Reklama


Únosce letadla, Rus Jevgenij Dogajev, požaduje po České republice odškodnění ve výši čtvrt miliardy korun!

Dogajev vyhrožoval při letu do Švýcarska, že nechá letadlo vybuchnout. To pak muselo nouzově přistát v Praze. Opilého Rusa zatkla naše policie a od té doby nuceně pobýval téměř dva roky ve vazbě v Česku.

České úřady zároveň zahájily řízení o jeho vydání do Ruska. Podle Dogajevovy advokátky Anny Apollonové tím hrubě porušily mezinárodní právo. Měly buď zahájit trestní stíhání, anebo řízení o vydání, ale ne obojí.

Bankéř a bývalý fotbalista Dynama Moskva Dogajev letěl s rodinou v prosinci roku 2006 na silvestrovské oslavy do Švýcarska.

V letadle společnosti Aeroflot se opil a domáhal se přistání v Káhiře, pokusil vniknout do pilotní kabiny, vyvolal rvačku a tvrdil, že nechá letoun explodovat.

Stroj proto nouzově přistál na pražském ruzyňském letišti. Kvůli incidentu byly v pohotovosti desítky policistů, hasičů a zdravotníků a na letišti zasedal krizový štáb. Vzlétla také dvojice armádních stíhaček.

Policie muže obvinila z ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního letadla a soud na něj uvalil vazbu.

Stíhat ho však začala také ruská policie, která požádala Česko o jeho vydání, a české úřady se začaly touto žádostí zabývat. Tím však podle Dogajevovy advokátky porušily právo.

Dogajev podal minulý týden na ministerstvo spravedlnosti žalobu a současně požádal ministra Jiřího Pospíšila o odklad svého vydání do Ruska. Údajně chce, aby se jeho situace v České republice jasně vyřešila.