Zdraví

Umíte si správně mýt ruce?

Správné a důkladné mytí našich dlaní je velmi důležité, protože právě přes ruce  dochází k nejčastějším přenosům nejrůznějších infekcí a bakterií. Jak si je tedy dokonale a správně umýt? Stačí dodržovat pár základních pravidel a celému procesu mytí věnovat minimálně 40 vteřin. 

Důkladné a správné umývání rukou je jednoduchá a přitom nejúčinnější metoda, jak zamezit šíření nejrůznějších nemocí. „Podle dostupných informací se na jednom prstu ruky nachází až dvanáct tisíc bakterií. A jedině důkladné umytí a dezinfekce je dokáže zlikvidovat,” uvádí MUDr. Alice Hauptová dodává: „Nejde ale jen o to. Důležitý je i náš příjemný pocit čistých a voňavých rukou. Ať už si ruce myjeme před jídlem nebo po příchodu domů po cestě MHD.” 

Jak tedy na to?

Začněte aplikací dostatečného množství mýdla, které si důkladně rozetřete po celých dlaních. Nezapomeňte ani na hřbety dlaní. Krouživými pohyby třete levý i pravý palec, obousměrnými krouživými pohyby pak vnitřní stranu dlaní. Nebojte se přitlačit a dlaně si pořádně promasírovat. Nakonec důkladně opláchněte mýdlo, pro osušení použijte jednorázový papírový ručník.  

hygiena

Každodenní hygiena a domácí čistota

Pokud nemáte ale právě dostupnou tekoucí vodu a mýdlo, pak vsaďte na dezinfekční prostředky. „Ruce lze zbavit virů a baktérií i po pouhém nanesení dezinfekčního gelu. Způsob jeho použití je stejný jako u mytí rukou, jen nepotřebujete vodu a v závěru jej nesmýváte. Dezinfekční gel má jednu obrovskou výhodu, díky tomu, že nepotřebujete vodu, ho můžete použít kdykoliv a kdekoliv. Proto je dnes tak velmi oblíbené i malé cestovní balení, které pohodlně vložíte do tašky či kabelky.“ doplňuje Daniela Kalousová, marketingová manažerka společnosti Marca CZ. Pokud jde ale o hygienu obecně, pak ani doma bychom neměli zapomínat na základní pravidla užívání dezinfekční prostředků, zvláště pak v koupelně. „Na nábytek ani sanitu nikdy nepoužívejte agresivní přípravky, kterými byste povrch keramiky poničili. Nábytek stačí lehce otřít hadrem a následně důsledně vysušit. U speciálních povrchový úprav, jako je například JIKA perla, pak stačí povrch lehce otírat hadříkem do sucha. Speciální nanesená glazura totiž odpuzuje vodu a zabraňuje tak usazování vodního kamene a nejrůznějších nečistot,“ uzavírá Petr Čech, manažer pro koupelnový nábytek značky JIKA.

www.jika.cz

   
11.05.2017 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [6] vicieva8 [*]

  Toto mám spojeno s podáním ruky,často se setkávám s podanou rukou vlhkou,lepkavou,přtom dnes není problém vlhčeným kapesníkem otřít..Jinak sama jsem během dne mockrát při mytí rukou čistila nehty karáčkem ,už od toho upouštím,trpěly nehty...Špinavých rukou se štítím,ne od hlíny ,práce ,ale těch nemytých poWC,těch u lidí nakažených přenosnými nemocemi...proto mám ráda na veřejných místech ,obchody ,letiště,v ruce pap.kapesník,nebo rukavice,na kliky....štítím se ...A dezinfekční gel ,dobré.Mám ráda své domácí "viry" pokud v mé početné domácnosti jsou,ale ne cizí!!!!papa Mnau Mici ViciSml32

  superkarma: 0 12.05.2017, 05:09:37
 2. [5] Le44 [*]

  znám a podle tohoto návodu si je několikrát denně myju v práci, doma, tedy ani náhodou.Sml79

  superkarma: 0 11.05.2017, 17:20:24
 3. [4] 1alena [*]

  Samozřejmě, hygiena je základ. Ale mám pocit, že čím více se o ní dbá, tím více je nemocných a alergiků

  superkarma: 0 11.05.2017, 12:51:23
 4. avatar
  [3] 135evik [*]

  Znám!Sml16

  superkarma: 0 11.05.2017, 11:55:43
 5. [2] MARIE MATEJKOVA [*]

  Správně si umýt ruce není sranda. Je dobré si to zažít a hlavně to naučit děti. Když jsem viděla jak si umývaji ruce ve škole,tak se ani nedivím problémům se žloutenkou.

  superkarma: 1 11.05.2017, 11:21:10
 6. [1] bobani [*]

  jako zdravotník to ovládám

  superkarma: 0 11.05.2017, 09:52:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme