Ať už patříte mezi příznivce či zaryté odpůrce upíří ságy Stmívání, jistě budete souhlasit s tím, že mladinké náctileté dívky bláznivě toužící po svém hodném upírovi či vlkodlakovi, a ztrácí tak kontakt s realitou.

Mladinké dívky v reakci na ságu Stmívání často bláznivě touží, při hledání pravé lásky po svém upírovi či vlkodlakovi, a ztrácí tak kontakt s realitou. Tohle je nebezpečný vedlejší efekt Twilight ságy. Jak vrátit poblouzněné puberťačky zpátky na zem, aby si našly obyčejné kluky, kteří nikomu (snad krom svých rodičů a učitelů) nepijí krev? Jednoduše! Pořiďte jim knihu Louise Deacon: Stmívání, pravá láska a vy.

Slovo nakladatele

Pokud pořád nemůžete najít pravou lásku a máte pocit, že je to snad nějaké prokletí, vyvede vás tato kniha rychle z omylu. Pravou lásku najít lze, jenom asi trochu jinak, než se tvrdí v romantických knihách, filmech a televizních seriálech. Jde hlavně o to pořádně poznat samu sebe, umět se vyznat v mužích a vědět, co přesně od té pravé lásky vlastně očekáváte.

Hodnocení redakce: doporučujeme!

Nesuď knihu podle obalu, sedí v tomto případě skutečně dokonale. Kniha s červeným lesklým písmem a podtitulem „Najděte svého Edwarda nebo Jakoba“ evokuje představu: Ať už napíšu cokoli, dám-li tomu do názvu slovo Twilight, svezu se na vlně popularity a vytřískám z toho pěkný balík peněz.

Naštěstí je pravda někde jinde. Autorka (klinická psycholožka) si povšimla nebezpečného fenoménu současnosti: Mladé náctileté dívenky jsou tolik pohlceny ságou Stmívání, že jakýkoli jiný partner něž upír Edward či vlkodlak Jakob je pro ně absolutně nezajímavý a neperspektivní. Mladé slečny podléhají iluzi o osudové lásce, o dokonalém vztahu a spříznění duší, a přitom si ničí svá vlastní reálná partnerství a pálí mosty.

Kniha se tak záměrně tváří jako „dívčí počteníčko pro věrné fanynky“, aby nalákala vhodnou sortu čtenářek. Poté je pomalu a nenásilně upozorňuje na rozdíly mezi světem literární (popřípadě filmové) fikce a reálným životem.

Bez jediné známky kritiky Twilight ságy se tak dívky dozvídají o nereálnosti dokonalých partnerů, o nebezpečí podlehnutí romantickým představám i o správné volbě vhodných protějšků.

Proto redakce knihu vřele doporučuje jako vánoční dárek pro všechny teenegerky, které bez Trilogie Stephenie Meyer neudělají ani krok.

Krátce o autorce

Louise Deacon je klinická psycholožka, univerzitní pedagožka a matka dvou dětí, která více jak dvacet let pomáhá dospělým lidem i mladistvým řešit jejich obtížné životní situace. Specializuje se na oblast partnerských vztahů, sexuality a depresí.

Ukázka z knihy

Pro Šťastný život je nesmírně důležité mít zdravou představu o vlastní hodnotě. Bella však o sobě před Edwardem a Jakobem příliš valně nesmýšlela.

Sebevědomí vyjadřuje, nakolik si samy sebe vážíte a jak se hodnotíte ve srovnání s druhými. Dozvídáte se o sobě ze způsobu, jakým s vámi lidé jednají. Pokud se k vám chovají jako k hodnotné a důležité osobě, pak máte zdravou hodnotu sebevědomí.

Bella se o sobě hodně naučila od spolužáků na střední škole ve Phoenixu. Tam, kde Bella vyrůstala, oceňovali mladí lidé krásu, bohatství a sportovní talent. Bella neměla ani jedno. Když poprvé spatřila ve školní jídelně upíry, učaroval jí jejich krásný vzhled. Když uviděla Rozáliin skvělý účes a postavu, usoudila, že by vedle Rosalie kleslo sebevědomí každé dívce.

To, že budete v jedné místnosti s někým krásným, však bude mít dopad na vaše sebevědomí jedině tehdy, pokud věříte, že vaše cena závisí na vzhledu.

Kam dál...

Reklama