem nevychovávaly - věnovaly se vládě a politice, starost o děti i domácí práce přenechávaly mužům.

Slavné Amazonky
Řekové a později i mnozí Římané považovali Amazonky za reálně existující národ. Bojovaly s Řeky a v nejedné bitvě je prý i porazily. Když se však proti jejich královně Hippolytě vypravil sám Héraklés, se zlou se potázaly. Athénský král Théseus si z této bitvy přivedl jako zajatkyni jednu z vůdkyň Amazonek, krásnou Antiopu. Oženil se s ní a ona se do něj zamilovala natolik, že později padla při obraně Athén před svými soukmenovkyněmi. Při trójské válce se Amazonky přidaly na stranu obléhaného města a se svou královnou Penthesileiou mu přitáhly na pomoc. Bojovná panovnice však padla v souboji s Achileem, a když chtěly její válečnice získat zpět alespoň mrtvé tělo, musely se zavázat slibem, že už nikdy nepozvednou proti Řekům zbraně. Odtáhly pak prý kamsi do Malé Asie, snad až ke Kavkazu, kde se daly do spolku se Skythy.

I když se muži čas od času Amazonkám posmívali, obecně byly chovány spíše v úctě. Některá řecká města odvozovala své založení od Amazonek. V každém případě však byly pro Řeky varováním - nedávejte ženám zbraně a nepouštějte je do politiky, jinak skončíte u vaření, uklízení a výchovy dětí!

Chtěla byste žít ve společnosti, kde vládnou a rozhodují ženy? Myslíte, že ženy skutečně dokážou válčit a spravovat stát místo mužů a že muži se mohou starat o domácnost a o děti? Znáte nějakou političku, kterou obdivujete? Co si myslíte o ženách, které nechávají své děti v cizí péči, aby se mohly věnovat kariéře?

   
28.05.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [16] idiska [*]

  Pro politiku se ženy prostě hodí lépe..a proč? Jednoduše...jsou to prostě ženy...tak trochu intrikánky a hlavně ono to tak už od počátku lidstva bylo. Muži se vydali na lov a byli pryč z vesnice třeba i týden. A ženy spravovaly vesnici, vychovávali děti a pěstovali plodiny (asi proto jsou muži tak masožraví :-)).
  Ale to, jestli vládne muž nebo žena, je celkem jedno. Ono je podstatné, jestli je to dobrý nebo špatný člověk!
  A co se týče dětí. Každý (a každá) má právo si vybrat. Někdo na to prostě není. Osobně bych se o to asi ošidit nenechala. A v tom máme, my ženské, oproti chlapům navrch. Rozhodujeme si o tom samy. Když chce žena dítě, tak si prostě najde chlapa a má ho. Naopak už to jaksi nejde. Nemůže mít jen dítě bez ženy...cha cha....a role svobodné maminy není sice žádný med, ale dá se zvládnout. Daleko horší je, mít i chlapa, který se jen fláká aneb proč chovat celé prase, kvůli jedné klobásce???? :-)
  Prostě ať chceme nebo nechceme, chlapům prostě vládneme! Ale před nima ani muk :-)

  superkarma: 0 29.05.2007, 20:29:04
 2. avatar
  [15] OlgaMarie [*]

  V roce 2000 vyšla v češtině kniha od dcery Marlen Dietrich Marie Rivy - Moje matka Marlene Dietrichová.Má 429 stran a je to zajímavé čtení.

  superkarma: 0 29.05.2007, 07:40:57
 3. avatar
  [13] Japina [*]

  ivana.kuglerova: Vivian: Četla jsem o tom, více se jim pak "propadnou líčka" a tím se zvýrazní lícní kosti. Ale asi je ten efekt výraznější právě na těch exemplářích, co už jsou jenom kost a kůže .

  superkarma: 0 28.05.2007, 15:30:26
 4. avatar
  [12] Vivian [*]

  ivana.kuglerova: já mám zadní zuby vytrhaný a myslím si teda, že to pravda není Leda možná kdybych si nechala vytrhat celou horní řadu... ale to bych se pak nemohla usmívat , o práci modelky nemluvě...

  superkarma: 0 28.05.2007, 15:11:11
 5. avatar
  [11] ivana.kuglerova [*]

  Japina: To s těma zubama je pravda? Fakt pak mají vystouplejší lícní kosti?

  superkarma: 0 28.05.2007, 15:04:16
 6. avatar
  [10] Japina [*]

  V Číně malým holčičkám lámali chodidla a svazovali do tvaru "lotosového květu", aby měly nožky malé (jak krabička od cigaret); není to tak dávno (tak 150 let), co si ženy nechávaly v řeznických podmínkách odoperovávat spodní žebra, aby byly štíhlejší v pase; dnešní modelky si přinejmenším nechávají rvát zadní zuby, aby měly vystouplejší lícní kosti a to nemluvím a plastikách čehokoliv a drastických dietách.
  A proč to všechno, aby se líbily mužským - tak kdo tu vládne?

  superkarma: 0 28.05.2007, 13:28:33
 7. [9] boon [*]

  za zkoušku by to stálo
  nourčitě podle mě nezáleží na pohlaví ale na zkušenostech dovednostech ....
  ne
  časem přijdou na to že přišli o to nejkrásnější o výchovu vlastního dítěte

  superkarma: 0 28.05.2007, 12:56:48
 8. avatar
  [8] aiša [*]

  záleží na každé ženě,co jí vyhovuje,ale jinak mě připadá že muži vládnou tak co

  superkarma: 0 28.05.2007, 11:58:35
 9. avatar
  [7] gerda [*]

  Proč mi po přečtení napadl film Sexmise?

  superkarma: 0 28.05.2007, 09:07:54
 10. avatar
  [6] Aja [*]

  To mají nějaké výročí, že se s Amazonkami roztrhl pytel

  superkarma: 0 28.05.2007, 08:36:22
 11. avatar
  [4] Evikus [*]

  * no za zkoušku by to stálo
  * a proč by ne? Poslední dobou stále více mužů zůstává na rodičovské dovolené jenom to kojení jim zatím nejde
  * žádnou
  * žádný extrém není dobrý jak matky, které se od dítěte nehnou tak ty, které ho strčí na 8 hodin chůvě a jdou budovat kariéru, zlatá střední cesta to jistí

  superkarma: 0 28.05.2007, 07:48:30
 12. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  1.Dějiny tvořil,tvoří a patrně ještě dlouho bude tvořit sex.Stejně za každým chlapem stojí ženská!
  2.Ano.Navíc mohou využít sex a intriky.
  3.JUDr Hana Marvanová.V době,kdy bylo velké politické téma platba školného ,hledala způsoby,kde na školné mají rodiny vzít.Hledala i to,co by za své peníze měly dostat,protože jakmile se vzdělání bude kupovat ,musí mít plátce i záruku kvality kupovaného!
  4.Co je cizí péče?Vláčet dítě denně v 5.45 za každého počasí do jeslí, pokládám dnes za týrání dítěte i rodiče .Časem stejně každá ženská pozná,že jediné,co má,co se jí podářilo nebo ne,jsou děti.
  A co se vůbec myslí úspěšnou kariérou?

  superkarma: 0 28.05.2007, 06:53:11
 13. avatar
  [1] SARI [*]

  Nejsou všechny ženy stejné a každá si to musí zařídit tak, jaké má možnosti a to tak, že se vším.Akorát to prso, to bych teda neuřezávala......

  superkarma: 0 28.05.2007, 00:07:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme