.

„Umíme perfektně ovládat různá technická zařízení, ale naše těla a duše zůstávají opomíjeny…“ říká psychoterapeutka Karin Řeháková

Bulvár

„Umíme perfektně ovládat různá technická zařízení, ale naše těla a duše zůstávají opomíjeny…“ říká psychoterapeutka Karin Řeháková

Žijeme v otevřené společnosti, která má názor na všechno a nebojí se otevřeně diskutovat o ničem, ale vlastní tělo je nám někdy velmi vzdálené. Alespoň to ženské. Proč nejsou ženy hrdé na své pohlaví a nedokáží o něm otevřeně hovořit, jsme probíraly s psychoterapeutkou Karin Řehákovou.

Setkaly jsme se při debatě o ženské intimní hygieně, kde jsme si povídaly o tom, jak ženy nazývají svůj klín. Tedy spíš nenazývají. Proč tomu tak je?
Jako Evropanky máme neoddiskutovatelný bonus v tom, že lze o intimitě v naší společnosti mluvit a není toto téma tabu.  Největší vliv, jak vnímáme své tělo s jeho potřebami, samozřejmě zásadním způsobem ovlivňuje rodina, ve které vyrůstáme. A pro nás ženy je v tomto ohledu důležitý zejména vzor, který nám poskytuje naše matka. Pokud máme štěstí na matku, která má zreflektovanou vlastní sexualitu a tudíž i své zdravé ženství, výrazně tento fakt ovlivňuje kvalitu našeho budoucího ženství a našeho sebeprožívání. Samozřejmě na naši „pohlavnost“ má vliv i náboženství. Avšak ráda bych připomněla, že i v době, kdy byla tato témata tabu a žena byla označována jako „tvor nečistý“. Jistý Šalamoun ve své básni popisoval ženský klín jako voňavou zahrádku.

nakedJe osvěta v tomto ohledu dobrá?
Dobrá? Naprosto důležitá a nezbytná! Je smutné, že umíme perfektně ovládat různá technická zařízení, ale naše těla a duše, se kterými žijeme celý život, zůstávají opomíjeny a nikdo nás nevede k tomu, abychom si naplno a s láskou samy sebe užívaly. Témata mužství a ženství si v praxi lidé hledají sami, ať už pomocí esoterie či psychoterapie. Je těžké zbavovat se pocitů nedostatečnosti a mindráků, které často vznikají v dětství. Vzhledem ke smutnému faktu, že máme jen jeden život, je naším úkolem ho prožít co nejlépe a nejšťastněji.

Generace našich maminek měly pocit, že o vagíně se tedy rozhodně nemluví. Když ale koukneme do historie, ženské pohlaví rozhodně nebylo úplně tabu, že?
Již jsem zmínila Šalamouna, stačí zapátrat v historických románech, beletrii... Sexualita k nám prostě neoddělitelně patří, nejen jako prostředek další reprodukce a zachování lidského rodu, ale jako příjemná párová intimita, to co se vzletně nazývá splynutím těl i duší.

Jak to mají muži? Ti asi nejsou tolik stydliví?
Zikmund Freud - zakladatel psychoanalýzy by asi radostně zatleskal. Jeho teorie o tom, že žena je celoživotně frustrována tím, že nemá pohlavní úd, se zde bohužel nabízí. :-)

Muži jsou v tomto směru jiní. Teď zcela pragmaticky. Povšimněme si rozdílu na mužských a ženských toaletách... Dokážete si představit, že vykonáváte svou malou potřebu vedle cizí ženy bez zástěny? Muži jsou na svůj pohlavní úd náležitě pyšní (s přihlédnutím k jejich potřebě se poměřovat v délce údu a soutěživosti chlapečků, kdo dál dočůrá...) Je to fenomén, jak pyšně své pohlaví nazývají. Máme se od nich opravdu co učit.

Myslíte, že funguje propojení mezi naší psychikou a fyzickými obtížemi?
Rozhodně ano. Těla nám symbolizují ve fyzické rovině to, co žijeme (nebo naopak zanedbáváme) v rovině psychické. Naše těla jsou velice moudrá, bohužel je začneme vnímat až ve chvíli, kdy se vytvoří symptom. Nemoc je často zprávou o tom, že je potřeba pobýt sami se sebou a změnit zavedený scénář našeho prožívání.  Naše racionální složka je naším kormidlem, které nás ale může navést do zrádných hlubin.

Podobně asi je to s naší plodností, že?
Ano. Dlouhodobě jsem spolupracovala jako terapeut v různých rodinných centrech pro náhradní rodičovství. Zažila jsem mnohokrát, že žena otěhotněla až po adopci či přijetí dítěte do pěstounské péče. Stres, napětí a pochybování o svém ženství není úrodná půda pro početí. Často se tam objevovala právě témata špatného vzoru z primární rodiny a nedostatečného přijetí ženské role jako takové. Pochyby, nejistota, … A rozhodně bych nepodceňovala genetické vlivy. Příroda je opravdu moudrá.

Součástí našeho setkání byl i váš test, kdy každá z žen napsala tři pojmenování své vagíny, které ji přišly řekněme přijatelné. Padaly různé názvy. Jaké byly vaše favoritky?
Tak to mi udělalo obrovskou radost. Jsme různé osobnosti a v odpovědích se krásně potvrdilo, že i název, pokud je použit ve zdrobnělince a je pronesen s touhou a mazlivě umožnuje používat i ty názvy, které jsou pro mnohé ženy vulgární. Názvy květin jsou krásné, ale mým favoritem se stala LASKONKA!

 • Obsahuje vše - Lásku k našemu pohlaví - co nás definuje jako ženu, laskání - ke kterému je naše ženství určené a stvořené a sladkost intimního splynutí.
 • Laskejme své ženství, vyžadujme, aby se o našem pohlaví mluvilo s obdivem, úctou a dopřávejme si pro ně jen to nejlepší a kvalitní.

Bc. Karin Řeháková, speciální pedagog, psychoterapeut, arteterapeut

http://karinrehakova.cz/

Bc.Karin ŘehákováVe své soukromé praxi se specializuje na interpersonální (mezilidskou) komunikaci a řešení partnerských a rodinných vztahů. Jako lektorka tvoří a vede semináře zaměřené na dovednosti partnerské komunikace, posilování ženského potenciálu a jeho využití v pracovní, osobní, partnerské a rodinné oblasti.

·         Dlouhodobě spolupracovala v sociální sféře (spolupráce se středisky Náhradní rodinné péče, vedení terapeutických skupin pro rodiče, arteterapeutická činnost s rodinami se dětmi v NRP). Jako lektor dále spolupracuje s l neurologickou klinikou FN Praha a komerčními subjekty (odborné semináře - např. reklamní agentury, bankovní sektor, management firem)

·         Od roku 2005 působí jako konzultant pro sociálně a zdravotně znevýhodněné klienty v sociální firmě Modrý Domeček (nezisková organizace OS-Náruč) Řevnice. Příjmový a klíčový pracovník, vedoucí výtvarného atelieru

Publikační činnost:

·         Autorka metodiky „Arteterapie s rodinou s dětmi v NRP“

·         Spoluautorka metodiky „Přípravy pro budoucí náhradní rodiče“(příprava žadatelů o NRP)

·         Spoluautorka metodiky pilotního projektu Psychosociálního výcviku pro děti opouštějící DD.

Pojďte s námi o tom ZDE diskutovat! Zajímá nás váš názor.

Pět čtenářek odměníme balíčkem s přípravky Idelyn® Beliema.

Dejte svůj hlas nebo vložte svůj návrh na jméno: Podívejte se na inspirativní video a navrhněte nejlepší označení pro vaginu – hlasujte zde: https://cz.findthename.eu

Čtěte také:

   
18.02.2016 - Rozhovory - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. [13] era [*]

  To je furt jakejchsi keců...

  Panebože vždyť už existují nádherná česká pojmenování jako kundička nebo pička! Sml24

  superkarma: 1 19.02.2016, 08:34:49
 2. [12] Rikina [*]

  paníliška — #10 Sml57 Sml52 Sml67

  superkarma: 0 18.02.2016, 21:47:48
 3. avatar
  [11] kobližka [*]

  denkas — #9 Sml52Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 18.02.2016, 17:09:33
 4. avatar
  [10] paníliška [*]

  denkas — #9 Přesně. Sml67 Kdo vymslel tu blbost, že žena nemá pohlavní úd? Ona ho má, když chce a kolik jich chce. Sml30Sml57Sml57

  1. na komentář reaguje Rikina — #12
  superkarma: 2 18.02.2016, 15:26:17
 5. avatar
  [9] denkas [*]

  Panebože!to sou kecy my sme flustrovaný,že nemáme údSml80Nejsem vůbes flustrovaná.Sml23Asi proto,že když sem úd chtěla,tak sem ho mělaSml30Sml30 No dál už ani číst nebudu.Jen sem zvědavá,kolikrát to tu ještě budeSml80

  1. na komentář reaguje paníliška — #10
  2. na komentář reaguje kobližka — #11
  superkarma: 3 18.02.2016, 15:16:34
 6. [8] Helpes [*]

  Laskonka? To si spojím bohužel jen se zákuskem. Není lepší nazývat věci pravými jmény?!

  superkarma: 1 18.02.2016, 14:12:12
 7. [7] Rikina [*]

  risina — #6 Což ovšem vlastně ani nikoho nezajímá. Priorita je prodat ty přípravky na intimní hygienu. Kvůli tomu se to tu pořád omílá. Za mě osobně - ani zadarmo to nechci, na mě mají takovéhle kampaně přesně opačný účinek, zapamatuju si to, a just si koupím úplně něco jiného. Sml57 Nebo taky nic. Sml80

  superkarma: 0 18.02.2016, 13:46:19
 8. avatar
  [6] risina [*]

  Nemůžu se zbavit dojmu, že většina žen neví, co je vlastně vagína - protože ty názvy a vlastně i celé tohle povídání se vztahují spíš k vulvě Sml80.

  1. na komentář reaguje Rikina — #7
  superkarma: 1 18.02.2016, 13:10:07
 9. avatar
  [5] Eliana [*]

  ..už tam jen chybí, že je to kampaň financovaná z fondu EU...

  superkarma: 1 18.02.2016, 10:47:49
 10. avatar
  [4] Pipa.v [*]

  Zajímavé čtení! Sml67

  superkarma: 0 18.02.2016, 10:34:12
 11. avatar
  [3] kobližka [*]

  Ježíš marjáááá,tady je to zasvěceno frndě Sml28 to snad není možný.To je teda kampaň hodná kampaně volební.

  superkarma: 3 18.02.2016, 09:57:04
 12. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Jak souvisí informační technologie s mou nechutí pojmenovávat část mého těla názvem zákusku nebo vymýšlením přezdívky něčemu, co má celkem jasný název, kterému rozumí i můj lékař.

  superkarma: 2 18.02.2016, 09:34:27
 13. [1] bobani [*]

  pravda

  superkarma: 0 18.02.2016, 09:26:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme