Zdraví

Úrazy očí, po kterých můžete i oslepnout. Zahrádkáři a kutilové, pozor!

Na jaro se těšili zahrádkáři i kutilové. Jenže právě proto přibývá úrazů očí. Co dělat, když se vám okopávání záhonků či broušení zahradního nábytku vymkne z rukou? Je tu první pomoc pro oči.

Trn v oku nemusí být jen úsloví

Dostal se vám cizí předmět do oka? Rozhodně ho nemněte ani netřete. Pokud se předmět rozhodnete vyndat, nepouštějte se do toho hned na zahrádce. Nejprve si ruce umyjte teplou vodou a mýdlem!

 • Tělísko odstraňujte z oka sterilním smotkem vlhké vaty nebo okrajem kapesníku, který před tím navlhčíte v čisté vodě.
 • Nikdy nepoužívejte tvrdý či nesterilní předmět.
 • Na závěr oko vykapejte borovou vodou nebo očními kapkami.

„Pokud zjistíte, že je těleso v oku hluboko zaseknuté, nikdy se nesnažte odstranit jej násilím. Raději oko překryjte sterilním obvazem a vyhledejte pomoc lékaře,“ varuje primářka oční kliniky DuoVize Lucie Valešová.

zahrada

Ne vždy je ale cizí předmět v oku vidět. Nejeden kutil už zažil v oku zaseknutou ocelovou šponu nebo zapíchnutý odštěpek z broušení či řezání kovu, výjimkou nejsou ani drobné střípky skla. Tady ale pozor! Neuvážená manipulace s nimi mohou váš zrak nenávratně poškodit. O nic se raději nepokoušejte.

 • Zakryjte oko sterilním obvazem a vydejte se do oční ambulance nebo na pohotovost.

Když se něco vymrští…

zahradaNevyplácí se podceňovat ani pohmoždění oka, či závažnější úraz, kdy dojde ke krvácení do sklivce nebo pohmoždění sítnice. Návštěvou lékaře rozhodně nic nezkazíte.

„Oko totiž může vyvolat takzvaný autoimunitní granulomatózní zánět. Což znamená, že imunitní systém člověka napadá druhé, nepoškozené oko, a může dojít k vážným komplikacím, až ke slepotě,“ vysvětluje Valešová.

Pozor na chemikálie!

K jaru patří nejrůznější zahrádkářské postřiky a hnojiva. Ale neměly by se dostat na kůži, natož do oka! Pokud už k tomu dojde, postupujte velmi rychle. Jde o vteřiny.

 • Oko vyplachujte proudem studené vody alespoň 15 minut, a to směrem od vnitřního koutku ven.
 • Pak se i tak co nejdříve vydejte k lékaři.

Stejně postupujte i s barvami, louhy, ale také s vápnem nebo maltou. „Zejména louhy jdou vypláchnout velmi špatně a rozsah poškození oka se může projevit až za několik dní,“ upozorňuje odbornice.

Jak se chránit?

Oči nejlépe ochrání brýle či štíty. Ovšem na ty při běžné práci na zahradě a v dílně myslí málokdo. Noste je alespoň při nebezpečných činnostech, kdy lze zranění předpokládat. Věděli jste ale, že vás před zranění oka mohou ochránit i rukavice? „Velké procento poranění oka spočívá v tom, že si potřísněnýma rukama bezmyšlenkovitě oči promneme,“ dodává Valešová.

 

Čtěte také:

   
02.04.2015 - Oči - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [3] Le44 [*]

  jojo, kutilové už začínají na pohotovost docházet, ale o tomto víkendu to asi bude s návštěvností slabší, kutit nebude kdeSml59Sml59

  superkarma: 0 02.04.2015, 15:28:33
 2. [2] janavys [*]

  Sml67 článek se mi moc líbí Sml67

  superkarma: 0 02.04.2015, 08:40:39
 3. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Jednou jsem do kontejněru se sklem vysypávala čiré sklo a nějak jsem se naklonila a střípeček malinký, malilinkatý mi vnikl do oka. Bylo to velmi nepříjemné a musela jsem na oční. Ještě dlouho potom jsem měla pocit, že mi na oku leží malá vrstvička vaty, či něco podobného. Měla jsem rozostřené vidění snad více než týden.

  superkarma: 0 02.04.2015, 02:21:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme