Aby pokojové květiny přečkaly zimu bez újmy, vyžadují zvláštní péči. Například omezení zálivky či přesun na světlejší stanoviště. Přečtěte si, jak se o svou zeleň v zimě správně postarat.

kvet

Nejen některá zvířata, ale i rostliny se ukládají k zimnímu spánku. Většina rostlin v této době prožívá období vegetačního klidu, během něhož nekvetou ani nerostou, jen odpočívají a načerpávají síly na jaro. A to si vyžaduje zvláštní péči. Lépe řečeno, spíše než intenzivní opečovávání potřebují klid a veškerou péči omezit.

Pokud patříte mezi ty, jejichž pokojové květiny zimu přečkají bez újmy jen vzácně, máme pro vás pár tipů, které by vám mohly ušetřit peníze za jarní nákupy nové zeleně.

Někde přidat, jinde ubrat

Jak jsme si řekli, květiny teď vaší péče potřebují o něco méně. Věci, které byste nyní měla omezit, jsou zejména tyto:

  • Zálivka – pokojovým květinám od podzimu stačí voda jednou za týden, půda by ale neměla zcela vyschnout. Kaktusy se spokojí s vodou jednou za měsíc.
  • Rosení listů – vlhkomilným rostlinám listy občas poroste. Ostatní se bez toho obejdou, pokud není vzduch ve vašem bytě příliš suchý.
  • Přesazování – toho se zdržte úplně. Květina by se nemusela v nové půdě uchytit. Přesazujte vážně jen v nejnutnějších případech.
  • Hnojení – počkejte s ním až do března. Květiny zastavily svůj vývoj a růst, čili živiny z hnojiva nepotřebují.
  • Topení – v zimě si určitě rádi přitopíte, ale květiny mají radši teploty v rozmezí (15–18 °C). Takové teploty si já osobně udržuju například v ložnici. Při vyšších teplotách častěji zalévejte.

Jedna z mála věcí, které potřebují pokojovky více, je světlo. Toho je v zimě o poznání méně než v létě. A tak zatímco v létě jsme se snažily květiny chránit před přímým sluncem a dávaly je do stinných míst, teď to udělejte opačně. Přesuňte květiny na nejsvětlejší místo v bytě. Ale dejte pozor, aby nebyly příliš blízko radiátorům, a jsou-li na okně, ať se listy nedotýkají skla.

Reklama