Zdraví

Umíte dýchat?

Od prvního nádechu až po poslední výdech – tak by se dal popsat náš život. A některými mysliteli byl také život s dechem jednoznačně spojován – v dechu prý sídlila sama lidská duše. Také stvořitelský akt Boha či bohů byl v mnoha náboženstvích popisován jako „vdechnutí“. Dech je zkrátka nedílnou součástí našeho života.

Když selže „automatika“
O dýchání však obvykle nepřemýšlíme – dýcháme automaticky, na čemž má zásluhu především centrum v prodloužené míše. Selhání automatického dýchání může mít řadu příčin, většinou však, je-li dlouhodobé, nemívá příznivou prognózu. Bez přístrojů bychom v takovém případě nepřežili. Méně závažné, ale také nepříjemné až ohrožující, jsou takzvané apnoe – krátké zástavy dechu ve spánku.

soutěž

Klíčkové dýchání
I když nám však automatické dýchání funguje, jak má, neměli bychom podceňovat dýchání vědomé. Automatické dýchání je totiž často mělké a povrchní, a to vede ke sníženému okysličení krve a tím i buněk. Především pokud se soustředíme na nějakou duševní činnost či jsme-li ve stresu, náš dech se zkracuje a často dochází k takzvanému klíčkovému dýchání, kdy dýcháme jen horní částí plic a při dechu se nám výrazně zdvihají klíční kosti.

Soustřeďte se na dýchání
Pokud se na svůj dech soustředíme a začneme dýchat hlouběji, hrudníkem a ještě lépe i za použití bránice, dojde jak k psychickému uklidnění a relaxaci, tak k povzbuzení krevního oběhu a ke zlepšenému okysličení, ale i k výživě buněk včetně mozkových. Naše srdce je totiž specialistou na vytlačování krve, mnohem hůře však zvládá její čerpání zpět, a tak obzvláště v periferních oblastech, a u sedavých činností především, dochází ke špatné výživě buněk. Hluboké dýchání periferní prokrvení zlepšuje.

Holotropní dýchání a dětské hry
Hluboké dýchání však nesmíme zaměňovat s dýcháním holotropním, kde dýcháme nejen hluboce, ale i mnohem rychleji, než organizmus potřebuje. Možná si pamatujete na některou z dětských her, při nichž si člověk například dřepl na bobek, pak chvíli zrychleně a hluboce dýchal a nakonec se prudce postavil. Obvykle pak na krátký okamžik omdlel. V důsledku zrychleného hlubokého dýchání totiž dochází k nadměrnému odčerpání CO2 z krevního oběhu, a tím i k narušení acidobazické rovnováhy a k takzvané respirační alkalóze – tedy k jakési metabolické „otravě“ organismu, včetně mozku. V důsledku toho se mohou dostavit různé halucinační zážitky. V kombinaci s prudkým vztyčením se a odlivem krve z mozku tak může dojít i k bezvědomí.

Pomalu a zhluboka
Pravé hluboké dýchání by tedy nemělo být příliš rychlé a mělo by být prováděno s ohledem na reakce organismu. Někteří učitelé jógy, která se problematice dýchání široce věnuje, doporučují zadržet na okamžik dech po nádechu, pokud chceme organismus nabudit, a po výdechu, pokud chceme relaxovat. V každém případě však platí, že pokud se za den alespoň občas zhluboka nadechneme a vydechneme, prospějeme tím našemu organismu.

Dýchejte nosem
Pokud můžeme, měli bychom také upřednostňovat dýchání nosem před dýcháním ústy – nosní sliznice totiž zachycuje nečistoty, ničí mikroby a zároveň se nadechovaný vzduch ohřívá a zvlhčuje. Pro správné dýchání je také důležité správné držení těla, s rovnou páteří a s břichem nestaženým těsným oblečením nebo pásky – to totiž omezuje brániční dýchání.

Myslíte si, že dýcháte správně? Kolikrát za den se zamyslíte nad tím, jak dýcháte? Máte s dýcháním nějaké potíže? Zkoušela jste někdy holotropní dýchání? A pamatujete si na některou z dětských her s dýcháním?

   
19.10.2007 - Zdraví - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] ElenaJ [*]

  A kdo vlastně dokáže posoudit,jestli dýchá správně? Několikrát jsem si schválně zkoušela spočítat počet nádechů a výdechů za minutu..ale to prostě nejde..čím víc se člověk soustředí,tím rychleji dýchá...A potíže s dýcháním mám občas ve spánku.Někdy se vzbudím s pocitem že se dusím...ale to se asi nestává jen mě...

  superkarma: 0 21.10.2007, 15:19:26
 2. avatar
  [13] Margaretka [*]

  Nad tím jak dýchám se denně nezamýšlím, ale občas ano!

  superkarma: 0 20.10.2007, 16:16:55
 3. avatar
  [12] Laura.xy [*]

  Máte někdo zkušenost s dýcháním holotropním? Uvařovala jsem o tom, ale odratzuje mě cena a také mám trošku pochybnosti...

  superkarma: 0 19.10.2007, 17:44:19
 4. avatar
  [11] MEK [*]

  špatně se mi dýchá pod vodou

  superkarma: 0 19.10.2007, 16:14:43
 5. avatar
  [9] Kelly [*]

  Mickey Mouse 3: znám a můžu potvrdit, zvlášť u je to bomba

  superkarma: 0 19.10.2007, 13:45:27
 6. [8] Rikina [*]

  Jsem si jistá, že běžně nedýchám správně. Zamyslím se nad tím, potřebuji-li doběhnout MHD či vylézt na kopec. Mám s dýcháním potíže například při orálním sexu - jak je toho v puse moc, někdy ten dech nestačí. Holotropní dýchání jsem nezkoušela, nejsem blázen. A dětské hry s dýcháním jsou snad všechny, nebo že by děti nedýchaly?

  superkarma: 0 19.10.2007, 13:21:02
 7. avatar
  [7] Mickey Mouse [*]

  Meander: A velmi opojný!

  superkarma: 0 19.10.2007, 11:12:48
 8. avatar
  [6] Meander [*]

  Kyslík je jed.

  superkarma: 0 19.10.2007, 11:02:27
 9. avatar
  [5] femme [*]

  Josef: no tys mi teda dala zkusila jsem to a málem jsem spadla ze židle

  superkarma: 0 19.10.2007, 10:37:12
 10. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Na dech myslím několikrát denně, řídím si, kam dýchám

  Mickey Mouse: když mě chytí tréma, nepomáhá ani svěcená voda Na to mi pomůže pouze znovu a znovu opakovat tu situaci. Naštěstí to není často.

  superkarma: 0 19.10.2007, 10:25:17
 11. avatar
  [3] Mickey Mouse [*]

  Správné techniky dýchání jsem se učil dvakrát. Jednou v dětském pěveckém sboru a podruhé při sportu. Zjistil jsem, že skutečně je dobře občas si dýchání vědomě řídit. V některých situacích (tréma, únava, a také ) může řízené dýchání hodně pomoci.

  superkarma: 0 19.10.2007, 10:19:49
 12. avatar
  [2] arjev [*]

  Dýchat je umění. Já se učila dýchat při cvičení jógy.

  superkarma: 0 19.10.2007, 10:08:47
 13. [1] Josef [*]

  Jednou jsem četla článek o "kyslíkovém koktejlu"byl hodně poučný, tak jsem se to naučila.Čas od času to dělám.Nadechnout,zadržet dech na pár sekund a ještě zkusit nadechnout o trošku víc, pak pomalu vydechnout a zase, když je pocit vydechnutí vylačit ještě zbytech vzduchu.Opakovat několikrát, je to super až se vám zatočí hlava a pročistíte plíce.

  superkarma: 0 19.10.2007, 10:08:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme