Tak jak ho známe dnes, by děda Mráz nikomu strach nenahnal. Zejména díky klasické ruské pohádce Mrazík máme tohoto pána za vlídného starce, který pomáhá lidem v nouzi a trestá bezpráví, o Vánocích nosí dárky. Legenda ho ale vidí jinak, je to krutý kmet...

Vyrostla štíhlá jedlička tam mezi modříny,
zelená byla celičká od jara do zimy...

Klasický nápěv z ruské pohádky Mrazík přivádí na scénu dědu Mráze coby mírumilovného stařečka, který zachrání člověka před zimou a potrestá bezpráví. V severských zemích tento stařík dokonce rozdává o Vánocích dárky a firma Coca Cola si ho vybrala jako vzor pro svou slavnou vánoční kampaň, díky níž dostal tvář i Santa Claus či třeba finský Joulupukki. A tak jediné nebezpečí, které děda Mráz skýtá, je ukryté v jeho berle mrazilce... ale je tomu skutečně tak?

Velký stařec Severu

dedVýchodoslovanské legendy vidí Mrazíka, nebo dědu Mráze chcete-li, docela jinak. Jde o jedno z nejkrutějších božstev, které vládnou našemu světu. Je to vládce ledového chladu a sněhové bouře, jeho bratrem je neméně krutý bůh Vichr.

Na sklonku zimy objíždí Velký stařec Severu kraj na svých saních, tažených bílými koňmi, máchá svou holí a přináší chlad a mráz.

Jde o boha vskutku důstojného, muž je to hřmotný, zahalen chodí v huňatém kožešinovém plášti, má bílé vlasy a mohutný plnovous, jeho stříbrné saně pokrývá led. Stačí pouhý pohled do jeho očí a ucítíte chlad až morku kostí... tak vypadá Velký stařec Severu, krutý a spravedlivý, jak jen mráz může být.

Kde žije? V zemi věčného sněhu a mrazu, jeho trůn je na vrcholu ledové hory, odkud shlíží na celý svět.

Pokud chcete, aby k vám byl v zimě milosrdnější, máme pro vás dobrou radu. Staří Slované věřili, že když Velkému Starci Severu nechají o pravoslavných Vánocích na zápraží kaši nebo kyselo, bude k nim bůh mrazu shovívavý, a oni se spíš dočkají příchodu jara.

Kde se letos zapomněl?

Mrazy letos nepřichází. Podle posledních zpráv ze severní ledové dopravní tepny, blokují provoz na této tradiční komunikaci saně plné dárků z výroben v Laponsku a Grónsku. Velký stařec Severu se pokusil vyjet se sněhovou nadílkou, ale hned na sedmnáctém kilometru byl takřka vytlačen z jízdního pruhu jakýmsi nevychovaným sobem. Ztrestal ho a proměnil v ledovou sochu, což dopravní situaci ještě zkomplikovalo. A tak se bůh mrazu vrátil na svůj trůn.

Sedí zachmuřený na vrcholu ledové hory, shlíží na svět a vyčkává. Až přijde, pocítíme jeho hněv...

Čtěte také...

Reklama