Rodina

Umělé oplodnění: Co pojišťovny (ne)hradí

Patříte k párům, jimž se nedaří otěhotnět klasickou cestou a je pro vás navržena metoda asistované reprodukce? Na co si přichystat peněženku, a jak hluboko do ní budete muset sáhnout? Záleží na mnohém...

Účast pojišťovny jen do určitého věku

Pojišťovny zpravidla hradí 3 cykly IVF či 4, pokud bylo v prvních dvou pokusech použitou pouze jedno embryo. To se týká žen mezi 22. a dosaženým 39. rokem (např. u VZP je horní věková hranice 40. rok). Dolní věková hranice je naopak snížena na 18 let při prokázané neprůchodnosti obou vejcovodů. V ceně jsou zahrnuty procedury týkající se samotného IVF a některá vyšetření před vlastním započetí IVF. Připravte se však na doplatky za léky, které budete muset brát. Ty se pohybují od 3 000 do 13 000 Kč.

oplodnění

Ženy mimo uvedené kategorie si musí hradit veškeré náklady samy, přičemž cena jednoho kompletního IVF cyklu se pohybuje kolem 26 000 Kč, k čemuž je nutno ještě připočíst cenu léků, za něž dáte dalších asi 23 000 Kč.

Nehrazené výkony

Některé doplňkové metody, jako např. ICSI (injekce spermie přímo do vajíčka ), MESA či TESA (operační odběr spermií z varlete či nadvarlete), prodloužená kultivace a další možné speciality, které mají dát vašemu těhotenství větší šanci na úspěch, si budete muset zaplatit také z vlastní kapsy. Ceny jednotlivých procedur jsou odlišné a výjimkou nejsou ani desetitisícové úhrady, přičemž žádná ze zdravotních pojišťoven je nehradí. Chcete-li si ponechat nějaké embryo pro případ, že by to poprvé nevyšlo, budete si jeho zmrazení a pobyt v mrazáku muset uhradit také sami.

Více o příspěvcích pojišťoven se dozvíte zde.

Hrazené procedury, které je nutno počítat

Na některé metody či vyšetření máte nárok, avšak jen několikrát za určitou dobu. Vyšší počet si pak budete muset zaplatit z vlastní peněženky:

6× za rok intrauterinní inseminace,
7× za rok ultrazvukové vyšetření,
1× za 3 měsíce vyšetření spermiogramu,
4× za měsíc vyšetření cervikálního hlenu.

Různé ceny, jedna hranice

Jednotlivé ceny se mohou lišit dle vaší zdravotní pojišťovny a také dle vámi vybraného centra asistované reprodukce (CAR). Nezapomeňte si také zjistit, zdali má CAR smlouvu s vaší pojišťovnou. A přestože jste nyní zavalena mnoha čísly, neváhejte s řešením neplodnosti příliš dlouho, jelikož využít tuto metodu je umožněno pouze ženám do 49 let.

zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
31.10.2013 - Těhotenství a porod - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [2] lena_1 [*]

  Byla jsem 4krát na IUI,na poprvé se podařilo,ale v 7.týdnu jsme o mimí přišli.Už jsem nechtěla další podstoupit a šla rovnou na IVF.Po stimulaci bylo osm vajíček a oplodnění zvládly dvě a ty jsem si nechala zavést a teď mi spinká v postýlce 6.měsíční miminko.Stálo nás to 17.tis.,a to jsme na tom byli hodně dobře,že takhle málo.Teď se snažíme normální cestou o sourozence a když to nepůjde,tak zase půjdu do IVF.

  superkarma: 0 11.11.2013, 14:50:59
 2. avatar
  [1] jarmil22 [*]

  Kamarádka na tom byla podstoupila procedůry a ještě si udělala dluhy a nakonec dítě stejně nemá muže taky ne a dluhy jí nechal a šel . Našel si jinou a on dítě má a kamarádka je z toho nadně.

  superkarma: 0 03.11.2013, 10:57:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme