Zdraví

Univerzální lék

Už víc než stovku let nám pomáhá a ještě stále nás překvapuje. Rozbolí nás hlava, klouby, hlásí se viróza. Bolí vás zub, teče vám z nosu, pokašláváte. Pokud zrovna nemáte po ruce vysoce účinný, pro tu kterou chorobu speciálně vyrobený přípravek, dozajista sáhnete do lékárny pro osvědčený preparát – nejúspěšnější lék všech dob – aspirin.

V polovině 19. století se francouzskému chemikovi Charlesi Gerhardtovi podařilo provést syntézu aspirinu (u nás známější jako acylpyrin). Přestože Francouz objevil složení nejúspěšnějšího léku všech dob, jeho objev tehdy zapadl. Vrbovou kůru, která je přírodním zdrojem právě pro výrobu aspirinu, přitom doporučoval svým pacientům proti bolestem a zánětům i antický „praotec“ moderní medicíny, řecký lékař Hippokrates.

Půl století po nedoceněném Gerhardtovi aspirin znovu objevil – tentokrát však s patřičnou publicitou – Felix Hoffmann, zaměstnanec farmaceutického koncernu Bayer. V roce 1897 hledal talentovaný chemik lék na revmatické onemocnění svého otce. V podstatě zcela náhodou objevil nový způsob výroby kyseliny acetylsalicylové (látky působící proti horečce a bolestem). Postup Felixe Hoffmanna vedl k výrobě mnohem čistšího produktu a zejména k jeho masové průmyslové výrobě, která během jen o málo víc než stovky let výroby přinesla firmě Bayer skutečně pohádkové bohatství a slávu.

Chrání srdce a mozek
Ve druhé polovině 80. let dvacátého století zpracovali lékaři Harvardovy univerzity o aspirinu rozsáhlou studii. Celých pět let studovali skupinu dvaadvaceti tisíc pacientů, z nichž polovina obden užívala aspirin a druhá ne. Výsledky poté šokovaly celý svět.

Ve skupině lidí, užívajících pravidelně aspirin, klesl výskyt infarktů o čtyřiačtyřicet procent! Ještě navíc se ukázalo, že aspirin je lék téměř bez vedlejších účinků – mohou ho bez obav užívat i lidé ohrožení infarktem, pacienti s nadváhou, diabetici a kuřáci. A právě těmto skupinám jedinců, jimž hrozí infarkt myokardu nebo náhlá příhoda mozková, lékaři aspirin coby účinnou prevenci proti podobným zdravotním rizikům vřele doporučuje.

Kardiologové dokonce tvrdí, že člověk ohrožený možným infarktem nebo člověk, který už infarkt prodělal, by bez aspirinu vůbec neměl vycházet na ulici. Tato bílá tabletka totiž dokáže v kritické chvíli zachránit život!

Při infarktu je nejdůležitějších prvních několik minut, kde se doslova rozhoduje o pacientově životě či smrti. Jakmile člověk ucítí palčivou bolest vystřelující od srdce směrem k ruce a krku, měl by okamžitě užít dvě tablety aspirinu, shodují se zdravotníci. Přípravek se musí co nejrychleji vstřebat, proto je vhodné jej rozpustit ve sklenici vody nebo alespoň velice pečlivě rozkousat a rozpustit v ústech.

Aspirin totiž narušuje funkci krevních destiček, a tak výrazně snižuje tvorbu krevních sraženin, které ucpávají cévy a způsobují infarkt či náhlé mozkové příhody. O zázračné schopnosti aspirinu zabraňovat emboliím, a tím vlastně „vyrvat člověka ze spárů smrti“, se svět dozvěděl teprve nedávno, na počátku 80. let minulého století. Britský vědec John Vane, který prokázal, že aspirin brání shlukování krevních destiček, a tím i vzniku krevních sraženin, získal za svůj objev v roce 1982 Nobelovu cenu.


Co možná nevíte

 • lék pod značkou Aspirin (acetyl-spirsalic-acidin) si nechala firma Bayer zapsat do obchodního rejstříku 6. března 1899
 • aspirin se úspěšně používá při léčbě řady chorob od chřipky přes bolesti zubů, migrény až po artrózu a revmatismus
 • řadí se mezi deset nejrozšířenějších léků
 • vyrábí se v sedmi desítkách zemí světa

Svádí boj s rakovinou
Aspirin však dokáže člověka chránit nejen před infarktem, ale dokonce i před další zhoubnou chorobou – nádorovým bujením. Počet zhoubných onemocnění, především rakoviny tlustého střeva a konečníku, které drží celosvětově smutné druhé místo v počtu úmrtí hned za rakovinou plic (ČR je ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku dokonce „jedničkou“), klesl při pravidelném užívání aspirinu téměř o polovinu!

Vědecké studie jednoznačně prokázaly, že aspirin růst nádorů výrazně potlačuje, zatím však odborníci nedovedou vysvětlit proč.

V žaludku zlobí
Je k nevíře, že mechanismus fungování „zázračného“ aspirinu byl poprvé podrobně popsán teprve před patnácti lety. Vědcům se totiž podařilo prokázat, že aspirin brzdí činnost dvou enzymů: škodlivého COX-2 působícího bolesti a záněty, ale také dobrého COX-1, který chrání žaludeční sliznici a ledviny.

Proto také od počátku 90. let minulého století lékaři doporučují omezit užívání aspirinu dětmi od patnáct let a lidmi staršími pětašedesáti let. U dětí totiž může aplikace salicylátu vést k těžkému onemocnění jater označovanému jako Reyův syndrom, starší lidi zase ohrožuje krvácení žaludku dvakrát víc než mladší populaci.

Většině pacientů mezi zmíněnými dvěma skupinami žádné nebezpečí nehrozí, neužívají-li více než jednu tabletu aspirinu denně. Pozor na užívání aspirinu a jemu podobných kombinovaných léků (acylpyrin, astro) si musí také dát jedinci s citlivějším žaludkem, samozřejmě pak pacienti postižení vředovou chorobou. Právě zažívací obtíže s nebezpečím vzniku krvácejícího vředu žaludku či dvanácterníku jsou rizikem užívání aspirinu.

Někteří pacienti jsou na tento lék dokonce alergičtí. Pokud jde o doporučení polykat denně aspirin v rámci prevence, pak rozhodně platí, že stejně jako u všech preventivních opatření je nutné, aby i zdravý člověk konzultoval pravidelné užívání aspirinu se svým ošetřujícím lékařem.

„Bratříček“ acylpyrin
Acylpyrin představuje českou verzi aspirinu, jeho název však vznikl trochu jinak. První část v názvu (acyl-) i tady shodně zastupuje kyselinu acetylsalicylovou, druhá část v názvu souvisí s účelem léku (proti horečce), tedy s řeckým pyr – oheň (pyretos – horečka).

Pohladí po vlasech
Naše babičky doporučovaly bojovat s lupy ve vlasech právě pomocí aspirinu (acylpyrinu), který spolehlivě zastaví rozvoj zánětu na pokožce hlavy. Aplikace je opravdu jednoduchá: 2–3 tablety léku se rozpustí ve 125 ml teplé vody, roztok se nalije se na umyté vlasy a vetře do pokožky. Poté se nechá chvíli působit. Kúru, která vyřadí lupy z činnosti, je potřeba pravidelně po každém umytí opakovat po dobu nejméně dvou měsíců.

Věděli jste o „zázračných“ účincích „obyčejného“ aspirinu? Polykáte pravidelně denně jednu tabletu acylpyrinu? Začnete?

   
17.01.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [33] Klerencova [*]

  1/4 tablety šumivého Acylpyrinu rozpuštěná ve skleničce vody je super při angíně-jako kloktadlo.
  Mast s kys.acetylsalicylovou hojí suché ekzémy.

  Jako malá jsem často a silně krvácela z nosu, takže Acylpyrin jsem vzala jednou a naposled.

  superkarma: 0 18.01.2008, 18:09:50
 2. avatar
  [32] Eliza [*]

  prateta si brala každý den jednu tabletku. V 65 letech skončila s krvácením do žaludku v nemocnici a zachránili jí s námahou.

  superkarma: 0 18.01.2008, 11:49:26
 3. avatar
  [31] Meander [*]

  Hoja: Ten jsem brala taky. Když jsem přestala, začala jsem s aspirinem.

  superkarma: 0 18.01.2008, 11:26:35
 4. [30] Hoja [*]

  Beru lék Warfarin po tromboze,tak aspirin nesmím užívat

  superkarma: 0 18.01.2008, 05:33:37
 5. avatar
  [29] Juana [*]

  Kyselina acetylsalicylová nesmí do baráku v jakékoliv podobě. Manžel má na ni alergii, která ho ohrožuje při životě. Kdysi dávno, když ještě neexistovaly volně prodejné léky na alergii, mi na pohotovosti řekli, že kdybych ho přivezla o půl hodiny později, tak jsem mohla být vdova.

  superkarma: 0 17.01.2008, 23:53:50
 6. avatar
  [28] Cárka [*]

  Aspirin neužívám,ale je výborný při bolesti v krku.Do sklenice vlažného heřmánku se rozpustí dvě tablety aspirinu a použijeme ho místo kloktadla.Je to vyzkoušené a opravdu to pomáhá.

  superkarma: 0 17.01.2008, 22:57:02
 7. avatar
  [27] Karíma [*]

  Aspirín je na horečku, ne?

  superkarma: 0 17.01.2008, 19:11:41
 8. avatar
  [26] ginile [*]

  átéčko: ja se naredim radeji necim chutnejsim , aspirin beru jen na boleni hlavinky, teda po redeni

  superkarma: 0 17.01.2008, 18:50:09
 9. avatar
  [25] átéčko [*]

  Aspirin JE dobrý lék!
  Pomohl mému synovi po operaci srdce, když měl horečky a nic jiného nezabíralo.
  Až vám všem bude přes 60, budete zobkat Anopyrin, což je vlastně totéž složení, budete se ředit jako Meander , protože vám zhoustne krev.

  superkarma: 0 17.01.2008, 18:12:57
 10. avatar
  [24] Meander [*]

  Hehe, a já to beru, když potřebuju trochu "naředit"

  superkarma: 0 17.01.2008, 17:53:23
 11. avatar
  [23] ginile [*]

  Solei: to je mozne, ale kdyz jsem byla v nemocnici, tak se me ptali, kdy jsem naposledy brala aspirin, protoze pak museji davat pozor ---aby to moc nekrvacelo, segra aspirin prave kvuli tomu vubec nesmi, ma spatnou srazenlivost krve, to by po aspirinu krvacela jak zariznute prasatko

  superkarma: 0 17.01.2008, 16:33:13
 12. avatar
  [22] Solei [*]

  ginile: On právě to srdce sklidňuje, aspirin se podává při translpantaci srdce aby se snížil stress srdce během přenosu.

  superkarma: 0 17.01.2008, 16:18:23
 13. avatar
  [21] ginile [*]

  stejne jako pokud se clovek chysta na operaci , nema nekolik dni predtim uzivat aspirin, takze pokud se pise o aspirinu, mely by se psat i ty spatne stranky a ne oda na aspirin

  P.S: existuje dokonce zavislost na aspirinu

  superkarma: 0 17.01.2008, 15:11:53
 14. avatar
  [20] ginile [*]

  me aspirin pomaha proti boleni hlavy a to v zdycky, ale brat aspirin kazdy den - pani Maruska zapomela v clanku napsat, ze pokud ma clovek poruchy srazlivosti krve, nebo i caste modriny NESMI aspirin vzit do huby

  superkarma: 0 17.01.2008, 15:07:03
 15. avatar
  [19] Ťapina [*]

  gentiana: Není to zas takový průšvih, jako paracetamol, ale není pro ně vhodný. Mnohé nesteroidy jsou částečně selektivní na COX - 1 nebo COX - 2, a ještě se liší podle živočišného druhu, co komu víc ovlivňujou. A kyselina acetylsalycilová u psů nebo koček zrovna nadělá víc škody, než užitku, na rozdíl od lidí.

  superkarma: 0 17.01.2008, 13:19:58
 16. [18] gentiana [*]

  Majucha: Statiny odbourávaj cholesterol. A dočtla jsem se, že britské ministerstvo lepších příštích uvažuje o tom, že by to Britové od padesáti brali povinně ptreventivně. Xyzal beru na alergii a že neprskám, to si pochvaluju.

  Ťapina: proč zvířata nesmí aspirin? Já už to snad i někde četla.....

  superkarma: 0 17.01.2008, 12:49:28
 17. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Todle doma ani nemám. Nedá se to dát zvířatům. Volba nesteroidních antiflogistik se u nás doma řídí tím, co zbylo po pacientech a bude to procházet

  superkarma: 0 17.01.2008, 11:47:53
 18. [14] gentiana [*]

  Majucha: A statiny, zapomněla jsi říct. Což mi připomíná, že jsem si zapomněla vzít xyzal. A že co mám ty léky proti astmatu, tak míň prskám, ale stejně si myslím, že je to tím, že přichází jaro.

  superkarma: 0 17.01.2008, 10:40:44
 19. avatar
  [12] shb [*]

  Ano. Ne. Ne. a zajímalo by mně co je to COX1 a COX2

  superkarma: 0 17.01.2008, 10:12:54
 20. avatar
  [11] Bambína [*]

  Nic takového nepoužívám. Tablety jsou pro mě tabu.

  superkarma: 0 17.01.2008, 09:40:41
 21. [10] Bellana [*]

  1. Je to známo mnoho mnoho let.
  2. Kromě léku na štítnou žlázu, bez kterého bych nepřežila, dobrovolně nepozřu žádnou pilulku, pokud nejsem hodně chorá.
  3. Ani náhodou.

  superkarma: 0 17.01.2008, 09:30:46
 22. [8] terenniberuska [*]

  něco už jsem věděla o účincích aspirinu ale článek jsem si přečetla -je opravdu zajímavý

  superkarma: 0 17.01.2008, 09:17:44
 23. [7] gentiana [*]

  (1) Že by to bylo tak kulervoucně zázračné, to jsem opravdu netušila. Ale že aspirin ředí krev, to snad ví každej, ne? Proto je vřele nedoporučován lidem s poruchama srážlivosti a se žaludečníma vředama, aby nevykrváceli. A v kombinaci s ibuprofenem se stává vrahem jater.
  (2) Ne, proč bych měla?
  (3) Jste magor?

  superkarma: 0 17.01.2008, 09:05:55
 24. [6] masaa [*]

  Ja mám acylpyrin od lékaře zakázaný,ale když mi je nejhůř vezmu si ho a vždycky pomůže.Nedám na něj dopustit.

  superkarma: 0 17.01.2008, 09:02:03
 25. avatar
  [5] Hysteria [*]

  Dejte pokoj s prášky,já jsem víc na bylinky.

  superkarma: 0 17.01.2008, 08:33:32
 26. avatar
  [4] Aloren [*]

  Aspirin nepoužívám, acylpyrin pouze při vysoké teplotě, takže pouze vyjímečně...

  superkarma: 0 17.01.2008, 08:23:11
 27. [3] FAXÍK [*]

  aspirin neužívám, ani ho nekupuji

  superkarma: 0 17.01.2008, 08:10:50
 28. avatar
  [1] Léthé [*]

  Jo …jen to do sebe perte ….já znám jen zázračné účinky vína, anebo nějakého toho koňaku, nebo slivovice, tu a tam .

  superkarma: 0 17.01.2008, 01:56:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme