Bulvár

Úředník je pán

Neochota hraničících až s arogancí jsou prý typické rysy pro drtivou většinu českých úředníků. To vyplývá ze zprávy společnosti Westminster, která výsledky svého výzkumu uveřejnila v deníku Právo. Je mezi nám jen málo lidí, kteří by tuhle zkušenost nezažili na vlastní kůži. Tahle státem (tudíž z našich daní) placená partička dokáže člověku pořádně znepříjemnit den a pošramotit sebevědomí.

Patřím mezi ty, které před návštěvou úřadu pociťují lehkou nevolnost. Dotazníky nejsou totiž mojí silnou stránkou a mám silné podezření, že to úředníci poznají na první pohled. Proto návštěvu státních institucí odkládám, co nejdéle to jde. Jenže úřadům, a tudíž i úředníkům se člověk (pokud není poustevník, trosečník nebo bezdomovec) nevyhne.

Snažím se vždycky vyložit karty na stůl a slušně až devótně jim vysvětluji, že opravdu nejsem administrativní typ a jak moc si vážím jejich profese, a že mají můj hluboký obdiv. A protože není ješitnější živočišný druh než úředník, většinou to zabere a on či ona mi s blahosklonnou milostí hodnou antického patricia vysvětlí, že nemám vyplňovat formulář 117, nýbrž 116. Jak, to už si musím poradit většinou sama. A tak se ve foyeru potýkám s dalším dotazníkem, obtěžuji svými otázkami ostatní nebožáky, chce se mi brečet a cítím se jako blb.   
Po několika hodinách opouštím úřad potupena, zahanbena s pocitem, že má tělesná teplota je vyšší než moje IQ.

Jaké jsou vaše zkušenosti s úřady a úředníky? Znamená pro vás návštěva úřadů běžnou záležitost nebo stres? Nebo zvládáte nutné návštěvy institucí s nadhledem?

   
02.10.2007 - Společnost - autor: Alida Horváthová

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Luciš [*]

  S finančákem mám nejlepší zkušenosti, paní pod kterou spadám ochotná a rychlá . Asi protože já sama platím pouze daň z nemovitosti
  Horší je to s úředníky magistrátu. Měnila jsem trvalý pobyt a občanku a nikdy víc. Tolik povýšenosti a nechápavosti jsem v životě neviděla U všech úřednic. Např u vedlejšího okýnka: "Co to máte za fotku??? To nevíte, že musí mít neutrální výraz? ... Na formuláři je napsáno nepřehýbat!!! (jen lehce napůl, odnesla jsem si ho ve své maxi kabelce hned domů a vypsala, v žádném případě nepřehnutý jako např do obálky, zpět donešený v průhledném obalu), To musíte přepsat!!!
  Tón, který mi připomíná pavlačovou drbnu. Přítel nahlas poznamenal při odchodu: "Doma bych to mít nechtěl, ale sousedovi bych to přál!"
  Ač na internetu na stránkách magistrátu změna trvalého pobytu zdarma, chtěli po mě 100 Kč

  superkarma: 0 03.10.2007, 10:20:48
 2. avatar
  [17] Kuře [*]

  jiraka: Lítat měl spíš pan syn.

  Jinak já mám zkušenosti dobré, když jsem něco nevěděla, tak mi s úsměvem poradili. A když jednou nebyla ochotná úřednice, tak jsem se jí otázala, jestli mi tedy poradí vedoucí odboru, když ona neví jak na to. A hned věděla a co nevěděla, dohledala. Pak se přiznala, že se jí nechtělo do toho doheldávání, ale to jsem už přešla v klidu. Každý máme dny, kdy nejsme úplně v kondici.

  Horší zkušenosti mám ze zdravotnictví, tak jsem byla dlouho jenom "blbá matka". Teď už vím, že musím nenápadně prozradit své tituly a od té doby jsem "paní doktorka" a jsem pasovaná opět do role člověka.

  superkarma: 0 03.10.2007, 08:48:32
 3. avatar
  [15] Beruška1 [*]

  jiraka: A proč je tak poctivá a přiznává synovy peníze z letní brigády. Normální člověk to zatlouká a tvrdí, že si děťátko nic nevydělalo. Ať si to sociálka zjistí sama, když jí to tak zajímá.

  superkarma: 0 03.10.2007, 08:16:03
 4. avatar
  [14] jiraka [*]

  Kolegyně byla na sociálce, má 2 děti, obě studují, syn si našel brigádu. Úřednice jí vůbec nebyla ochotná vysvětlit, co kde má vyplnit. Díky tomu, že se její syn o prázdninách neflákal,musí lítat od čerta k ďáblu a shánět potvrzení. Nevím. Osobně jsem ráda, když nemusím nic vyřizovat.

  superkarma: 0 02.10.2007, 22:20:39
 5. avatar
  [13] fialinka [*]

  já osobně si nemůžu stěžovat, snad na jednu konkrétní paní, která je svým chováním pověstná - ale jinak v pohodě, divím se, že se mnou mají trpělivost... je škoda házet všechny úředníky do jednoho pytle, ne?

  superkarma: 0 02.10.2007, 20:12:41
 6. avatar
  [12] bludicka [*]

  Na úřady a úředníky si nemohu stěžovat, ač s nimi musím jednat často, a vždy jsou profesionální, ochotní a vstřícní. A to i tehdy, když se mi stane, že jsem něco ztratila, nedodržela termín, spletla nebo pochopila zcela špatně. Tudíž jim tam dělám zmatek. Nezaznamenala jsem povýšený údiv, když něčemu ze spletitému dotazníku nerozumím, naopak je samozřejmostí vlídná pomoc. Takže bych řekla, že na rozdíl od paní redaktorky, autorky výše zmíněného článku, mám to štěstí potkávát zásadně s jasně odlišným tipem úředníků:.-))

  superkarma: 0 02.10.2007, 20:06:46
 7. avatar
  [11] idiska [*]

  no fronty tam jsou, ale ruku na srdce proč...kolik lidí odkládá vyřízení pasu až na samotný konec a pak se diví, že tam mají v létě volno...nebo daně...to je kapitola sama pro sebe...pak se vlastně ani nedivím, když je některá z úřednic uplně nakvašená...no kdo by nebyl, když je jako mezi mlýnskými kameny

  osobně nemám moc špatných zkušenosti s úředníky, spíše naopak...a s když nevím kudy kam s vyplňováním růžných lejster, tak jsem se ještě nesetkala s tím, že by mě vyhodili, že na to mám přijít sama...jestli to nebude tím, že jste se nezeptala, paní redaktorko...víte jak, líná huba, holé neštěstí....ale vpodstatě je to o lidech...aneb nejhorší strážka ja srážka s blbem...jakéhokoli povolání

  superkarma: 0 02.10.2007, 19:05:33
 8. avatar
  [10] Meander [*]

  Poslední dobou jsem potkala tolik úředníků, že to snad ani nemí možné a celkem všude pohoda.

  superkarma: 0 02.10.2007, 17:40:33
 9. avatar
  [9] Jorga [*]

  Děsnýýýý . Nejmíň týden předem hrůzou nemůžu spát .

  superkarma: 0 02.10.2007, 16:32:59
 10. [7] Rikina [*]

  Ťapina: souhlas. Nepamatuji se, že bych někdy na jakémkoli úřadu strávila několik hodin a odešla potupena.

  superkarma: 0 02.10.2007, 16:07:29
 11. avatar
  [6] vininka [*]

  Je to různé....setkávám se s hodnými úředníky...ale i s těmi druhými

  superkarma: 0 02.10.2007, 15:45:11
 12. avatar
  [5] Solei [*]

  Já se teďka schovávám - mám zkontrolovat jednomu člověku data, celé prázdniny jsem ho každý týden urgovala ať opraví to a to. Neopravil - zato si stěžoval, že vázne komunikace. Tak teď, se modlím abych ve chvíli kdy bude volat už nebyla v kanceláři. On na mě neměl čas tři měsíce a teď když už má po termínu na něj nemám čas já.

  superkarma: 0 02.10.2007, 15:42:34
 13. avatar
  [4] Lesana [*]

  No, já mám vždycky stažený žaludek maximálně tak tehdy, když se nějaký úřad přihlásí na kontrolu k nám do firmy. Ale nemůžu stěžovat, vždycky přišli kontroloři/kontrolorky příjemní a vstřícní, kteří nás evidentně nechtěli potopit, jenom zkontrolovat. Jinak si nevzpomínám, že bych se někdy setkala s neoc0hotou, byť občas je poněkud obtížné se s nimi domluvit, mám pocit, že mluvíme jiným jazykem No ale důležité je, že jsme se nakonec vždycky domluvili

  superkarma: 0 02.10.2007, 15:38:54
 14. avatar
  [2] Lilinka [*]

  Na úřady zas tak často nechodím, ale co si pamatuju, nikdy jsem neměla problém...

  superkarma: 0 02.10.2007, 15:25:30
 15. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Já mám s úřady zkušenosti dobré, nechodím tam bojovat, chodím tam spolupracovat

  superkarma: 0 02.10.2007, 15:21:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme