Rodina

UNICEF bojuje proti dětskému tetanu

Výrobce dětských plenek a kosmetiky se spojil s organizací UNICEF ve snaze eliminovat mateřský a novorozenecký tetanus v rozvojových zemích. Z výtěžku každého označeného výrobku Unicef bude 0,047 EUR určeno na vakcíny proti tetanu. Kampaň probíhá od 1. října do  31. prosince 2008.

„Podle odhadů zemře v současné době 140 000 dětí ročně na novorozenecký tetanus a až 30 000 žen na tetanus mateřský. Tato tragédie je úplně zbytečná a dá se jí snadno předejít, jak už dokázal očkovací program UNICEF. Proto se výrobci rozhodli spojit síly s organizací UNICEF v roce 2006, aby společně po Evropě sbírali peníze na vakcíny.

Nyní, v roce 2008, jsme se rozhodli spolupráci rozšířit a společně si dali za cíl získat 200 milionů vakcín v průběhu příštích tří let," říká Ivan Krejčí, manažer pro vnější vztahy ze společnosti Procter&Gamble. „Tento cíl je velmi ambiciózní, ale budeme se snažit, aby mateřský a novorozenecký tetanus neměl šanci ovlivnit budoucí generace,“ dodal.

„Je nepřijatelné vidět, že nemoc, která zmizela z vyspělých zemí, se stále objevuje v některých zemích třetího světa. Levnou a účinnou vakcínu máme již 80 let. Musíme se snažit udělat něco navíc a učinit z tetanu historii,“ říká doktor Francoise Gasse, který zasvětil svůj život boji s tetanem.

Bakterie tetanu se množí v půdě a zvířecích exkrementech. V nehygienickém prostředí se s nimi novorozenci mohou dostat do kontaktu ihned po narození. Několik dní po infikování bakterií tetanu vypuká u novorozeněte nemoc, která bez hospitalizace dítěte vede téměř vždy velmi rychle k bolestivé smrti.

UNICEF a Světová zdravotnická organizace (WHO) předpokládají, že úplného vymýcení mateřského a novorozeneckého tetanu ve 46 zemích, kde stále přetrvává jako problém, by se dalo dosáhnout v roce 2012.

   
06.10.2008 - Těhotenství a porod - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] átéčko [*]

  Charita být musí

  superkarma: 0 06.10.2008, 19:03:46
 2. avatar
  [3] Solei [*]

  ToraToraTora: na druhou stranu .... ona je nějaká povinnost dělat charitu? Klidně nemusí dávat nic.

  superkarma: 0 06.10.2008, 13:24:10
 3. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Přitom, kolik tyto společnosti vydělávají, by je měla hamba fackovat, že nepřispívají víc.
  A když už jdou někam peníze, pak by v tom mělo být trochu víc rozmyslu. Je lepší nakoupit antikoncepci než vakcíny pro přemnožený národ, který ač zdráv hyne hladem

  superkarma: 0 06.10.2008, 13:15:26
 4. avatar
  [1] Solei [*]

  Ech, projevím se jako asociál. Proč? Vždyť země je přelidněná. Nebylo by rozumné tyto projekty za zachování při životě osob, které následně budou potřebovat i potravinářskou pomoc, trochu poupravit? Například, jo to první dítě dostane to a to, ale tem dalším to už kupte, a antikoncepce zadarmo.

  superkarma: 0 06.10.2008, 12:02:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme