Zdraví

Umíte si změřit tepovou frekvenci?

Tepová frekvence. Tohle slovní spojení zní tak trochu jako zaklínadlo, kterým se ohánějí fitness trenéři nebo odborníci na výživu, pokud mluví o tom, jak by měl vypadat pohyb, díky němuž mizí přebytečná kila.  

Zjednodušeně řečeno, díky tepové frekvenci si můžete ověřit intenzitu, s jakou se pohybujete, tedy jak moc se namáháte třeba při cvičení. Kdo nezná její zákonitosti, může se zbytečně namáhat a při tom nehubne, byť se třeba výrazně zlepší jeho kondice. U tepové frekvence totiž nutně neplatí "čím více, tím lépe".

Přesně je to tak, že tepová frekvence udává počet tepů neboli stahů srdce za minutu. A ovlivňují ji zejména tyto dva faktory:

 - trénovanost dané osoby

 - tělesná aktivita

V klidu by u zdravého dospělého člověka měla tepová frekvence být zhruba mezi 65 až 75 stahy za minutu, s námahou a tedy i tělesným cvičením stoupá. Naopak, pokud je někdo hodně trénovaný, mívá klidovou frekvenci běžně i pod 60 stahy za minutu.

Ze všeho nejdříve byste si měla zjistit, jaká je vaše klidová tepová frekvence - lze říci, že čím vyšší, tím méně trénovaná jste. Pak byste si měla zjistit vaši maximální tepovou frekvenci - což je hodnota, kterou je radno při námaze nepřekračovat. Zjednodušený vzorec činí 220 - váš věk, tedy pro třicetiletou ženu činí 190.

A teď pozor, kdo míní díky pohybu hubnout, měl by mít při cvičení tepovou frekvenci nikoli pokud možno co nejvyšší, ale zhruba na úrovni 60 procent maximální tepové frekvence, nikoli vyšší. Pak už totiž nebudete spalovat tuky, ale cukry a o to vám nejspíše vůbec nejde.

Pokud budete cvičit zhruba na 80 procent, zlepšíte si kondici, ale hubnout nebudete.

Tip: umíte si změřit tep?

Přiložte tři prsty na vnitřní stranu zápěstí a minutu počítejte tepy. Klidová tepová frekvence by se měla měřit několik dní po sobě, ideálně po ránu a z těchto hodnot vypočítat průměr. Pokud si chcete změřit aktuální tepovou frekvenci třeba při cvičení, měřte deset vteřin a násobte šesti.  

             
   
04.02.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] medved [*]

  nedovedu si predstavit, jak si clovek pri cviceni meri tep na zapesti ...idealni je meric tepu, da se to normalne koupit, ale cena je kolem 1500 Kc, coz kazdy asi nechce investovat, ackoliv ja myslim, ze pro ty, kdo opravdu cvici je to uzitecna vec a dobry darek
  pristroj uz nejakou dobu mam a diky nemu dokazu svuj tep odhadnout docela dobre i bez nej kdyz clovek dokaze normalne mluvit nebo zpivat, tak se jeho tep pohybuje v pasmu , kdy se hubne...kdyz uz se zadychava, je v pasmu zlepsovani fyzicky a pri lapani po dechu se to zacina blizit nebo to i prekracuje povolene hranice...

  superkarma: 0 07.02.2005, 09:33:00
 2. avatar
  [5] Ladia [*]

  Jupí jsem zdravý dospělý člověk mám 72.

  superkarma: 0 04.02.2005, 20:09:54
 3. avatar
  [4] Vivian [*]

  Tak já bych měla cvičit na 117, tak to při nejbližší příležitosti otestuju
  Ovšem moje klidová tepová frekvence je 96, takže to vytáhnout na těch 117 moc velká makačka nebude

  superkarma: 0 04.02.2005, 19:16:26
 4. [3] Amemait [*]

  tak já nevím mám v klidu 100 a podle vašeho vzorce můžu tak o něco víc než ležet moje max.frakvence na hubnutí je 116.doplňuji jsem zdravá a při výšce 177 cm vážím 70kg

  superkarma: 0 04.02.2005, 18:18:13
 5. avatar
  [2] Danuna [*]

  Mam asi 100 a to jen trochu rychleji jdu

  superkarma: 0 04.02.2005, 18:06:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme