Umíte si poradit s kašlem vašeho dítěte? Poznáte, jaký druh kašle ho trápí? Rozhodně byste neměli kašlání vašeho dítěte podceňovat. Může jít jen o „pouhé“ nachlazení, ale může jít také o první příznaky závažného onemocnění.

kašel

„Kašel je častým příznakem onemocnění dýchacího ústrojí, který je v mnoha případech vyvolán změnami v nosohltanu, hrtanu a průduškách,“ uvádí MUDr. Jiří Jackl, dětský pediatr, a dodává:
„Kýchání, rýma současně s kašlem svědčí často pro banální infekci horních dýchacích cest.
Pro záněty průdušek a plic je typický na začátku onemocnění suchý, dráždivý kašel, který se během nemoci mění na vlhký. Objeví-li se kašel náhle v souvislosti s jídlem, pak je zde podezření u dítěte na vdechnutí potravy. Co se týká suchého a dráždivého kašle, ten se vyskytuje nejvíce v noci nebo po námaze a je počátkem vzniku průduškového astmatu.“

Druhy kašlů

  • suchý a dráždivý, který dítě vyčerpává, namáhá jeho hrudník a břišní svalstvo. 
  • vlhký s tvorbou hlenovitého sekretu, který neumí malé děti vykašlávat, a tak hleny polykají
  • hrubý až chraptivý kašel, který je typický pro zánět hrtanu
  • zajíkavý kašel (černý, dávivý kašel), který se už dnes vyskytuje výjimečně

Léčba jednotlivých druhů kašle se řídí základním onemocněním. Kašel u dítěte nelze podceňovat, zvláště trvá-li již několik dnů nebo je doprovázen dalšími příznaky, jako je horečka, zvracení, ztížené dýchání atd. Při těchto příznacích je nutné ihned navštívit dětského lékaře.

Čím menší dítě, tím větší ostražitost

Obecně platí, že čím menší dítě, tím je třeba být ostražitější. I u obyčejného „nachlazení“ se může stav zkomplikovat například zánětem středního ucha nebo zánětem průdušek. U větších dětí zvládnou často maminky kašel při zánětu horních cest dýchacích vyléčit samy.

Lze kašli předejít?

„V rámci prevence onemocnění dýchacích cest, která jsou příčinou různých druhů kašle, je kladen důraz na pravidelnou tělesnou aktivitu, cvičení,“ uvádí MUDr. Jiří Jackl. „Důležitá je rovněž správná výživa a pobyt dětí v lázních, soustřeďujících se na onemocnění cest dýchacích.“

Čtěte také:

Reklama