Špatné technika smrkání může způsobit zánět středního ucha nebo návrat nemoci. Tomu můžete zabránit, pokud budete smrkat podle doporučení lékařů. Naučte se správnou techniku v několika bodech.

smrk

„Když za mnou přijdou rodiče s nemocnými dětmi, s rýmou nebo bolavým uchem, vždycky se ptám: Umí pořádně smrkat? Ano, umí. Tak ať radši nesmrká,“ uvedl lékař Ivo Šlapák. Rýma se totiž může „zatlačit“ k uším, a vznikne tak nepříjemný zánět středního ucha.

Jenže chodit s ozdobou pod nosem se zase nesluší. Jak se tedy správně vysmrkat, abyste si neuškodila? Stačí držet se následujících bodů.

  • Nejlepší by samozřejmě bylo nesmrkat vůbec a jen utírat to, co z nosu vyteče. Což je prakticky nemožné, a tedy se radí smrkat. Ovšem jen jemně, v žádném případě nesmrkejte silou.
  • Vyčistěte nejdřív jednu nosní dírku a pak druhou.
  • Už naše babičky radily smrkat do vody. Důvod je prozaický - bacily, které se tímto způsobem dostali z našeho těla, tak nemají šanci dostat se zpět. Zatímco při opětovném použití látkového kapesníku hrozí vysoké riziko rekontaminace nosní sliznice, jež vaše trápení ještě prodlouží, u smrkání do vody je to téměř vyloučeno. Ani tohle nelze praktikovat běžně, a tak se doporučují papírové kapesníčky. Kapesník použijte vždy jen jednou a poté ho hned vyhoďte. Při nejbližší příležitosti si umyjte ruce.

Správnou techniku smrkání byste měla naučit i své děti, které bývají ke středoušním zánětům i návratům nemocí náchylnější.

Reklama