Zdraví

Umělé otěhotnění: Zvyšte své šance na úspěch IVF – 5 otázek a odpovědí

Jakmile se rozhodnete otěhotnět pomocí IVF, určitě se vám dostane několika „zaručených“ rad. My jsme se raději zeptali odborníků.

Pokud jste na úplném začátku cesty umělého oplodnění nebo se teprve pro IVF rozhodujete, je dobré znát několik základních faktů

oplodnění

1. Je moje děloha pro otěhotnění připravená?

Vaše děloha by měla být vyšetřena alespoň sonograficky a měly by být vyloučeny všechny potenciální příčiny, které by mohly zabránit oplodnění vajíčka. Tím může být např. fibróza, tedy pokud je děloha zjizvená důsledkem proběhlého zánětu nebo přítomnosti polypů.

2. Jsou moje vejcovody čisté a průchodné?

I vejcovody mohou ovlivnit úspěšnost IVF. Pokud se v nich např. nachází tekutina, je šance na úspěšné oplodnění o 50 % menší. Řešením může být zablokování vejcovodů po potřebnou dobu IVF.

3. Mám dostatek vajíček?

Dostatečná rezerva vajíček bývá pro většinu IVF stěžejní. Dnes již existuje několik postupů, jak tuto informaci získat. Nejčastěji se vyšetřuje hladina hormonů v krvi v kombinaci s ultrasonografickým vyšetřením.

4. Je sperma mého partnera dostatečně kvalitní?

Dnes je již takřka samozřejmé, že pro neplodnost není vyšetřována pouze žena, ale i její partner. Nicméně v některých státech je nejprve léčena žena, teprve po neúspěších je pozornost zaměřena i na muže.

5. Může některý z mých životních návyků ovlivnit úspěšnost IVF?

Váš lékař by měl zhodnotit případné léky i potravní doplňky, které užíváte. Zatajit byste neměla ani množství alkoholu, na které jste zvyklá, a případné užívání rekreačních drog.

Pár tipů na závěr…

Zatím nikdo nevymyslel zaručenou radu, jak úspěšně otěhotnět. Obecně platí jen dodržování zdravého životního stylu. Nedávno ale vyšla také studie, která potvrdila, že ženy, které v noci spí 7–8 hodin, mají vyšší šanci na otěhotnění než ženy, jež spaly více než 9 hodin nebo naopak méně než 6 hodin. Jako u všeho tedy platí i tady: všeho s mírou.

oplodnění

Zdroj: U lékaře

Čtěte také:

   
17.02.2016 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [4] Boros [*]

  Vivian — #3 Tím chtěl básník říci, že tahle vyšetření by měl naordinovat terénní gynekolog a teprve s výsledky poslat do IVF centra.

  superkarma: 0 17.02.2016, 19:53:27
 2. avatar
  [3] Vivian [*]

  Tak zrovna tohle jsou věci, které žena sama nevyřeší Sml54 (Anebo že bych se šla mrknout do koupelny se zrcátkem, jestli mám průchodné vejcovody?)

  1. na komentář reaguje Boros — #4
  superkarma: 0 17.02.2016, 12:35:11
 3. [2] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 17.02.2016, 10:10:24
 4. [1] Ferdicek [*]

  Užitečné rady.

  superkarma: 0 17.02.2016, 08:19:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme