Rodina

Umělé oplodnění je až poslední možností při léčbě neplodnosti

S doktorem Janem Šulcem, vedoucím lékařem Centra reprodukční medicíny GEST, jsme si povídali o léčbě neplodnosti a umělém oplodnění metodou IVF. Umělému oplodnění věnujeme celé dnešní denní téma...

IVF – in vitro fertilisation (z latiny doslova: oplodnění ve skle) – je v současné době nejspolehlivější metoda umělého oplodnění. Metoda spočívá v oplodnění získaného vajíčka spermii mimo ženské tělo v laboratorních podmínkách a následném zavedení již oplodněného vajíčka do ženského těla. Dozrání vajíčka je při metodě podpořeno hormonální stimulací, kdy v ženském těle dozraje oproti běžnému jednomu vajíčku vajíček více.

umělé

O léčbě neplodnosti a hlavně o metodě IVF jsme si povídali s vedoucím lékařem Centra reprodukční medicíny GEST Janem Šulcem. Dozvěděli jsme se například, kdy je pár považovaný za neplodný, jestli může být žena (podle naší legislativy) uměle oplodněna, aniž by žila v partnerském svazku, zda je IVF bolestivý zákrok, jaké jsou jeho možné komplikace, kolik stojí peněz, jestli dochází k mnohačetným těhotenstvím a interrupcím, zda je možné uchovávat vlastní vajíčka pro budoucí těhotenství a spoustu dalších zajímavých informací...

Co čeká ženu, která se rozhodne pro IVF? Tedy kolikrát musí kliniku navštívit, jak zákrok probíhá, a zda je bolestivý?
Žena se primárně nerozhoduje pro IVF. Pokud má pár pochybnosti o své plodnosti, měl by se obrátit na specializované pracoviště. Za neplodnost považujeme stav, kdy se při pravidelném pohlavním styku nepodaří otěhotnět v průběhu 12 měsíců. U žen, kterým je více než 35 let, je možné, ba vhodné, uvedený interval 1 roku zkrátit. Na vybraném pracovišti podstoupí pár nejrůznější vyšetření, a poté následuje vhodná léčba. IVF je pouze jednou z léčebných možností. Přibližně 50 % párů dokážeme v našem centru pomoci daleko jednoduššími, méně invazivními a po finanční stránce méně náročnými léčebnými postupy.
Pokud je léčba v rámci IVF programu na místě, záleží na přístupu každého pracoviště. U nás máme za to, že jde o zásadní rozhodnutí a je důležitá dobrá informovanost obou partnerů. Snažíme se s párem vše podrobně probírat, vše vysvětlit při opakovaných konzultacích. Teoreticky je možné vše naplánovat při jedné návštěvě a za 2-3 týdny začít se stimulační léčbou (je třeba vyčkat schválení úhrady revizním lékařem), ale nemyslím si, že je to ideální cesta. U nás příprava trvá cca měsíc a zahrnuje minimálně 2 podrobné konzultace.
Zákrok se provádí v krátké celkové anestézii, čili není bolestivý. Po výkonu ale nelze nějaké potíže, například bolesti břicha, zcela vyloučit. Nejde ale obvykle o nic dramatického.

Mohou podstoupit (legislativně) IVF i ženy bez partnera, nebo zákon vyžaduje nějaké rodinné zázemí?
Česká legislativa vyžaduje k provedení umělého oplodnění souhlas ženy a jejího partnera. Manželství není podmínkou.

Vizitka: MUDr. Jan Šulc

MUDr. Šulc(narozen 1956)
I. a II. atestace v oboru gynekologie a porodnictví. Pracoval na I. gynekologicko-porodnické klinice v Praze. Specializuje se na gynekologickou endokrinologii, především na problematiku přechodu a na léčbu neplodnosti, věnuje se péči o těhotné.
Je jedním ze zakladatelů pražského Centra reprodukční medicíny GEST.

Dochází při IVF k vícečetným těhotenstvím a interrupcím?
Mnohočetné těhotenství je častou komplikací IVF programu, pokud zavádíme do dělohy více než jedno embryo. V současnosti ale stále častěji zavádíme embryo jediné. Pak je riziko vícečetného těhotenství stejné jako při snaze o početí přirozenou cestou.
Interrupce, tedy přerušení těhotenství na žádost ženy, jsou po IVF velkou vzácností. Samovolné potraty jsou po IVF cca stejně časté jako po početí cestou přirozenou.

Je IVF hrazené pojišťovnou, respektive kolik bude budoucí maminku (odhadem) stát?
Ze zdravotního pojištění je léčba v rámci IVF hrazena 4x za život ženy (někdy jen 3x). Jde ale o úhradu základní varianty léčby. Existuje řada metodik, které zvyšují šanci na úspěch, a v úhradě od pojišťoven zahrnuty nejsou. Spoluúčast páru na jeden pokus se pohybuje od několika tisíc Kč až po cca 40 000 Kč, chceme-li nabídnout to nej nej.

Jak jsem pochopil, ženy si mohou nechat odebrat vlastní vajíčko za účelem pozdějšího těhotenství - jaký věk je pro odběr ideální? A kolik stojí pobyt vajíčka v takovéto „bance“?
Ano, žena si může nechat odebrat vajíčka a uskladnit je v kryobance. Ideální věk je pod 35 let. Stimulace ani odběr vajíček není v tomto případě hrazen z pojištění, cena je cca 40 000 Kč. V té je zahrnuté i 5 let skladování. Cena se ale může lišit pracoviště od pracoviště a závisí i na volbě léků ke stimulaci a jejich spotřebě.

Jsou nějaká zdravotní rizika, která při IVF žena dobrovolně podstupuje?
Ano, určitá rizika existují. Reálným rizikem je vícečetné těhotenství - to se ale dá výrazně snížit zaváděním jednoho embrya - viz výše. Úplně nelze vyloučit komplikaci anestézie či samotného odběru - jde ale o velmi malé riziko - cca 1 ku několika stům. Reálným rizikem je pak tzv. hyperstimulační syndrom, tedy zjednodušeně řečeno nečekaná nadměrná reakce vaječníků (uzraje nečekaně velké množství vajíček - pozn. red.). Riziko je cca 2%.

 • Centrum reprodukční medicíny GEST najdete v Praze 5, Nad Buďánkami 24, nebo na internetu zde: www.gest.cz (klikni)

Téma dne 4. 10. 2013: Umělé oplodnění

 • Jaký máte názor na umělé oplodnění?
 • A máte s ním sama nějakou zkušenost? Zvažovala jste ho? Léčili jste s partnerem neplodnost? Nebo někdo z vaší rodiny?

Podělte se o své zkušenosti a názory s ostatními čtenářkami, třeba jim v jejich cestě k miminku pomůžete. Své příspěvky k tomuto tématu mi zasílejte nejpozději do pátku 4. 10. 2013 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Pro jednu z přispěvatelek tu mám připravený pěkný dárek: knihu Marci Shimoffové Tajemství lásky z nakladatelství iKAR.

tajemstvi

Anotace knihy

Sedm kroků k životu v bezpodmínečné lásce.
Co kdybyste mohli vést život plný lásky a dokázali druhé milovat bez podmínek? Úspěšná americká autorka navazuje na předchozí bestseller Tajemství štěstí a přináší návod, jak se naučit lásce k druhým, k životnímu partnerovi i k životu jako takovému. Praktická cvičení a návody čtenáře naučí, jak může fungovat ono tajemství v praxi.

   
04.10.2013 - Těhotenství a porod - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [9] doginka [*]

  Suzanne — #8 Sml22

  já to pochopila,že u tebe šlo o hormonální léčbu,ale v tvém případě to

  je pravý opak IVF, zastavit činnost vaječníků.Nehaž flintu do žita,  dneska už se dá bez mučení zjistit hodnota  AMH a je hned jasno,jak jsou na tom vaječníky. Jen vybrat dobré centrum.

  superkarma: 0 07.10.2013, 15:07:50
 2. avatar
  [8] Suzanne [*]

  doginka — #6 Mně dali léky, které jsem měla brát po dobu tří měsíců.Sml80 A tohle bylo ještě před tím, stimulace na inseminaci. Už jen to zní děsivě. 

  peetrax — #4 Nevím, holka, ale slyšela jsem o tom taky. Já jsem nikdy neměla sebevražedné sklony, ale po hormonech jsem k nim neměla daleko. Naprosto mi to změnilo psychiku, fakt už jsem nemohla dál. Exmanžel mi to nikdy neodpustil a se slovy, že kdybych opravdu chtěla, vydržela bych to, odkvačil v dál. Zaplaťpánbůh.

  1. na komentář reaguje doginka — #9
  superkarma: 0 07.10.2013, 00:08:03
 3. avatar
  [7] fialinka [*]

  Jakub D. Kočí — #5 Jakube, Jakube, sama jsem hyperstimulák měla, tak vím, a velké množství vajíček jsem neměla. Samozřejmě, vaječníky víc reagujou, ale někdy jen zvětšením a jinými problémy, ne vždy je víc vajíček.  Ony ty internetové zdroje informací nejsou vždycky ty pravé...

  superkarma: 0 06.10.2013, 21:04:40
 4. [6] doginka [*]

  Suzanne — #3 Braní hormonální stimulace pár  týdnů ..? Sml80 Vždyť na IVF  máš stimulaci od třetího dne MS až do 8-9

  dne ( to je jeden týden) a na (IUI) inseminaci hodně malé dávky třeba

  jen 4dny ,protože kdyby jsi měla více folikulů,tak ti inseminaci

  neprovedou.Při ovulaci(11-12den) prasknou folikuli  a dál už není,co by se dalo stimulovat.....

  1. na komentář reaguje Suzanne — #8
  superkarma: 0 04.10.2013, 13:15:29
 5. avatar
  [5] Jakub D. Kočí [*]

  fialinka — #1 http://www.priznaky-projevy.cz/gynekologie-porodnictvi/gynekologie/ovarialni-hyperstimulacni-syndrom-ohss-priznaky-projevy-symptomy Sml80

  1. na komentář reaguje fialinka — #7
  superkarma: 0 04.10.2013, 11:47:26
 6. avatar
  [4] peetrax [*]

  Suzanne — #3 v médiích proběhla informace, že Anna K měla rakovinu jako důsledek braní těchto hormonů. Nevím, co si o tom mám myslet, nechce se mi moc přehrabovat v negativních informacích poslední dobou Sml15, neslyšela jsi něco i o tomhle?

  1. na komentář reaguje Suzanne — #8
  superkarma: 0 04.10.2013, 10:47:11
 7. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Upozornila bych ještě na jedno možné riziko. Ovlivnění psychiky hormonální stimulací. Já se po pár týdnech braní hormonálních přípravků rozhodla, že do toho nejdu.

  1. na komentář reaguje peetrax — #4
  2. na komentář reaguje doginka — #6
  superkarma: 0 04.10.2013, 08:57:18
 8. avatar
  [2] enka1 [*]

  Tak Jakube, kdy Ty oznámíš, že čekáš potomka?Sml58

  superkarma: 0 04.10.2013, 08:05:14
 9. avatar
  [1] fialinka [*]

  Redakce, nadměrná reakce vaječníků nemusí znamenat, že uzraje velké množství vajíček... tak to u hyperstimulačního syndromu být nemusí.

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #5
  superkarma: 0 04.10.2013, 07:39:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme