Domácnost

Umělý trávník: Ano, či ne?

plastic

Minulý víkend jsme si pořídili k bazénku umělý trávník. Předcházely tomu bouřlivé domácí diskuze a zjišťování možností. Sám jsem původně prosazoval normální travní koberec, ale nakonec jsem ustoupil. Přesto musím dopředu říct, že umělý trávník normální trávu v mých očích nenahradil, jde jen o rozumný kompromis.

Vzhled

Tohle je jeden z hlavních důvodů (další byly, že takový trávník nedýchá a je tak nějak proti přírodě), proč si myslím, že umělý trávník je tak trochu špatně. Dá se sice pořídit poměrně lacino, ale laciné kousky vzhledem neuspokojí - je na nich vidět, že jsou umělé. Pořídíte i umělou trávu s delším chlupem (asi pěticentimetrovým), která vypadá jako opravdová, jenže tam se na metr trávníku dostanete k 500 korun, což už je o zvážení.

Druhy

Umělou trávu lze rozlišovat na dva druhy podle chlupu a dva druhy podle spodní části. Pokud umělou trávu pokládáte na hlínu, stačí vám vespod levnější varianta bez gumových kuliček, které slouží k dobrému odvádění vody, položíte li trávu na beton či dlažbu. Chlupy jsou buď textilní (jemné jako normální koberec - vzhledově moc trávu nepřipomíná), nebo plastové - zde záleží na délce sestřižení a na barvě, ale delší chlupy dobře nabarvené vypadají vážně dobře, my jsme koupili nižší sestřih s výraznější barvou, takže tráva vypadá spíše jako mech.

Jak se po ní chodí?

Chodit po umělém trávníku bosky je docela příjemné, plast je jemný a při došlapu imituje skutečnou trávu, u delších chlupů není opravdu žádný problém, u kratších nedoporučuji lehat si na ni jen v plavkách, protože kůže na těle je jemnější než na chodidlech a tráva trochu píchá.

Cenové rozmezí

Zatímco normální trávník seženete za metr čtvereční v rozmezí od nějakých 30 korun za vysetí semene, přes asi 110 až 160 korun za pravý travní koberec, až po zhruba 180 až 200 korun za drnování, u umělého travního koberce se dostáváte na cenu od 70 korun za metr až k nějakým 500 korun. Ovšem, tráva žije z vody, jak mi vysvětlila zahradnice z našeho domu, tedy je potřeba ji v teplých měsících aktivně stále zalévat, jinak uschne, a samozřejmě je potřeba ji pravidelně sekat - tedy k nákladům na pravý trávník je potřeba přičíst i další údržbu, která není zrovna levná.

Slehává, nebo ne?

Ano, i umělý travní koberec slehává, teď tedy mluvím o plastovém chlupu, protože textilní je tak krátký, že k slehnutí prostě nemá šanci. Prodejce tvrdil, že trávník slehne na zatěžovaném místě asi po roce a půl až dvou letech.

Proč umělý trávník?

My jsme se rozhodli, že na tak malou plochu a krátkou dobu, po kterou zde trávník nejspíš bude, nemá smysl pořizovat trávník pravý. Navíc máme hodně suchou půdu, a ačkoli existují i travní směsi do sucha, nejsme na chatě tak často, abychom mohli pravidelně zalévat. Volba tedy byla jasná, plocha je krásně zelená, i když na druhý pohled působí maličko uměle...

Pořídila byste si umělý trávník, nebo vám to přijde proti přírodě?

   
26.05.2010 - Zahrada a květiny - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [7] Iri123 [*]

  Umělý trávník vůbec není špatná věc. My doma sice nemáme zahradu, ale máme terasu a tam jsme si ho dali. je to moc příjemné a hlavně se o to člověk nemusí starat :-D, takže i pohodlné.

  superkarma: 0 01.07.2014, 08:34:25
 2. avatar
  [6] kareta [*]

  po letech pravidelného sečení tech latifundií, co mám kolem baráku bych ten umělej pažit brala, jenže mi by to stejně prorostlo pampeliškama a bordelemSml54 Jako říše Inků džunglí. Příroda je sviňaSml80

  superkarma: 0 26.05.2010, 16:58:07
 3. avatar
  [5] denkas [*]

  Sml80Já jen zírám!! Na zahradu umělý trávník? a umělý kytky!A pak ,že trpaslík je kýč!!Sml59Sml16 

  superkarma: 0 26.05.2010, 13:55:12
 4. avatar
  [4] fructia [*]

  Umělý prsa, umělý nehty, umělý trávník, umělý manžel.....

  superkarma: 0 26.05.2010, 11:12:04
 5. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Chtěla bych mít zahradu, nebo alespoň zahrádku, stačila by zahrádečka, abych mohla vůbec takové peachoviny řešit. nemám ani balkon:(

  superkarma: 0 26.05.2010, 09:56:04
 6. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Pokud bych měla bazén, tak bych asi kolem něho pruh umělého trávníku dala. Ale ani nabydlím v lokalitě, kde by se mi vyplatil bazén.Sml52 Kdysi jsem uvažovala, zda si ho nemám dát na balkón jako koberec.

  superkarma: 0 26.05.2010, 08:32:21
 7. avatar
  [1] femme [*]

  dejte pokoj s umělým trávníkem Sml28 Sml68

  superkarma: 0 26.05.2010, 08:00:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme