Čtenářka Ula dřív brala podzim jako pošmourné dušičkové období, teď ho má ráda. Ona i její děti. Více o vztahu k tomuto ročnímu období se dozvíte v dalším příspěvku. Přiloženy jsou i pěkné fotografie.

Dobrý den, jestli miluji podzim? Do té doby, než se mi začátkem listopadu narodil syn, jsem brala podzim jako pošmourné dušičkové období, kdy začíná být zima, nedá se chodit na delší procházky a také je brzy tma.

Od té doby, co mám tři děti, si ten podzim vychutnávám jinak. Krásné procházky hlavně po mých oblíbených Františkových a Mariánských Lázních, kdy je listí zbarveno do zlata, je nenahraditelné. Pokud někdo ještě neměl možnost se do těchto „končin“ západních Čech podívat, vřele doporučuji. Letos jsme dokonce plánovali, že bychom se z Ostravy do mého rodného kraje přestěhovali, protože v Ostravě se nedá od podzimu prakticky normálně dýchat, ale bohužel životní okolnosti nás donutily k tomu, že tady zůstáváme. K přestěhování jsme si vybrali zrovna Františkovy Lázně, ale zůstalo to nakonec jen nesplněným snem.

Na podzim hlavně pouštíme draky. Děti jsou nadšené, pokud jim drak lítá, ale zrovna nám to moc nejde. Také u nás bývají různé Broučkiády, kdy se děti vyzdobí jako broučci (maska berušky, světlušky aj.) a vydají se do průvodu s lampiony. Kulturní program s Hopsalínem, který ty děti umí perfektně zabavit, nemá chybu.

V půlce listopadu se pravidelně zúčastňujeme buzení sv. Martina, kdy se zase průvod dětí s rodiči po setmění vydá s lampiony parkem a „budí“ sv. Martina. Je to obvykle fousatý dědeček, který si ustele v přírodě a čeká na probuzení. Naše děti se loni hodně bály, ale doprovodný program, kdy se rozdával teplý voňavý čaj, závin a cukrovíčko, je moc potěšil.

Pak se už těšíme na Vánoce. Vadí mi, když už v některých obchodních domech v půlce září avizují prodej kolekcí a vánočních ozdob, přijde mi to nevhodné. Zvláště letos, kdy ještě začátkem září bylo prakticky letní počasí.

Takže podzim máme rádi moc, užíváme si tzv. babího léta, kdy je venku příjemně, dá se chodit na delší procházky do přírody, sbírají se kaštany, ořechy a i ten čaj či kávička pro zahřátí je moc fajn.

Pak i takové posezení v restauraci, kde je podzimní výzdoba (viz. fotka), je milé zakončení procházky.

Ula

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

vyzdoba

ffff

fottt

_______________

Tak to určitě. Děkuji za krásné fotografie i za milý příspěvek a celé vaší rodince přeji krásný podzim.

Saša

Téma prvního podzimního dne 23. září: Máte ráda podzim?

  • Proč máte ráda podzim?
  • A nebo naopak, proč ho ráda nemáte?
  • Narodil se vám také někdo blízký na podzim?
  • Máte ráda „brouzdání“ v padaném listí?
  • Zažila jste někdy pouštění draků?
  • Co se vám při vyslovení slova „podzim“ vybaví jako první?
  • Špatná nálada nebo radost?
  • A těšíte se vůbec na podzim?

Dnes nastal!

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz a můžete přiložit i nějakou pěknou, barevnou, podzimní fotografii.

Na vaše příspěvky se moc těším, a abyste na té procházce nenastydly, nabízím vám i hezký dárek.

Sadu šesti hrníčků a pár voňavých čajíčků do nich. Vodu už si musíte obstarat sami. :)

hrnkyyy

Reklama