Magie

Umí proutkař najít vodu?

proutek

Před pár lety jsme potřebovali na chalupě vykopat studnu a hledali jsme pramen. „Nejjednodušší je zavolat proutkaře,“ poradili nám lidé ze vsi. A tak jsme to zkusili.

Na chalupě jsme potřebovali vykopat novou studnu, protože ta stará přišla o vodu. Sousedi na tom byli stejně, jim pro změnu do studny někdo hodil mrtvého psa a vodu otrávil. Pořád se o tom mluvilo v hospodě, každý měl tisíc rozumů o tom, jak najít pramen, ale nic, co by se dalo praktikovat. Proto se nakonec povolal místní jihočeský proutkař. Přišel, obešel naši i sousedovic zahradu s virgulí, sebevědomě označil místa, sebral honorář a odjel.

Začalo se horečně kopat, obstarala se někde sbíječka, celá vesnice nastoupila ku pomoci, ženské vařily, chlapi kopali. Po třech dnech a dvou několikametrových výkopech bylo jasné, že se proutkař netrefil.

Proutkaři se neshodli

Volal se proto jiný proutkař, tentokrát proutkařka. Přišla starší paní, vytáhla kovovou virguli a začala s ní chodit po naší zahradě. Občas se ten nástroj začal kroutit a vykopávat jako zběsilý, ale tentokrát jsme se všichni tvářili nedůvěřivě. „To s ní určitě otáčí sama. Jsme zvědaví, kolik si za to vezme. Ta virgule se točí na úplně jiných místech než poprvé. Ta paní říká něco jiného než její kolega...“ honilo se mi hlavou.

Paní sice označila několik míst, ale tvrdila, že ta voda je tam moc hluboko a nebo ve skále, tudíž se kopat nevyplatí. Nakonec našla silný pramen mimo náš pozemek vzadu za chalupou.

Je tohle možné?

Než odešla, trochu jsem si s ní popovídala a vyjevila jí svou nedůvěru v toto nevysvětlitelné umění. Proto mi půjčila virguli, ukázala, jak ji držet, a vypustila mě do terénu. Ať jsem chodila, jak chtěla, to železo se ani nehnulo. „Je to blbost,“ vracela jsem jí nářadí. „Počkejte ještě,“ řekla a pevně mě chytla za předloktí.

Teď mi možná nebudete věřit, ale jakmile se napojila na mou energii (nebo jak to nazvat), virgule se mi v ruce začala zmítat takovou silou, že jsem ji vůbec nemohla udržet. Otáčela se dokola s takovou razancí, že mi způsobila otlaky na ruce, jak jsem se jí v tom snažila zabránit.

Jakmile mou ruku ta žena pustila, virgule chcípla a visela jako mrtvá užovka. Závěrem mohu jako skeptik přinést očité svědectví o tom, že proutkaři virgulí sami neotáčejí, že skutečně disponují silami, které nejsou dány každému. Otázka spíš zní, zda se proutek otáčí skutečně nad vodním pramenem, geopatogenní zónou či pokladem.

 Co o něm víme?

Proutkaření je známé již osm tisíc let! První zmínky pochází zhruba z šestého tisíciletí před naším letopočtem z  jihovýchodní Libye. Ve zdejší jeskyni se totiž našly malby lidí, pozorujících proroka s rozvětveným proutkem.

Jak rozeznat důvod otáčení virgule?

Při hledání je prý důležité to, na co se proutkař soustředí. Myslí-li na vodu, virgule se točí nad pramenem, třpytí-li se mu před očima hrnec zlaťáků, najde poklad. Tomu se věří ale dost těžko, nemyslíte?

Dříve byl nejčastěji používaný čerstvý vrbový proutek, dnes stačí hliníkový či ocelový drát. Mistrům prý stačí vlastní ruce. Někdo má tuto schopnost vrozenou, jiný se ji může od proutkaře naučit. Já osobně se ji naučit nedokážu, jakékoli magické schopnosti jsou mi přírodou odepřeny.

Závěr: Ta voda za domem stejně nebyla!

Máte zkušenosti s proutkařem? Jaké? Nebo snad dokážete s proutkem samy hledat?

   
01.03.2010 - Záhady současnosti - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] terezalah [*]

  slyšela jsem a prý ano

  superkarma: 0 02.07.2013, 11:26:11
 2. avatar
  [12] dajrin [*]

  Sml16... viděla jsem na vlastní oči.

  superkarma: 0 14.03.2013, 15:16:04
 3. avatar
  [11] blesksoft [*]

  já bych spíš ráda, aby mi doma někdo našel geopatogení zony, jenže všude samej šarlatán co vás chce obrat o peníze

  superkarma: 0 09.09.2012, 13:03:35
 4. avatar
  [10] Suzanne [*]

  Já bych tyhle věci necpala do pazour každýmuSml58 Samozřejmě, že to funguje, jak by lidi dřív hledali vodu. Sama to nezkouším, nemám proč.

  superkarma: 0 05.03.2010, 00:34:33
 5. [9] ellienka [*]

  já to jednou zkusila na stavbě.. měla jsem k dispozici 2 svařovací dráty a hledala jsem..  podle výkresů - jak jsme pak kontrolovali - jsem nacházela vedení elekřiny..

  superkarma: 0 03.03.2010, 15:09:15
 6. avatar
  [8] Aneten [*]

  Párkrát jsem to zkoušela - dokonce i vodu jsem našla, řekla hloubku. Manžel nelenil a studánku vyhloubil. Pramínek sice nebyl silný, ale můj dotaz zněl - voda a hloubka Sml30

  Mimochodem - s virgulí "V" neumím, vyhovují mi spíš 2x "L" - do každé ruky jedno Sml16

  superkarma: 0 02.03.2010, 13:02:10
 7. [7] Sixty [*]

  Proutkař nám na pozemku nic nenašel, já jsem pak běhala s proutkem a zdálo se, že je - a byla. Tak nevím. Sml80

  superkarma: 0 01.03.2010, 18:40:41
 8. [6] Marie Šrámková [*]

  Když jsem pracovala v Památníku písemnictví, naučila nás jedna kolegyně proutkařit. Byla to pak úplná mánie - proutkem se dá hledat všechno. Kolegové dokonce s pomocí proutku objevili zavalený vchod do tajné chodby, o které se vědělo, jen byla v původních plánech špatně zakreslená. Jiný koilega zas s pomocí proutku zhasnul osvětlení na Karlově mostě a běžně vypínal televizi. Šlo nám to skoro všem - prý tyto schopnosti má 90 % populace, jen s nimi neumí zacházet. Vyzkoušejte to, stačí velká kancelářská sponka roztažená do véčka. Musíte se ale na to, co hledáte, plně soustředit...

  superkarma: 0 01.03.2010, 15:59:47
 9. [5] Rikina [*]

  Proutkaře jsem nepotřebovala, neb na pozemku kolem chalupy stačilo kopat tak půl metru a juž se jáma plnila spodní vodou. Vedle zahrady byla požární nádrž, těžká romantika, rákos, lekníny, vodní kosatce, kamenné mechem obrostlé stěny. Císaře pána prý pamatovala. Ta nádrž. Ovšem bydlely tam vodní myši. Cokoli na zahradě užíraly zespoda od kořínků, neb od nádrže měly podzemní chodbičky úplně všude. Také žumpa se utěšeně plnila spodní vodou, takže i když na chalupě týdny nikdo nebyl, bylo nutno stále odčerpávat... Na pozemku se dařilo vlhkomilným rostlinám, zato kulturní plodiny hynuly. Ono moc vody je taky někdy na škodu. Jo a v chalupě přímo ve sklepě byla studánka. Krásná čirá voda. Sml57 

  superkarma: 0 01.03.2010, 14:36:09
 10. avatar
  [4] Bugy [*]

  OlgaMarie — #3 To je krutý, co se to děje!

  Vodu mohl někdo stáhnout, tím že dal v sousedství silnější čerpadlo a bere víc vody než dříve.  Někdo studnu si prohloubil, může to být i ve větší vzdálenosti. Prorazil třeba nějakou  nepropustnou vrstvu a podzemní voda , kterou jste brali, se stala ještě "podzemnější"Sml80, je ve větší hloubce.

  Záleží jak je hluboká studna. Někdy podzemní voda klesne.

  superkarma: 0 01.03.2010, 14:20:27
 11. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Mě by spíš zajímalo, kam se ztratila voda z původní studny a kdo hodil do sousedovic studny psa.

  1. na komentář reaguje Bugy — #4
  superkarma: 0 01.03.2010, 12:08:26
 12. avatar
  [2] kačinka [*]

  Pracuju v geologické firmě a mám kolegyni, která to s proutkem umí, občas zkouší najít anomálie před příjezdem geofyziků a dost jí to vychází, někdy i přesněji než vědeckými metodami.

  superkarma: 0 01.03.2010, 10:57:04
 13. avatar
  [1] Bugy [*]

  Přikoupili jsme kousek zahrady k našemu domku. Protože zalévání pitnou vodou je drahé, tak jsme si řekla, že bude nejlepší vybudovat si studnu. A už jsem tam viděla takový skvost - starou obezděnou.

  Zavolali jsme si proutkaře, našel pramen, podle něho místo, kde se dva prameny  stýkají. Ulomil si čerstvou větvičku - myslím, že z jabloně.

  Pak jsme zavolali firmu, která studnu měla vrtat. Nejdřív přišli s vlastním proutkařem. Ten našel taky vodu, místo bylo o několik metrů dál. To první by se mi líbilo z estetických důvodů líp Sml16

  Přijela vrtná souprava se 3 lidmi. Jezdila jsem se na ně z práce na kole dívat. Výsledek byl tristní.

  Vrtali do hloubky 30 metrů a nic!

  Nic? Prášilo se v okruhu 200 metrů. Sousedi nás asi proklínali, protože všude bylo bílo od vrtané opuky.

  Neplatili jsme nic, protože jsme na štěstí měli ve smlouvě, že najdou vodu.

  Tak neslavně u nás skončili proutkaři. Já mám "vodohospodářské" vzdělání, takže jsem i před tímto pokusem byla skeptická k takovému nalezení vody.

  Lepší je porozhlédnout se po okolí. Kdo má nějaký vrt a tak.

  superkarma: 0 01.03.2010, 09:01:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme